30 Temmuz 2013 Salı

Nefretten Sonra - Pudra Tozu & Ben Her Neysem O Ortak Çalışması - Emeği Geçen Dostlara Teşekkür Ederiz

Birbirlerini bloglar üzerinden bilen, tanışıklık ötesine geçmeyen bir iletişimden gün aşırı telefonlaşan, mail zinciri kuran sıkı arkadaşlığın çıkışı bir kitap. Nefretten Sonra kitabını arayışım, kitabı alıp okumuş şanslı kişi Ben Her Neysem O ile arkadaş olmamıza vesile oldu. Yazarın diğer kitaplarını okudukça Natali&Tamer hakkında bilgi edindikçe merakım arttı.Bir baktık ki bir kitapla başlayan yazışmalar önce arkadaşlığa sonra dostluğa dönüştü. Kitabı bekleyiş süreci, anlaşmalar ve devamında bir bakmışız 7 ay geçmiş. Tonla düşünce oluştu, kitabı okuduktan sonra kısım kısım konuşuruz mailleşiriz, kısmet olur belki görüşür aynı anda okuruz  dedik. En sonunda çıkış tarihi netleşti, ertelendi  fikirler türedi. Biz de bloglardan kitaplara, kitaplardan arkadaşlığa vesile olan Nefretten Sonra kitabına hakkını teslim edelim dedik.
Tamamıyla kendimiz için yaptığımız bir çalışmaya tonla destek geldi. Arkadaşlarımız oruç demedi gece demedi gündüz demedi bizler için seferber oldu. Teşekkürü bir borç biliriz.
TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR, EMEKLERİNİZE SAĞLIK
- Çalışmamız boyunca duyuru ve afiş desteklerini esirgemeyen ikizler fightiingg blog sahibelerinin hakkını ödeyemeyiz. İftardan sahura günlerce nette kaldılar, bir afiş için bile 9 farklı çalışma yaptılar, seç ele yeniden yap ... bu süreçte iftar davetlerine gittiler misafirlik demediler birisi bilgisayar başındayken diğeri telefondaydı. Tarzları olmadığı halde, Türk yazar okumadıkları halde sırf bizim hevesimiz için, arkadaşlık için yüreklerini koydular ortaya helal olsun. Son ana kadar bir şey ister misiniz yeni çalışma yapalım mı dediler.
- Hediye bardak ve anahtarlık için sevgili blogdaşım, dostum LaFea 'nın kardeşi siparişleri olduğu halde ara verdi benim için, sizlere çekiliş duyurusu yetişsin diye zaman yaratıp hediye baskıları yaptı, kargom 1 günde ulaşsın diye başka bir semtin şubesinden postaladı. Şimdi bu çocuğun hakkı nasıl ödenir?
- Gece saat 5.10 ya da sabah mı desem:) Kitab-ı sevda'ya bir ricada bulundum. Kendisini blogdan öteye tanımam, o da beni tanımaz:) Bir photoshop isteğimi üşenmedi yaptı, ikiletmedi birkaç kez garanti olsun diye gönderdi. Çok çoook teşekkür ederim. Bunu unutmayacağım.
- İzmir'de geçen bir kitabı an be an kareleyelim istedik. Önce arkadaşımız Gamze yardımcı oldu. Daha sonra İzmir'e aile ziyaretine gelmiş 3 gününün 1 gününü sırf bana ayırarak şehrin altını üstüne getirip 317 anlamlı kare yakalayan dostum Sinem'e teşekkür ederiz. Bir şey yapacaksınız kaliteli olsun zaman önemli değil gel hadi diyen çıkarsız kızlar! 
- Bu kadar fotoğraf kitap akışına göre kolajlanacaktı. Her kolaj bir can alıcı bölümü temsil edecekti, satırlardan mekanlara yazımız için yapılan 17 kolaj için saatlerce uğraşıldı. Ben kolaj senaryosu yazarım arkadaşım skype dan doğrulatır ... yetmedi kız oruçlu haliyle İzmir sıcağında bütün bir gün sonrasında skype dan bütün bir gece bu iş için uğraştı. Paranoyak satırlar'a çok teşekkür ederim.
- Bir tanıtım videomuz olsa ya da işi biraz abartsak film tadında anımsatıcı bir şey de yapsak dedik. Paranoyak satırlar imdadımıza yetişti. Ne kadar beğendiniz ne oldu bilemem ama bir video için bu kadar gün harcandığını hiç düşünmezdim. Zor bu işler zor.
