27 Eylül 2013 Cuma

Kım Noble - HEPİMİZ: Bir Beden Onlarca Kişilik

 Hyperion Kitap'tan çıkan zor bir hayatın hikayesi. Yaşanmış- gerçek-acı-dram! Tıp Dünyası'nı meşgul etmiş, ezber bozmuş,  ibretlik,  bilinmesi gerekli bir gerçeklik!
Bir genç kızın annesi, bir ressam, bir insan ...
 Terapisti sayesinde hayatı sonunda mantıklı gelmeye başlar. Bunca yıl yaşadığı kabustan uyanır. Taşıdığı beden büründüğü kişiliklerle yüzleşir!
Oprah Show'a bile konuk olmuş sarsıcı bir hikaye. Kitap açılışı bu programdaki hislerle yapılıyor. Orta yaşlarında bir kadın, genç bir kızın annesi, bir ressam. Dıştan bakıldığında iskele sağlam hayat bir şekilde devam ediyor. İskeleyi kaplayan harç ise bin bir çeşit. Bir beden birden çok kişi! Küçük yaşlarda uğradığı cinsel taciz sonrası Kim kendi dünyasına çekiliyor. Doğruyu yanlışı bilmese de bir şekilde rahatsız. Onu rahatsız eden duruma sebep bu kişi / kişilere muhtaç. O günden sonra hayat mantık dışı ilerliyor. Sabah uyandığını hatırlıyor bir sonraki sahne okul ... buraya nasıl geldi aradaki zamanda neler oldu meçhul. Gel Kim git Kim deniliyor da ''Kim'' kim?
 Oprah soruyor sizde çoklu kişilik bozukluğu var, birçok kişiyi barındıran bir ruh. Teşhis konulmuş, milyonların canlı yayında nefesini tuttuğu bir anda bazı cevaplar bekleniyor. Kim diyor tacize uğradın mı? Hayır diyor, millet şokta! Yeniden soruluyor bu sefer ''Kim'' değil ama bu beden uğradı diyor! Daha ilk 3 sayfada kopar mı bir insan, mahvoldum:(
 Kitap Kim'in hastalığını kabul edişi, psikoloğu sayesinde hayatının normalleştiğini anlatması ile başlıyor. Bölüm bölüm ilerliyor. Her bölümde farklı bir kişi, her kişinin trajik hikayesi. Bazen baskın kişilikler var olmaya devam ederken diğer kişilerle bağlantı kuruyor. Yeri geliyor lezbiyen yeri geliyor çocuk ya da erkek! Çok ağır bir yaşam. Kişiliklere büründüğü zamanlar kayıp, Kim olarak geçen sürede ise bu kişiliklerle yaşadığı durumlar ona geri dönüyor. Mesela hangi yüzle buraya gelebilirsiniz deniliyor kadın şokta, neden diye sorduğunda bir önce büründüğü kişiliğin para vermeden basıp gittiği olay çıkardığını öğreniyor.
 Bazen bizlere bir şeyler olduğunu düşünürüz. Anlamlandıramayız, birisine derdimizi açmaya korkarız. Evet ''KORKU'' ! Hayat korkulara teslim. Yanlış teşhislere, ön yargılara, tek düzeliğe...
Korkulara, bilinmeyene esir olmamak için okuyun. Her kitabın bize katacağı bir şey mutlaka var! Şiddetle tavsiye!
Yurt dışı kapaklarına baktığımda en beğendiğim en anlamlı kapak bu. Hyperion'un kapağı ise çok dikkat çekici, dikkatle incelendiğinde her renk bir yüzü saklamakta.
Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim, Okuyan Kızlar Kulübü facebook (TIKTIK) sayfasına desteklemekle kalmayıp bizlerin de okuması için kitap gönderimi müthiş bir incelik. Şu özene bakar mısınız. Şahsımıza etiketlenmiş, 2 gün içerisinde elimize ulaşmış, tarih konusunda baskı yapmayarak her türlü kolaylığı sağlamış bir yayıncı! Helal olsun diyorum.
Teşekkürler Hyperion!
***
NOT: Sayfamızda çekiliş hala devam ediyor, 2 şanslı kişiye bu özel kitap hediye! TIKTIK
***
Tarih84

2 yorum:

nabrut dedi ki...

bu kitap gerçek bir hayat hikayesimiymiş?!şu anda daha heyecanlandım okumak için.

tarih84 dedi ki...

nabrut: çok akıcı ama sarsıcı:( okunmalı