3 Ekim 2013 Perşembe

Benim Hikayem: OKK & Dr. Oetker'le Beş Çayı Davetimiz


Okuyan Kızlar Kulübü (OKK) bir araya geldiğimiz keyif toplantılarından birinde bir fikir attık ortaya. Her birimiz farklı tür eserleri severiz, ortak zevkimiz tarihi aşk romanları. Historical türünün de en belirgin özelliği entrikanın tatlılarla birleştiği Beş Çayı sofraları. Neden Beş Çayı sofrası kurmuyoruz , kitap karakterlerinin sırlarını dökmüyoruz dedik. Küçük bir fikir büyüdü, Uluslararası bir şirketin arşivine dahil oldu
Tatlı denilince ilk akla gelen isim ''Dr. Oetker'' fikrin ruhunu sevdi. Bu işi bir adım öteye taşıdı. Randevular alındı, yazışmalar yapıldı. İlk onaydan geçince ikinci aşamaya gelindi. OKK temsilcisi olarak (eli una, hamura değmiş isim ben!) Dr. Oetker ekibi ile telekonferans görüşmeleri yaptık. Bilgileri arkadaşlarıma aktardım. Her birimiz ayrı bir kitap seçtik. Kitapların yazarından, hikayenin geçtiği döneme kadar kısa tanıtıcı özetler hazırladık. Kitaba damgasını vuran Beş Çayı kahramanının karakter analizini yazdık. Kitapta geçen bir esans kokusundan adı geçen bir baharata, bir tatlı isminden bir çereze kadar her şey not edildi. Yeri geldi limon kokusu çaya dönüştürüldü, baharat turtaya eklendi, atışmanın acıtan mizahı tatlıya mayhoş tat olarak karışıma yön verdi. Yasak aşk vişneyle, evcimen yapı basit bir karamele eşleştirildi. Her birimizin kitabı da karakteri de farklı olunca sofralar canlandı. Daha çok çalışma daha çok fikir gelişti:) Beş Çayı saati yazılarımızı beğeneceğinizi düşünmekteyiz.
Yazarların çay sofrası vurgusu vardır da her yazar ne yenildi ne içildi satırlara aktarmaz. 
Bu sebeple Dr. Oetker yeri geldi hazır karışımını gönderdi yeri geldi kendi ürünleri ile kitabımıza en uygun tarifi üretti. 
Kitaba özel tariflerden bahsediyoruz, ruhu tatlıya geçiren bir çalışma!
Ben yazar konusunda çok şanslıydım. İki tatlı vurgusu vardı. Bu tatlılar karakterimin İngiliz lüks yaşamıyla İskoç kır yaşamı arasında gidip gelmesine sebep oldu.
Dr. Oetker yaratıcı mutfak ekibi ve şefleri ile ayrıca toplantı yaptı. Kitaplarımız ile tarifler eşleştirildi. Bazı tarifler sıfırdan üretildi. Her birimize tek tek telefon açıldı. Yazdığımız tanıtım paragraflarını inceleyerek hangi cümlemizden ne düşündüklerini, karakterin ruh halini yansıtan ek malzemeye kadar anlattılar. Bir esansı nasıl soframıza dahil ettiklerinin sürecine kadar açıkladılar. Her tarifimizi üçer kez denemek için bir koli malzeme yolladılar. İçinden tarif defterleri, özel yazılar ve sürprizler çıktı :) Üçer paket yolladılar ki ilk denemede el alışsın, ikincisinde ustalaşalım üçüncü de sunum ve çekim yapalım. Yeniden telefon açarak tarifleri yapabildik mi, içimize sindi mi sordular. Son haftaya kadar isterseniz yeniden malzeme gönderelim yine deneyin önemli olan sizin içinize sinmesi denildi. 
Böyle bir firma bu kadar özen inanılmazdı.
Bu projede olmaktan gurur duyuyorum.
Benim kitabım Julia London'dan Serseri Kalbim. 
Martı Yayınları'ndan çıkan Regent Sokağı Serserileri serisi
Beş çayında kitabım, karakterimin seçimleri sizlerle :)

Projemize katkılarından dolayı Dr. Oetker'e çok teşekkür ederiz:)


Hiç yorum yok: