24 Temmuz 2013 Çarşamba

Okuyan Kızlar Kulübü 6. Blog Turu: Kış Sarayı (YORUM)

Beni dinle.
Ben biliyorum.
En tehlikeli casus, şüphelenmediğindir.

18. yüzyılda Rusya'da İmparatoriçenin casusu olarak görevlendirilen genç bir kızın gözlerinden anlatılan bir yükseliş hikayesi.Polonyalı genç kız Varvara İmparatoriçe Elizaveta'nın ihtişamlı ve tehlikeli sarayına getirilir.Kilit açmak sevişmek ve en önemlisi sessiz kalıp dinlemek konularında eğitilir.İmparatoriçenin varisine genç ve kırılgan Prusya Prensesi Sophie gelin olarak getirilir. Varvara'nın görevi onu gözetlemek iken onun arkadaşı ve sırdaşı olur. Saraydaki gizli ilişkileri ve güvenilmez işbirliklerini öğrenmesine yardım eder. Fakat Sophie'nin kaderi kötü şöhretli Büyük Katerina olmaktır. Peki onun hırsları herkesinkinden daha yüce ve etkili mi Gücünün son noktasına ulaşmadan duracak mı ?
Harika bir dönem hikayesi, yazar o kadar hakim ki kendinizi 18. yy da saray koridorlarında buluyorsunuz. Varvara(Barbara) ile hayatı öğreniyor, ayakta kalma savaşı verirken bağlılığınızı sınıyorsunuz. Yanlışların içinde bir doğruluk arayışı, bir adanmışlık öyküsü. Genç yaşta öksüz kalışı, Kraliyet sofrasına uzanışı, bir lokma çiğnenebilir ekmek bir nefeslik rahat için ödenen ağır bedeller. Çarpıklığın entrikanın içinde bir yaşam. Ya zirvedesin ya da yerin dibinde işte bir el hareketi kadar kolayca harcanan hayatlar. 
Ne yaparsan yap sen hep bir ciltiçinin kızı, bir göçebe olarak kalacaksın. Kimseye güvenme, dostun yok senin güvendiğin an aşağı çekilirsin dostlar düşmanlardan bile daha zehirlidir.
Ailesini kaybettikten sonra saraya girmeyi başarır, sarayda açlıktan kırıldığı bir gece Kraliçenin gözdelerinden biri tarafından keşfedilir hem ilk heyecanı yaşar hem de casusluğun en tehlikeli silahlarını öğrenir. Sophie saraya girince ve sonrasında yaşananlarda gizli başrol olur. Sophia ile arkadaşlığı, onun casusu oluşu, kendini adayışı ağır bedeller ödetir. Sonradan anlayacaktır ki bu bedel ona katışıksız sevgiyi, bu bedel olan yavru sevgisini tattıracaktır. Yanlış seçimler belki de doğru görünen katrandan sıyrılmaya yarayan şifalı su olabilir.
ALINTILAR:
- Saraylı bir Prenses her zaman kendisine hizmet edecek güzel ve akıllı kızlara ihtiyaç duyar, Barbara. Bir kez Kış Sarayı'na girdin mi, hiçbir şey imkansız değildir.
- Kader nerede bitip seçimler nerede başlıyordu?
- Dünyanın zevkleri, acılarına değmiyor.
- Günlerin ya da gecelerin nerede geçirdiğini sormuyordum. Üzerinde başka kadınların kokusunu almak umrunda değildi. Eğer aşık değilseniz, ihanete uğrayamazsınız.
- Her şeyi bilmek çok mu önemli? Yalan bazen yanıtların en merhametlisi değil midir?
- Bak bana, Varvara. Onun ineği gibiyim. Hatta daha bile kötü, çünkü inekten bile yeni doğmuş buzağası çalınmaz!
- En uzun başak en erken biçilir.
- Bazıları bana budala diyor Varvara. Ancak dürüst budalalarla olmak büyük dehalarla uğraşmaktan daha güvenlidir. Karım senin suyunu çıkardıktan sonra posanı fırlatıp atacak!
- Bazı düşler, yazmıştı, ruhunun bir parçasını kaybetmeden terk edilemez.
- Bir kumarhane, sırf sahibi değiştiği için manastır olmaz.
- Dostluk hükümdarlardan mı kaçıyor? Yoksa hükümdarlar dostluktan mı?
 Tarih84

Hiç yorum yok: