22 Eylül 2013 Pazar

Baba - Caroline Leavitt: Korkular, Yanılgılar ve Hayatın Getirdikleri

Caroline Leavitt'i ''ANNE''  kitabı ile tanıdım. Türleri aşan bir kitaptı, fantastik seven, dram istemem diyen arkadaşlarım bile kitaba kayıtsız kalamadı. İyi ki okudum, ağladım rahatladım, bu kitap kalp ağrısına değerdi denildi. 
Okuduğum yorumlarda da yüreklerde yer ettiği anlaşılıyordu. 
Bu kadar övgü sonrası yazarın diğer kitabı ''BABA''  okuyayım istedim. 
"İnsan doğası, Caroline Leavitt'in gözünden kaçmaz. İnsanları, onların korkularını, yanılgılarını ve hayatlarına getirdikleri yenilikleri iyi tanıyor ve bunları bizlere basitçe aktarıyor." -Jacquelyn Mitchard-
Yaşamla ölüm arasında gidip gelen bir kadın...
İşini kaybetmiş, yeni doğan oğluna bakmaya çalışan bir adam...
Bir hayat kurmak uzun zaman alabilir, ancak bunu mahvetmek yalnızca birkaç dakikanın işidir. Gary ile Molly, her çift gibi karşılaşırlar ve kısa sürede ruh eşi olduklarını anlayıp coşkuyla birbirlerine sarılırlar. Güzel Molly, Gary'nin içinde bir ateş yakmıştır ve Gary, onun geçmişi nedeniyle çektiği acıları yatıştırmaktadır. Bir aile kurmak ikisinin de en çok istedikleri şeydir ve Molly, büyük bir sevinçle hamile olduğunu öğrenir.
Doğum yapmak üzere hastaneye gittiğinde, işler ciddi anlamda kötüye gitmeye başlar. 

Gary, sadece birkaç hafta içinde, yeni doğmuş bir bebek ve ödemenin mümkün olmadığı bir yığın tedavi masrafıyla baş başa kalır. Yardıma muhtaç ve çaresiz bir halde Molly'nin uzun zamandır konuşmadığı kız kardeşi Suzanne'ı arar. 
Oğluna olan sevgisi, zorluklara tek başına göğüs germesi için yeterli olacak mıdır?
***
Molly, aşkı hak eden tatlı bir kızdı, Gary gerçekten de iyi bir adamdı. Komşular kendince haklıydı. Adaletsiz dünyanın çarkları işliyor özel sektör insanları harcıyordu!
Molly ve Suzanne farklı zamanların yalnızı. Yaş farkı fazla olmasa da hayattan bıkmış, bir çıkış arayan annenin yorgun çocukları. Hikaye ilerlerken iki kızın da yaşadıklarını okuyor hak veriyoruz. Ben Suzanne çok kızamadım, Molly bencillikle suçlamadım. Gary'nin bir erkek olarak iradesine hayran kaldım. 
***
Kitap öyle bir son yaptı ki aslında tüm sorulara cevap buldu bir nokta da açık kapı bıraktı. Bir masal anlatmadı, her bireyin başına gelebilecek gerçekleri satırların izinde aktardı.
***
Kitap Anne sonrası okununca etkisi kırıldı.  Anne başlı başına bir olaydı! TIKTIK
Baba  gerçekten de okunmaya değer eserlerden tek kusuru hastane sürecini uzun tutuluşu. Kitabın girişi ve sonu sayfa sayısı daha az konu daha yoğun. Hastane süreci çok detay bu kadar büyük bir çaresizliği zaten hissediyoruz. Yazar güvensizliğe mi düştü bu kadar detaya girdi çözemedim.
***
Akıcı, okunmaya değer, iz bırakanlardan.
Buradan satın alabilirsiniz TIKTIK
***
Tarih84

Hiç yorum yok: