11 Eylül 2013 Çarşamba

Senden Önce Ben / Senden SONRA BEN! Tartışmalı Bir Konu Harika Bir Anlatım

Çokça bahsedildi, boy boy reklam verildi. İzmir Kitap Fuarı'nın en dikkat çeken kitabıydı. Uzun zamandır aklımdaydı. Bayram hediyesi olarak Aynı Yıldızın Altında ve Senden Önce Ben'i aldım. Geçen hafta okudum, çok etkilendim. Duygular biraz dinince derin bir nefes alıp geçtim blog başına. 
Son 100 sayfayı yalnız okuyun diye uyarıyorlar, ağlayacaksınız çok güçlü diyorlardı. Okurken bilindik bir hikayenin eşsiz anlatımıyla karşılaştım. Tamam dedim harika, iyi falan filan eee nedere bu vurucu etki. 2 kez düğümlendim ağladım ağlayacağım. Kitap bitti birkaç saat geçti okuduklarım tek tek , sahne sahne aklıma hücum etti. Başladım mı ağlamaya hey Yarabbim ! :( Size önerim şu, bu kitabı bir şekilde merak edip okuma listenize eklediyseniz biraz bekleyin. Okuduğunuz tüm yorumları hafızadan silin. Sıfırdan başlayın ne hissedecekseniz hissedin, her an nerede bu vurucu sahne diye beklemeyin. Yoksa tadını tam alamayıp, sonrasında hissedip isyan eder konuma- benim gibi -düşmeyin.
Mendilleri hazırlayın derken mendil desenimin kitapla bu kadar uyacağını inanın tahmin etmezdim. Karakterin renkli dünyası ve aldığı MEKTUP!
Senden Önce Ben: Zor Bir Konu
''Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu... ''
Lou, küçük bir kasabada sıradan bir yaşam sürmekte. Tek farklılığı giyim kuşam seçiminde sıra dışı renk seçimi. İyi yürekli birisi.
Will hayatını adrenalin üzerine inşa etmiş başarılı, zengin bir Ceo.
Will korkunç bir kazadan sağ çıkıyor. Yatağa muhkum, zor bir hayat yaşamakta. 2 yıl geçmiş tek bir gelişme umudu kaydedememiş. Artık yaşamak İSTEMİYOR! Yaradanın işine karışılmaz diyorsunuz belki, ama Yaradan bize bu aklı vermiş ve bazı yollarla yaşamı sona erdirecek seçenekler sunmuş. Will de bunları düşünüyor. Ailesi ise perişan. Lou yaşadığı tonla olumsuzluk sonrası son kurtuluş hasta bakımını kabul ediyor. Aslen hasta bakmak değil hastaya hayat neşesi kazandırmak görevi.
Konu bilindik gibi mi geldi, tamamdır mı dediniz YANILIYORSUNUZ!
Olay tam da burada başlıyor. Lou hayatı, kendini tanıyor. Hiç bir şey kolay olmuyor. Çokça sorgulama, her karakterin gözünden olaya bakış var.
Yazarın özellikle her karakter için 3-5 sayfa ayırıp onların gözünden olaya bakışı yansıtması harikaydı. Soru işareti bırakmadı!
***
İnsanın aşkı bulmuşken aşık olduğu kişi için vazgeçmek zorunda bırakılmak çok acı:(
Şöyle dedim aşkı bulup kaybetmek mi acı, aşkı bulamadan bir ömür boşa geçirmek mi?
***
Tarih84

7 yorum:

Kitap Yiyen dedi ki...

Bu kitabı ilk çıktığı zaman aldım ama okumaya kıyamıyorum :D

İki Şehir Bir Meryem dedi ki...

Bende tutamadım kendimi çok ağladım kitap bittiğinde, kitap ağlatmak istemeyip aslında çok da ağlatan tarzdaydı :) saçma bir yorum oldu ama başka türlü tanımlayamıyorum ki..

miyav kedicik dedi ki...

Şu an annem kitabı okuyor benden çok istemişti geçen gün hediye ettim okuyor maşallah. ama bana alırken kitapçıda çok hüzünlü demişlerdi.. en ufacık birşeye ağladığım için bu kitabı hiç okuyamam biliyorum çünkü tansiyon filan kalmıyor sonra bende..
O değil de içtiğiniz nedir. Cafe Latte mi o.. Ben de isterim..:))

tarih84 dedi ki...

Kitap Yiyen: oku oku :)

İki Şehir Bir Meryem: bana sonradan tesir etti, gerçek bir hikayeydi sevdim hem de çok. ahh keşkeler birikti içimde :(

miyav kedicik: 2 in 1 jacobs :) üzerindeki süt köpüğü, çok merak ediliyor önümüzdeki günlerde bir video çekip yapılışını anlatacağım.
Bence kitabı okuyun derim! :)

Kelebek Etkisi dedi ki...

Bende yeni aldım daha fırsat bulamadım iyice meraklandım şimdi sağol yorumların için:))

hulya dedi ki...

filmi nezaman bu harika kitabın

Melek Şimşek dedi ki...

Hazıranda çıkıyor.