16 Ağustos 2013 Cuma

Okuyan Kızlar Kulübü 7. Blog Turu: Savaşın bilinmeyen Esirleri - İtalyanlar (Mutluluğun Öteki Yüzü)

Okuyan Kızlar Kulübü 7. Blog Tur Konuğumuz Arkadya Yayınları'ndan çıkan 
Mutluluğun Öteki Yüzü.
Kitap İtalyan bir ailenin 3. kuşak neslinin hikayesi anlatılıyor. ABD göç sonrası kurulan otantik izlerle bezeli İtalyan ürünlerin satıldığı bir market. Bu marketin 3 kuşak el değiştirişi ve ayakta kalma macerası. Marketi son işleten kişi Joe ölünce eşi devralır. İşlerin kötü  gidişini incelerken İtalyanların çektiği eziyetleri de aktarmış olur. İkinci dünya savaşı desek, ABD desek ilk akla gelen Atom bombası ve Japonlar olurdu. ABD'de yaşayan Japon ailelerin, erkeklerinin kamplarda esir edilişi, köle muamelesi. Yüzlerce hatta binlerce kez konu olunuşu, neredeyse işkenceyi parasal konularla taçlandırılışlarını 
okur-izler dururuz.
 Peki İtalyanlar, Almanlar hatta Fransızlar????

Kitabımız İtalyan bir ailenin büyük umutlarla ABD gelişi, market açması, kendi geleneklerini yaşatmalarını anlatıyor. İkinci dünya savaşı sonrası azınlıkların genel olarak zan altında tutulması, Alman ve İtalyan ailelelerin erkeklerinin de esir alınışı. Madenlerde, yol- bina yapımında çalıştırılışı ... Tarihi kaynakları incelediğimizde anlıyoruz ki ABD bu işi resmen onaylamıyor, bunları bunları yaptık demiyor. Çünkü derse önce özür dilemesi gerekecek sonra da tazminat ödeyecek. İtalya-Fransa-Almanya o dönemde kendi derdine düşmüş. Ülke içinde vatandaşına sahip çıkamıyor ki uluslararası platformda savaş versin. Hem de ABD gibi bir deve. Yine gördüğünüz gibi güç-para kazanıyor. Japon azınlık kişi sayısı olarak daha güçlü olduğundan özür ve tazminat kazanıyor, diğer ırkların kaderi de üzerlerindeki acı izlerle sindirilmiş olarak salıverilmekten öteye gitmiyor.
Bizim İtalyan ailemizde yeniden bu ve benzeri bir durum yaşamamak için. Önce peynir isimlerini değiştiriyor, sonra yöresel ürünlerin isimlerini Amerikanlaştırıp bir şekilde asimile ediyor. Zamanlar büyük marketler açılıyor, aile işi yerinde sayıyor. Aile ne bu kötü gidişattan ne de geçmişte yaşanan acılardan bahsetmiyor. Sanki bahsedilse biri duyacak, tekrardan kamplara toplanacaklar gibi, 3 nesil geçmiş izler hala silinmemiş.
Günümüzde araştırmacılar kamp günlüklerini, esir mektuplarını topluyor. Eziyeti, işkenceyi belgeliyor. İleride ne olur bilinmez, çark döner, rüzgar tersten eser ABD bir bakmışsın geçmişten gelen özrü diler. Geçmiş geçmişte kalmalı deniliyor da bir el her daim ensede ise gelecek nesil nasıl ilerleyecek belirsiz.
Çekilişimiz Hala Devam Ediyor
a Rafflecopter giveaway
Tarih84

3 yorum:

hepsi nefis dedi ki...

Mutlu olmasını bilmek gerekir...sevgiler...

tarih84 dedi ki...

haklısınız

tarih84 dedi ki...

haklısınız