29 Temmuz 2013 Pazartesi

Nefretten Sonra: Satırlardan Mekanlara - Satırların İzinde Bir Yolculuk - Pudra Tozu & Ben Her Neysem O

Ortak çalışmamız satırların izinden devam etmekte. İki yabancıdan arkadaşlığa, dostluğa uzanmamızı sağlayan bu kitaba ne yapsak az. Aylarca mailleştiren, günlerce plan kurduran bir hikaye. Bizde yeri apayrı!
Hikayenin yoğunluğu İzmir'de geçmekte. İzmir'i gezdik adım adım fotoğrafladık, 317 kare eledik, kolajladık, bizim ulaşamadığımız ülkeleri araştırdık. Dilerim çalışmamızı beğenirsiniz.
***
NOT: İzmir'e dair her kare mısırcısından kaldırım taşına kadar hatta mağazalara kadar bizzat tarafımızdan çekilmiştir. Aksini iddaa edip, karalama yapıldığı an fotoğraf asılları ile kişi de ifşa edilecektir!
***
Satırlardan Mekanlara Bir Yolculuk:
Yunanistan: Yıllarca dost bildiği insanla, ona en büyük acıları yaşatan eski dostla karşılaşma vakti. Aleksis, hırsına yenik düşen, cana kıyan,verilen şanları harcayan kalleş Aleksis.
Yolun sonuna geliş, an be an intikam planı. Son nefeste biricik kız Natalia'ya nefret tohumlarını eken ADAM.
Tek el silah sesi, cenaze ve yeni vasi ile sürüklenen bir yolculuk. Türkiye'ye gidiş.
Türkiye: Türkiye'nin incisi İzmir, Yunanın denize döküldüğü topraklar. Düşmanın ini gözüyle baktığı şahane villa, onu bekleyen iyi yürekli insanlar ve arkadan vuracağı anın hesaplarıyla nefes alan Natalia. Başka bir ülke başka bir şehir başka bir evde kutlanan doğum günü. Issız koridorlarla, yalnızlığa mahkum aylara dönüş, kolej günleri. İngiltere'ye gidiş.
İngiltere: Zor geçen bir yıl, derslere adanmışlık. Kitaplardan kalan her anda intikamın türlü planları. Az, çok az kaldı önünde geçirilecek dolu dolu tek yaz, ya hançerleyecek ya da bir ömür kayıplarının sızısı ile geçirecek. İzmir'e dönüş.
Türkiye: İzmir'e dönüş sanki yuvasına dönüş. Hangi ara ini ev olarak kabul etti, birkaç aydır tanıdığı çalışanları akrabaları gibi özlemle kucakladı, doğup büyüdüğü ülkesine değil de bu ülkeye Vatan hasretliği çekti? Kararsız adımlar. Yunan sahillerini hatırlatan İzmir sahili, güneşin doğuşundan batışına kadar adım adım keyif.
Şerin merkezinde hissedilen aitlik:) Tutulan dilekler, tabii her zaman iyi yönde olmasa da!
Ülkenin yemeklerine alışma, iştahla iz sürme. Şehrin otantik izlerinde gezinti.
En moda sokaklar, en pahalı mekanlar, sık sık çıkılan alışveriş turları.
Bir doğum günü daha, özgürlüğe bir adım kala tutkunun kollarına yaklaşılan bir seyahat: Palma de Mallorca - Palma Adası'na gidiş.
Palma Adası: Duyguların adını koy, tutkunu dizginle ve Sarita'ya daha az öldürücü bakış at. Dikkat Natalia renk veriyorsun! =)
Bir doğum günü, 1 yıldan az kalan zaman işte nefretin hareket vakti! Türkiye'ye dönüş.
Türkiye: İzmir'de evlerinde korunaklı villalarında Türk-Yunan tutku savaşı başlar.
'' Ne o Tamer yoksa benden korkuyor musun? , Sadece krem sürmeni istedim! '' Ahhh be Natalia aahhh kızım :) Bu havuz nelere şahit.
Krem sonrası ikinci adım alışveriş planı. İzmir-Kordon bir akşam üzeri.
Tamer sorar: mısır ister misin Natalia, fındık alayım mı? .... Natalia: Ne o Tamer yoksa benimle flört mü ediyorsun?  :)))) Bir kavga bir isyan bir özlem tutuşturan tutku ... İngiltere'ye dönüş. Okulun son senesi.
Bir noel sabahı, bir umut, bir adım aşk, bir dilim mutluluk. Bir an için her şeyi unutuş, ana teslim günler geceler sabahlar. Nefret intikam alacakken her an geri adım atış, geciktiriş. Natalia için zor günler. Bir yanda Aşk bir yanda İntikam! Su gibi akan zaman ve ülkeye dönüş.
Türkiye: İzmir'de son doğum günü, özgür yaşlar beklenen itiraf ve büyük dram. Söylenen, geri alınması imkansız bıçak sırtı sözler! Çekilen acı, nefret uğruna kıyılacak can, bir yaşam hakkının yitirilişi. Ne uğruna intikam! Sevdiği adamın gözlerine baktığında doğmamış bebeğinin hayali, nasıl büyüyeceği, nasıl da misler gibi kokacağı, mutluluk hayalleri ... 
ahhhh Aleksis sen bu çocuklara ne yaptın?
Yunanistan: Doğduğu ama artık ona yabancı olan ülkeye dönüş. Üzüntü, dinmeyen göz yaşı. Kristos'un baba şefkati, Kostas'ın ilgi ve desteği. Geçen günler, aylar, yıllar. Bir kutlama ve karşısına çıkan tatlı kahve gözlerde bir ömür hapsolunacak Tamer ile karşılaşma.
Bir araya geliş, kaybedilen yılların telafisi, yaşanan acıların dindirilmesi veeeee Mutlu SON! :)
Türkiye-İzmir'in en büyük otelinde dillere destan bir düğün.
 FM Arsal kadrosunun geçit töreni :)
Mutluluklar Natalia - Tamer 
*** 
Sizler için 2 güzel fotoğraf karesi, dileyen masaüstü arka plan olarak kullanabilir.

3 yorum:

Hayal@ dedi ki...

Wow, muhteşem ve incelikli bir çalışma olmuş. Emeklerinize sağlık

Fatih Murat ARSAL dedi ki...

Söyleyecek söz bulamıyorum. :)Teşekkürler.

Kitap Tutkusu dedi ki...

Kitabı okumamış biri olarak taaa kitabın içine girmiş ve hatta hatta oralara gitmiş kadar oldum canım eline sağlık :)