5 Eylül 2013 Perşembe

OKK 8. Blog Turu: Kitap Kapaklarının Masalsı Hikayesi - Uluslararası İnceleme - Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer SERİSİ

 Okuyan Kızlar Kulübü Blog turumuz tüm hızıyla devam ediyor. 
Özel çalışmalarımızla ilerliyoruz.
Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serimiz kapakları ile de adından söz ettiriyor. Seri hakkında farklı paylaşımlar yanlış bilinen doğrular var. En başta gelen ise kapak mevzusu. Pegasus Yayınları seriye sadık kalarak orijinal kapak kullandı. Facebook sayfaları ve birkaç blogda okuduğumuz yorumlarda ise historical tarzı kapakların orijinal kapak zannedilerek birkaç itiraz edilişine şahit olduk.
Kapakların hangisi orijinal? Diğer kapak seçimleri neler? Kapakların üzerindeki her bir karenin hikayesi nedir? Bu kapaklar ve seri içerikten esinlenerek çıkarılmış ürünler incelenerek sizlere birkaç bilgi aktaracağım efendim:) 
05.09.2013
The Reading Lady - Zaman Yolculuğunda Ne Giysem?
Pudra Tozu -Kitap Kapaklarının Masalsı Hikayesi - Uluslararası İnceleme
Kütüphanemden KitapManzaraları - Yakut Kırmızı Film Hak. Bilgi
 Ülkemizde Pegasus Yayınları'ndan çıkmış olan, ciltli, renkli, illüstrasyon kapaklar serinin orijinal kapaklarıdır. Serimiz Alman yazar Kerstin Gier tarafından yazılmıştır. Kitapları İngilizce isimleri ile araştırdığınızda pek çok farklı kapak ile karşılaşıp şaşırmak da doğaldır. Orijinal kapak maliyetli bir iş, yayıncıların pek tercihi değildir. Pegasus Yayınları'nı hassasiyetinden ötürü tebrik ederim.
 Yazar'ın kendi sayfasından paylaştığı kareler, kitaplarının mutluluğunu yaşıyor:)
 Üstteki fotoğrafa dikkat! Diğer ülkelerde çıkan kitaplarının arasında Türkçe de var. 
Yakut Kırmızı.
Orijinal kapakların Almancası.
 İşte birçok kişinin orijinal kapak zannettiği aldatıcı, historical havasındaki kapaklar. Şahsen bu kapaklarla basılsa almazdım. Yeteri kadar historical alıp okuyorum bir seri de eksik kalsın derdim. Basit bir aşk-zaman yolculuğu hikayesi zannedebilirdim. Kapaklar gerçekten de çok önemli. Hikaye anlatımında yeniden sizlere bahsedeceğim ama burada da belirtmekte fayda var, kırmızı-mavi-yeşil bir kıyafetten öte kişi belirten simgeler. Kızın giydiği kıyafetle kitap isimlerinin alakası yok! 12 değerli taş 12 soyu-zaman yolcusunu simgeler. Bunlardan 6 tanesi erkek 6 tanesi kız yani etekliymiş, elbiseli olan iyimiş mantıksal hataya düşürür. Kapak başlı başına bu seride bir hikaye barındırmaktadır.
Bir farklı versiyon daha.
Fan yapımı kapaklar: Kaynak TIKTIK
 Yakut Kırmızı kitabının film afişiyle yenilenmiş kapak tasarımı. Film harika dilerim ülkemizde de gösterilir:)
 Japonlar durur mu bu da MANGA versiyonu!
 Bu hediyeliklerden ben de istiyorum.
Kitap Kapaklarının Masalsı Hikayesi
İlk kitapta çiftimiz ciddi bir atışma içerisinde. Gideon bunca yıllık emeğe, tehlikeli bir göreve damdan düşer gibi gelen tipsiz kızımızla çıkmak istememekte. İlk görüşte tipim değilsin diyen ukala ötesi bir gıcık. Kız zaten isteksiz, nereden düştüm zamanlar ötesi girdaba derken bir de yakışıklı ukalayı çekmek zorunda. İlk kapak atışma:) İkinci kapakta ne yapalım bükemediğin eli öpeceksin diyerek başlıyorlar tehlikeli zaman yolculuğu görevlerine. Pek bir iyi geçiniyoruz pozlarındalar. Üçüncü kitapta aşk alev alev yakıyor ikilimizi tabi her alev geride yanmış bir yürek de bırakıyor. Aşkın izlerini taşımak zorunda olan kızımız çok çekiyor:(
***
Seriyi Gwendolyn gözünden okuyoruz. Başta koca bir bilinmezin içindeyiz, kızımız öğrendikçe bizler de aydınlanıyoruz.
Yakut Kırmızı: Gwendolyn için her şey tehlike, küçüklükte öcülerle korkutulan masum çocuk havasında yaşadıkları ile kendi kendini telkin ediyor. Zindanları andıran koridorlarda bilinmeze basit bir meşale ışığında ilerliyor. Zorlayarak öğrendiği iki gıdım bilginin kendini bile aydınlatamaması gibi.
 Safir Mavi: Serinin en komik kitabı, gargoyle diye şirin mi şirin kedi-ejderha arası bir iblis musallat oluyor kızımıza. Çok da işe yarıyor doğrusu. Kızın hayalet ve iblislerle olan ilişkisi, Karganın Büyüsü vurgulanıyor.
 Zümrüt Yeşil: Sülün kahve fallarında zenginliği, ihtişamı temsil eder. Dikkat ederseniz sülün kuyruğunda kuru kafalar var. Bunca tantananın yüzyıllarca devam ettirilmesi uğruna işlenen cinayetlerin bir yansıması! Sincap ise kitaptaki bir karaktere takılan lakap, serinin son kitabına damgasını vuruyor doğrusu! Bukalemun ise sırlar ardında düşen maskeleri temsil ediyor.
Harika bir seri, daha ne duruyorsunuz alın okuyun derim.

6 yorum:

Tuğçe Yalaz dedi ki...

Orijinali ve manga versiyonu çok hoş görünüyor :)
Pegasus'un ciltli çıkarması çok iyi oldu. Daha bir 'al beni' diyor sanki. :)

Esra Ercan dedi ki...

Tarihi romanların kapağına benzeyen kapaklar çok güzel bence ama dediğin gibi seriye hiç mi hiç uymuyor :/ Vee en son kitap kapaklarının üzerinde işaretlerin ne olduğu açıklaman çok işime yarayacak, öyle ki hiç dikkat etmemişim ;) Seri öyle heyecanlı ki gözüm kapak üzerinde ki şekilleri görmüyor bile :) Yazın süper olmuş ablacım, ellerine sağlık ;)

Kitap Tutkusu dedi ki...

Yalnız ben o kıyafetli olan kapaklara bayıldım. Çok hoşuma gitti :)))

Ayrıca o manga benim olmalı! Ahh keşke ülkemizde çıksa ya da sırf ingilizcesini bile bulsam yeter :))

Eline sağlık pudram harika bir yazıydı. :))

Ihlamurcum dedi ki...

Orjinal kapaklar daha da çekici sanki, bu aralar ben el işlerine düştüm kitapları ihmal ettim. Seni gördükçe, tekrar kitapların içine düşesim geliyor, ama renkli yünler beni daha çok çekiyor. Eminim geçecek ve kitap okuma hızıma döneceğim,Handan'cım.

Tuğçe Nur Akar dedi ki...

Sırf ciltli olduğu için almıştım. İyi ki de almışım. Pegasus kapak konusunda yine harika bir tercih yapmış. Bence kapakta karakterileri temsil edecek kişiler bulunmamalı.

tarih84 dedi ki...

Tuğçe Yalaz: kesinlikle

Esra Ercan:ben de kitapları okudukça durup durup kapakları inceledim harika doğrusu

Kitap Tutkusu: keşke manga versiyonu da çıksa ben de alırım

Ihlamurcum: dönem dönem ilgimiz değişiyor ben de 1 yıldır kitaplara sardım.

Tuğçe Nur Akar: orijinal kapak her zaman en güzelidir