22 Temmuz 2013 Pazartesi

Okuyan Kızlar Kulübü 6. Blog Turu: Kış Sarayı Yapımı ve Kraliyet Aile Etkisi

18. yy esintisi Rus Hanedanı'nın kış aylarını geçirmek için kullandığı, aynı zamanda ihtişamın - gücün temsili Kış Sarayı'ndan geliyor. Saray, İmparatoriçe Elizateva hükümranlığında yeniden inşa kararı alıyor. Katerina ile şekilleniyor. Elizateva dönemi belgesellerinde de anlatım bunu destekliyor. Kitabımız da tarihi belgeler ve uyarlama romanlar üzerinden dönemi bizlere sağlam yansıtıyor. Elizateva hem Avrupa'ya hem de diğer düşmanlara ne kadar güçlü olduğunu göstermek istiyor. Kiliselerle, konuk odaları ile, balo salonlarıyla her metrekarede güç gösterisine giriyor. Yeri geliyor mimarın kararları ile çelişiyor. Elizateva için bir mimar kadar bilgi, sarayın her sütununda bir fikri var deniliyor. Katerine tahtı ele geçirince saray yapımında kalan kısma el atıyor.  Tablo seçiminden kristallere, hatta duvar ressamlarına. Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen, 3 milyon civarında eser sergilenen bir müzeye dönüşmesinde köklü adımı atmış oluyor. İki kadın iki dönem ihtiras, aldatma, entirika ... ortak tek nokta güç-ihtişam arzusu. Ahlaksızlığı gizleyen asalet!
Bir dönem ancak bu kadar iyi yansıtılabilir, okuduğum için mutluyum.
Kış Sarayı Hakkında Bilgiler:

''Hermitage (Hermitaj olarak okunur.), Rus Çarlarının kışlık sarayı. Dünyanın en büyük ve en tanınmış müzelerinden biridir. Müzede 3 milyon civarında eser sergilenmektedir.  Her objenin önünde beş saniye dursanız, hiç kesintisiz altı aya ihtiyacınız var. Bu durumu gözönüne alarak müzeyi gezmeye başlamalısınız. Aksi takdirde onda birini bile göremeden günü tamamlarsanız.
   Pazartesileri kapalı. Diğer günler 10:30 da açılıyor. 
   Metrodan Nevski Prospekte çıktığınızda Kazan Katedrali ve Dom Kınigi istikametinde yürüyünüz. Saray caddenin sonunda sağa döndüğünüzde Neva Nehri kıyısında karşınıza çıkacaktır. 


 Şimdi klasik bilgilere gelelim.
Saray barok tarzındadır. Yapımına 1711 yılında başlanmıştır.   O  zamandan beri eklenen bölümlerle devasa bir şekle dönüşmüş olan yapı beş ana binadan oluşuyor. Mutlaka görülmesi gereken bölümler ise kısaca şöyle sıralanabilir; Sarayın iç avlusu,ana galeri, silah salonu,  büyük taht salonu, saray kilisesi, beyaz salon, konser salonu,  balo salonu, küçük hermitage'a geçiş bölümü, saray meydanı
     Bu kadar yeri gezemem diyorsanız, hiç olmazsa şunları görün deriz.
-Leonardo da Vinci'nin eserleri (214 numaralı oda)
-Tizian (220)
-Rubens Salonu (247)
-Rembrandt Salonu(254)
-İmpressiyonistler Salonu (314-332 nolu salonlar)
-Picasso Salonu (338 numaralı salon) ''


Kaynak için TIKTIK
***
Kitap çekilişimiz hala devam etmekte, katılmak için TIKTIK
***

22 Temmuz 2013
Kış Sarayı Yapımı ve Kraliyet Aile Etkisi: Pudra Tozu
Dönem kıyafet: Kitap Tutkusu

Tarih84

Hiç yorum yok: