15 Eylül 2013 Pazar

Yalnız GÖZLERİN İçin: Acıların AŞKA Direnişi - Fatih Murat Arsal

Yalnız Gözlerin İçin, Vatan uğruna savaşan iş dünyasının önde gelen erkeklerini anlatan serinin 3. kitabı.
Sizlere Fatih Murat Arsal dünyası ve kitapları hakkında daha önce bahsetmiştim TIKTIK
Kendimce serilere birer isim de vermiştim:)
''Ceoların Gizli Dünyası''
- Nefretten Sonra (NS) TIKTIK
- Seni Sevmek İstemedim (SSİ) TIKTIK
- Yalnız Gözlerin İçin (YG)
- Beni Bırakma (BB) - ( Yeni çıktı! )
***
Doğan karakteri (SSİ) benim için çok özel. Neredeyse 1 yıldır vurgunum :) Doğan'dan sonra Tahir gelir. Hatta Doğan gibi deli Tahir gibi ağırlığı olan, sözü emir, bakışı bir faninin son nefesi gibi kıymetli bir karakter yazılsa bir ömür başka bir kitabın erkeğine yan gözle bakmam :)
***
Sevdiğim, değer verdiğim kitaplar üzerine ne kadar zor yazdığım artık biliniyor. Sizlerin hevesini kırmadan, konunun can alıcı noktalarını fısıldamadan, emeğe saygı göstererek nasıl anlatılır bilemedim, yazımı uzun süre beklettim :(
Benim için Tahir & Güney kimler olurdu acaba diyerek bir kolaj çalışması da eklemek istedim :)
Bir seri dedim, serinin 3. kitabı dedim ama aslında serinin en son yazılan kitabı olması da ilginç :) Herkesin kendine özgü okuma sırası var bir de kitapların basım sırası. Ben hepsini okudum, dünyalar, karakterler öyle bütünleşti ki size bir aile üyesinin bir araya geliş hikayesini anlatıyorum gibi düşünün.
***
Kitabı okuyana kadar birçok hikayede konuk olan Tahir-Güney gerçekten de birlikte olup olamayacağı tam bir sırdır. Her ne kadar imalar olsa da ne Güney ne de Tahir asla, en yakın kanı canı diye gördükleri kişilere bile açık etmedi. Bu kitabın diğer bir özelliği FM Arsal'ın okuduğumuz kitaplarına göre zaman aralığı en geniş kavuşma hikayesi olmasıydı! Yıllarca iki farklı dünyada bambaşka hayatlarda yollarına devam ettiler. Şartlar-kader ağ örse de bu kişilerin çift olması imkansız gibiydi. Kitap ilerledikçe bazen yahu bunlar ne zaman bir araya gelecek, ne zaman aşık olacak , bu çocuklara ne olacak diye diye ilerledim.
''Yalnızlığın iki yüzü gibi bu hayatta kayıplardı.''
Güney, Tahir'in karşısına çıktığında Tahir önce mavinin türlü derinliklerinde kayboldu. Güzelliğin ışık oyunlarında aldatıcı derinliklerde vurgun yedi. İlk nefeste kendine gelip kıyılara kaçıp bu aldatıcı mavi tonun berrak sudan ibaret olduğunu anladı. İyi kötü dengesini kurmaya çalıştı. Kayıp bir kalbin tek çıkışı yine o Mavi gözlerdi. Mest edici ışıkta ölüme giden kelebek misali bir kez daha kayıp kalbin yolunu gözlerin derinliğinde bulmak istedi.
Her şeye değerdi, Yalnız O Gözler bir ömre bedeldi!
***
Yalnız Gözlerin İçin: Tahir & Güney
Uzun boylu, siyahlar içinde kaybolan yapılı adam gölgeler arasında erken kırlaşan şakakları ile bir görünüp bir kayboluyordu. Vatan uğruna gizli bir görevde deli fişek Doğan ve bela mıknatısı Tamer ile zorlu bir gecede Azrail ile dans etmekteydi. Rüzgarın yön değiştirmesi, karışan hesaplar, çatışma, bir patlama farklı yönlere savrulan hayatlar...
O geceden sonra her şey değişti. Masum bir can gençliğinin baharında soldu, verilen bir söz, pusuda bekleyen - arkası sağlam - psikopat bir düşman. Hayat zordu çifte hayat daha da zor. Tahir yine de tüm gücüyle direniyordu.
Güney yaralı bir kalp, kardeşini - biricik dostunu kaybetmiş, bir kuş misali savrulmamak için fırtınada direnmeye çabalayan bir çaresiz!
Kardeşinin acısına rağmen hayat mücadelesine devam eden Güney bir yandan okulu bir yandan da ek iş arayışı ile günleri tüketiyordu. Bir melek kanat çırptı ne zaman dara düşse bir şekilde yardım eli uzandı. Bu zorlu süreçte babacan tavırlı, temiz yürekli Avukat Ahmet iyilikler meclisinin köprüsü misali kıza her zaman destek oldu. Kızımız akıllıydı, derslerine çalıştı hakkını verdi. Bir yılbaşı karanlıkların ardındaki bir erkeğe yüreğini açması ile yükleri hafifledi, içindeki acı-zehri bir parça aktı gitti. Yıllar geçti, tek sorun güzelliğinin ayak bağı olması idi.
Kader de, kaçınılmaz son ya da çekim. Tahir ve Güney bir araya geldi. Durum bir iş meselesiydi. Bir de bu durumun ardındaki bir durum meselesi.
Tahir ve Güney bu noktadan sonra türlü çelişkilerin içinde kendi duygularını görmezden gelerek mantıklarını devrede tutmayı denedi.
''Sevgi nelere engel olabilir? 
Acı dolu bir kalbin ilacı olabilir mi? 
Gizemli bir adama olan öfkeyi yok edebilir mi? 
Peki ya bitmez sanılan bir nefretin verdiği sızıyı dindirebilir mi? ''
Soruların cevabı ŞAŞIRTICI bir kurgu ile kitapta!
***
Maskelerin düştüğü bir İstanbul macerası var. Gamze ve Akın'ın evlerinde gerçekleşen tatsız durum:( O günden sonra Yalnız Gözlerin hatırına Tahir kalmak mı gitmek mi seçimi Güney'e bıraktı. Güney içi kan ağlasa da direndi. O geçmek bilmeyen 3 aylık sürece bu parçanın yakışacağını düşündüm:)
''Sustuklarımız kactıklarımız ne ?

Düşündürmeden durmayan

Uyku zaten uyutmayan

Dilde kelamsız tende selamsız

Bu halimiz ne ? ''
***
Yazarın kaleminin ustalaştığı bir eser olduğunu düşünmekteyim.
TAHİR beni çok çook şaşırttı. Bu kadar ağır abi, sessiz bir adamın, direnci kuvvetli, iradeli bir adamın(!) 1 haftada değişen ruh hali şoklara uğrattı :) Kıbrıs diyorum, kırmızı elbise diyorum. Şahsen ben daha uzun bir süre geçmesini beklerdim. 
***
Tahir'in incik tarifi harikaydı, bir gün tarifi uygulayıp sizlerle de paylaşmayı düşünmekteyim.
 FM Arsal kitaplarının değişmezidir, mutlaka bir yemek tarifi vardır. Nefretten Sonra bu konuda istisna tek kitap :)
***
FM Arsal kitaplarını merak ediyor, seri diye başlamaya çekiniyorsanız rahatlıkla içinden herhangi birini seçip okuyun derim. Seri olması kitap devamlılığını, konu örgüsünü bozmuyor, bağımsız da okunuyor. 
***
Kitapları satın almak isteyen arkadaşlara 2 önerim var:
- NS - SSİ - YGİ set olarak okuoku adresinde indirimli satılıyor TIKTIK
- Beni Bırakma da şu anda satışta TIKTIK
Seri böylece tamamlanmış oluyor.
İlk fırsatta güncellenmiş hali ile basılmış Beni Bırakma'yı okuyup yorumlayacağım.
Takipte kalın. 
Tarih84

2 yorum:

inci pyn dedi ki...

Set olarak bende almak istiyorum kitaplıkta çok güzel görünür :)

Masum Kedi dedi ki...

merak ettiklerimden biri :) en kısa sürede almam gerek :)
http://sonsuzkitaplik.blogspot.com/