18 Temmuz 2013 Perşembe

Okuyan Kızlar Kulübü 5. Blog Turu: Can Dostum - YORUM

Okuyan Kızlar Kulübü 5. Blog Turu: 
Can Dostum yorumlarımızla turumuza kapanış yapıyoruz. 
Can Dostum: sadece köpekleri değil tüm canlıları anlamak için bir kılavuz adeta!
Böyle sıcak bir hikayeye veda etmek zor, içimizden daha daha çok şey yapmak geliyor:)
Can Dostum bizlere: canlı olmanın anlamını kavrattı. Köpeklerin gözünden insanları, sistemi, yaşamı gösterdi. Zaman zaman köpekliğini esirgemedi. Yeri geldi kedileri kıskandı-bu dünyada gereksiz işi olmayan canlılar sınıfına soktu- yeri geldi insanlar bir şeyden anlamayan kararsız yaratıklara dönüştü :) Köpeğimiz her konuda pek haklıydı, kendine toz kondurmadı onu anlamayan bizler can dostumuzdan hayat dersleri aldık. Eee tecrübe hayvan deyip geçmeyeceksin 4 kez dünyaya gelmek kolay iş değil :))
Can Dostum - Yorum:
İlk satırdan ilk sözüm ''kitap harikaydı'' !!! 
Kitabı okumadan önce: hayvanseverlerin seveceği bir kitaptır, atladım zıpladım bak nasıl da et kemirdim tarzı bir şey olacaktır, sonra bir iki acıtasyon tamam dedim. 
Utanıyorum, ön yargılarımızın bu kadar çeşitli olduğunu bilmezdim.
 Hayvanlar üzerinden biz canlıların anlatıldığı kitaplara karşı görüşüm ciddi değişti.
Kitabı okurken: 4. kez hayata gözlerini açıncaya kadar okuyordum beğeniyordum kahkahalara boğuluyordum tamam diyordum bu kadar hayat tecrübesi bir domino bir şey için ön hazırlık diyordum da diyordum. Bir kez daha uzun yaşamanın ve yeniden dünyaya gelmenin vurgusunu yüreğimin en derin yerinden hissettim. Hayvanların koş topu yakala gel azıcık seveyimden öte olduğunu hissettirerek kanıtladı bizlere. Kitabı okurken yazar bir önceki yaşamında kesin bir köpekti dedim. İnanın bunu dedirttiriyor. 
***
Ön koltuk köpeği, iyi köpek, kötü köpek hallerine koptum. Sevgiye sefkate o kadar açtı ki bir an ahbap olabilirim, cici köpek olabilirim, istediğin her şey olabilirim cümleleri kurabiliyordu. Kediler çok gereksizdi onlarsız da bir yaşam gayet iyidi:) Çocuklar nasıl en saf hallerde her şeyi cin gibi anlıyorlarsa köpeklerin gözünden de 4 yaşamda 4 farklı sahibin yaşamı anlaşıldı. Erkek-kadın ilişkilerinde yaydıkları elektrikten günlük mü ömürlük mü oldukları, bir ele sinmiş kokudan o kişinin neler yapabileceği daha pek çok şey
***
Bazen sevgi arayışı, ilgi isteği hayatları yok edebiliyor. Köpek ya da insan ne fark eder? İlgisiz ailenin masum çocuğu kaybolabiliyor, ilgili de olsa sahip tanıdık sıfatı olan komşu çocuğu katile dönüşebiliyor. Ahhhh şekerleme canım benim:(
Bu kitap herkes için hayat dersi niteliğinde.Çocuklar büyükler aileler sevgililer yalnızlar ...
***
Köpeğimiz çocuğum dedikçe benim de içimde sevgi coştu Ethan ve Bailey muhteşemdi.
***
Kitabı okuduktan sonra: İnsanlığımızı hal ve hareketlerimizi yeniden düşünüyoruz. Kötü duygular azalıyor şefkat duyguları kabarıyor. Duyarlılığımız artıyor. Canlılara karşı yaklaşımımız sorgulanıyor. Artık kedi ve köpeklere karşı daha bir sabırlıyım, çocuktur yapar diyordum köpektir dağıtır saçar sevgi arar diyorum. Hayvan hakları yürüyüşlerine el çırpmanın ötesinde yürüyüşün içine dalmayı arzuluyorum. Biliyorum ki etkisiz gibi görünen bireyin bile şu dünyada bir nedeni, yaradılış sebebi var. Şükredişim, sabredişim artıyor. İyi ki okumuşum bu kitabı dedirtti!
***
Çok sevdiğim kitapları anlatırken nedense tıkanıyorum, ben sevdim anlatırsam büyü bozulacak siz okuyun demek istiyorum.
***
Bunu da söylemezsem içimde kalır kusura bakma köpecik ama sevgi açlığın adına pek yalakaydın:) 
Coco seviyorum ama diğer köpekler beni dışlamasın diye üste çıkmaca oynamalarına izin veriyorum!
- Sev beni iste beni  ahbap olurum cici köpek olurum Toby olurum sen ne istersen onu olurum! pardon! :))))
Bu da bizim mahallemizin Can Dostu :) 
Böyle üzgün durduğuna bakmayın, gece 3 gibi başına geçmiş deli bir bloger flash patlatınca dostumuzun modu düşüyor. Gündüzleri okulun karşısındaki bakkal önünce çocukları izleyerek geçirir. Akşam mahalle turu yapar uzaktan gelen geçeni takip eder, 10 adım atar takipten cayar. Yağmur yağdığında bakkalın dondurma tezgahı üzerine oturur. Soğuk kış aylarında 3 apartman kendisine kapısını açar, hangisinin yemek kokusu güzelse onu seçer(Bu benim tahminim) . Her daim temiz suyu ve hazır maması bulunur. Mahalle sakini uysal, zararsız hallerinden dolayı yemeklerinden kalan kemikleri mutlaka dostumuza ulaştırır. Yanından yürümek bizi korkutmaz, canımız sevmek istediğinde zorluk çıkarmaz, havlamaz, inlemez o bir harika köpektir:) Tam da ÖN KOLTUK KÖPEĞİ olmaya aday bir sakindir:)
18 Temmuz
Yorumlar ve Alıntılar:
Katkılarından dolayı Yabancı Yayınları'na teşekkür ederiz.

Tarih84

Hiç yorum yok: