28 Temmuz 2013 Pazar

Nefretten Sonra ve FM Arsal Kitapları - Bir Kıyas Yazısı - Pudra Tozu & Ben Her Neysem O

Nefretten Sonra ve diğer FM Arsal kitapları arasında bir kıyas yazısı şart oldu. Okurken de sonrasında da Ben Her Neysem O(Kütüphanemden Kitap Manzaraları) blogdaşımla o kadar kıyaslamaya gittik ki bir de yazıp değerlendirelim sizler neler hissedecesiniz bilmek istedik. 
***
Bu akşamki programımızda ben Nefretten Sonra ve diğer kitapları değerlendirirken arkadaşım da sizlere 1. ve 2. basım Nefretten Sonra kitapları arasındaki farklılıkları çarpıştıracak :)
***
Nefretten Sonra kitabını okurken sanki karakterler karşımdaymış gibi söylene söylene devam ettim. Bir kahvenin de mi hatırı yok Natalia? 
Yediğin önünde yemediğin ardında elin çalışanlarına bari surat yapma ...
Hadi elini suya soktuğun yok, sosyetik prensesim bari şu zavallıya, Tamer'e bir bardak çay da mı dökemezsin Natalia ... pes Natalia :) Diyorum size bu kitap, bu karakterler diğer kitaplardan ayrı. Aman hamaratça hazırlanmış sofra, alçak gönüllülük yok! Anca kaş çat, laf sok, hırlar gibi cevap ver, huzur kaçır, kudur, kıskan otur :)
Zehir dillim, afet güzelim Natalia bunca şeye rağmen canımmmmmmmmmmm DOĞANCIĞIMIN biricik annesi bile tam da evlenecek kız diyor pessssssss teyzem pesssss gel ben sana baklava börek açayım :) Doğancığıma missler gibi bakayım, ' 'sen ne dersen doğrudur beyim diyim'' nerdeeeee kader utansın! =)
Kıyaslamaya başlayalım bakalım, 
Nefretten Sonra ve diğerleri şeklinde maddeleyelim:
- Natalia: Bayan karakterler içinde en yalnızıydı. Yetim kalması dışında küçüklüğünden beri yurt dışında okutulması, kapalı bir kutuda izole bir hayatta tutulması onu korumak yerine savunmasız bırakıyordu. Ecrin'in de ailesi yoktu, Ebru'da ailesini kaybetmişti, Merve yetimdi. İki kızın da aile yerine koyacak sıcaklıkta yanında çalışanları vardı, yeri geldiğinde anne sıcaklığında koyunlarına sığınabilirlerdi, Mervenin arkadaşları çevresi genişti. Natalia, babasının intiharı ile tek dalını da yitirdi, nefreti tutunacak tek dal bildi. Yalnız bir hayatta kaybedecek neyi vardı, hiç o nedenle çok çok daha acımasızdı.
- Natalia, okuduğum en hırçın en aksi karakterdi. Örf adet de bilmezdi. Yaşı küçük diye savunmayacağım çünkü: Gülay'da ters bir adama aşık oldu, suçlandı, hor görüldü yine ses etmedi. Ecrin, Pınar, Tuğçe bu kızlar da gün görmüş, babalarının prensesleriydi. Yine de şımarıklıklarına, üst düzey yaşamlarına rağmen böyle pervasızlık görülmedi. Adada yaşananlara bakarsak, en azından misafirliktesin adamın hayatını zehrettin, İzmir'dekiler alıştı bari burada bir dur dimi yooook içindeki nefreti illa herkes anlayacak, bilecek, bilmeli modundaydı. Tamer'e olan nefret-tutku döngüsünde kendini sivrilikleri ile yatıştırdı. Bu adamı tanımıyorlar ondan seviyorlar, ondan saygı duyuyorlar hep bir sebep buldu kinlendi. Hiçbir zaman bardağın diğer tarafını düşünmedi. FM Arsal kadınlarına baktığımızda daha ağır başlı, saygılı, eş/sevgili arasında kalan çatışmalar görürken Natalia yedi cedde ilan ediyordu. Okurken bile zor katlandım küçüğümmmm (pedimuuum -μικρό)  sana :)
- Natalia'da Tamer de sosyetenin en önde isimlerinin çocuklarıydı. Suya sabuna dokunmayan tipler diyelim. Turgut gibi otursun kaldırımda tost yesin, Boran gibi balık tutup milleti beslesin, Tahir gibi yemek yapsın, Akın gibi yer sofralarında gülümsesin cık :) Natalia adama bir bardak çay koymadı siz düşünün. FM Arsal kitaplarının olmazsa olmazıdır, kız adamı kesip parçalarını köpeklere yedirmek istese bile hizmet eder ya da talimat verir sofra kurdurur çayı kendi demler sunar Natalia'da nerdeeeee. Burnu düşse yerden almayacak Ebru bile ekmeğini kendi kesiyor, çayını kendi koyuyordu. Bir de en favori karakter anneleri bu kızı evlenecek kız ilan eder isyannn
- Tamer en naif, en tatlı karakter gibi görülüyor, tam aşık olunacak kuzu gibi geçinilecek misal. Sen onca yıl sus, katlan, sabret, kızın içindeki nefrete bile saygı duy gel en önemli anda pasif kal. Neymiş Natalia istese kendine zarar verirmiş, ona kıyamazmış yavrummm o senin bebeğini bile gözü kapalı düşürmeye hazır. Erkek olup yumruğunu vuramadın masaya! Bana göre en pasif FM Arsal erkeğiydi, siz kibar, anlayışlı diyebilirsiniz tabi. Bir Osman, Tahir, Doğan, Karahan, Yavuz düşünün böyle bir anda gerekirse şehvete esir eder yine de o çocuğa kıydırmaz, kızında aklını pek başında tutturmaz oldu da bitti maşallah sünneti hangi otelde yapsak diye düşünürdü =))
***
Böyle anlatmaya devam edersem kitabı sil baştan yazacağımı hissettim bir an :) Buradan yola çıkarak kitabı okuyan arkadaşlar elde olmadan kıyaslamaya gideceklerdir.
Ben Tamer ve Natalia hikayesini diğer FM Arsal kitaplarında okumuştum, onların hayatlarına, aşklarına gıpta etmiştim. Bayılıyordum ve okuyunca anladım ki bu noktaya türlü çileden sonra eriştiler. Bir ömür mutluluğu hak etmekteler.
Natalia, tatlı cadı seviyoruz seni :)
Çalışmalarımız devam ediyor, takipte kalın :)
Kitabı okurken Natalia'yı her düşündüğümde bu parça geldi aklıma

7 yorum:

mydestiny dedi ki...

Zoraki Koca 3'ü okumadım galiba düşünüyorum düşünüyorum aklıma gelmiyor karakterler. Nefretten Sonra'yı da okumadım henüz. Sanırım en hoşuma giden Fmarsal kitabı Beni bırakma oldu. Doğan karakterini sevmiştim o kitapta seni sevmek istemedim adıyla çıkmış kitabı okumam lazım mutlaka çok merak ediyorum hikayesini :)

Syhn dedi ki...

Once yerden yere vur sonra seni seviyoruz tatli cadi de hahaha
Ellerine saglik cok güzel hersey.
Okumayan kimse kalmayacak bu yazilarinizdan sonra.
En cok direnenler gizli gizli okuyacaklar en sonunda :)))

Adsız dedi ki...

daha alıp okuyamadım ama emin ol bu kıyaslamadan sonra en yakın zamanda elime alacağım ,natalia her zaman farklıydı tamer de bu yüzden onların aşkları da farklıydı :D ellerine sağlık muhteşem olmuş :D

Esra Ercan dedi ki...

ehhehheh abla bayuldım bu yazıya :D Ne kadınmış Natalia :D Bu arada bende sinir olurum böyle tiplere ama sonradan akılları başlarına geliyor :P Ve tabii kide taş erkek karakter kıyamıyorum :P Neyse ben böyle yazarsam duramam :D Süper yazı olmuş, ellerine sağlık :)

Benherneysemo dedi ki...

Harika bir yazı veDoğan aşkının tavan yaptığı yerlere koptum :D Ne olacak arkadaşım senin bu halin :))

sevinc gunbay dedi ki...

kıza saydır saydır sonunda tatlı cadıyla tatlıya bağla :)


daha kıtabın tamamını okuyamadım ama tanıtım kısmından natalıa nın nasıl cadı olduğunu bılıyorum allahtan butun kıtaplar gibi bunda sonu mutlu bitiyor

hünkar alarçin dedi ki...

en sonundaaa sendennefret edıyorum natalıı dıyen bır yazı beklıyordum acıkcasııı :))))) ben butun kıtaplarını okudum Fatıh hocamın nefretten sonra ,senı sevmek ıstemedeım ve yalnız gozlerın ıcın kıtaplıgımı susluyor hepsı bırbrınden muhtesemm ve zorakıkoca sahane gelın ıle benı bırakmaya delıoluyorumm sıkıldıkca okuyorumm keske hepsı kıtap olsa hepsı basucumda dursaa yaaaaaa keskeee..