***
Tanıtımımız dönmeye başladığı an çirkin durumlar yaşanmaya başladık. Yaptıklarımızın ne olduğunu anlamadan çakma dediler, yeni oluşum-tur dediler, reklam dediler ... yazılarımızı paylaşarak bizler için, özgün bir çalışma olduğu için emek verildiği için destekleyenlerin desteği sorgulandı. 
Kişisel hesap, kıskançlık kin gütme üzerimizden yapıldı . Bizim dışımızda, bizim duruşumuz ve bize gösterilen saygıyla örtüşmeyen, umurumuzda olmayan durumların içine çekilmeye çalışıldı.
***
Kırıldık, üzüldük, gerildik, suçlandık, o kadar türlü şeyle karşılaştık ki bir an isyan edecek boyuta geldik. Hırs, kıskançlık, dedikodu ne arasanız var! =) Allah'a havale ediyorum.
 Emeğimiz an be an taçlanıyor. 
İyi bir şey varsa, ortaya konmuş bir çalışma bir eser bir kitap kişilerden ya da durumlardan bağımsız mutlaka hak ettiği yere erişecektir.
Üzüldüğümüz tek şey emeği geçen tonla insanın boş yere hakkı yenmeye çalışılıp günahları alınmasıydı. Kimse şunu anlayamadı: Bunu biz kendimiz için yaptık, ticari bir amaç gütmeden, reyting savaşına girmeden. 
Ne yayınevi ne de yazar adına yapılmış bir şey değildi.
Hoş bizim onlarla da bir sorunumuz yoktu.
Ephesus'u severim çünkü: Beğendiğim kitapları basıyorlar, bir soru sorduğunda cevap veriyorlar, kitap kapaklarına, baskılarına özenli yaklaşıyorlar. Fiyatları ulaşılır, kampanyası bol. Bir kitap kurdu için daha ne olsun?
FM Arsal'ı severim çünkü: Okuyucularına kitaplarını pdf olarak sunuyor, online kitap yayınlıyor. Yeri geliyor okuyucunun isteği ile karakterlerin durumlarında değişik yaratıyor. Kurduğu facebook platformunda okuyucu, okuyucuyla  konuşuyor , an be an bölümler üzerinden sohbet ediyor. Kitaplar üzerinden kitaplara dair paylaşımlarda bulunuluyor. Yazara soru sorduğunda müsait bir zamanda mutlaka dönüp cevap yazıyor. Okuyucular arasında bir köprü oluyor. Bunun ötesi ne beni ilgilendiriyor ne de okumama engel teşkil ediyor.  İnşallah yolunuz daha da açılır, karakterler kütüphanelerimizde köşesine yerleşir:) Biz öyle bir okuyucu kemiği olduk ki kitaplar sizden öte bir güç oluşurdu. 
Düşünün, kitabı okudunuz, yorumladınız, indirdiniz hala basılsın kitaplığımızda yeri alsın diyor, yeni kapak tasarımı çıkınca o da alınsın saklansın istiyorsunuz.
***
Özetle kimseyi sallamıyorum!
Grinin Elli Tonu ve yazarlar dünyası sorgulanmıştı. 
Açıkçası bana ne yazarından ben Greyciğime bakarım :)
Yabancı olursa alkışlarız Türk olursa ya tatminsiz ya da sapık deriz. Hoş ikisi de olsalar beni bağlamaz! :) Ben karaktere, kitaba bakarım. 
***
Bir kerelik bir çalışmaydı, bir daha yapar mıyız bilemiyorum. Düşündüğümüz bir iki kitaba tek yazılık kendine has birer çalışma da gelebilir şimdilik kesin bir şey demeyelim.
***
Bayram öncesi ya da bayram sonrası sürpriz bir ek çalışma sizlerle olacak. İşte bir ilk daha, zaten bu çalışma başlı başına bir ilk :)
Sevgiyle kalın.

4 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

arkası da gelir inş. Emeği geçen herkesi ve sizleri tebrik ediyorum canım.Pek çok el birbirini tutmuş ve kocaman bir yumruk oluşmuş süpersiniz.

Kübra^^ dedi ki...

Emeğinize, ellerinizi, yüreğinize sağlık. ;) Bana anlattığın zaman güzel bir çalışma olacak demiştim ki oldu artı süppper olduu :)
Sizin için değerdi canlarım iyi ki bu güzel projede bana da yer verdiniz çok mutlu oldum çok teşekkür ederim ;) Unutmadan her zaman hazır ve nazırım :) Kalp Kalp

nabrut dedi ki...

olayı şimdi iyice anladım.
böyle küçük şeylere takılmayın çünkü bloggerda hayatta bir yere gelememiş bir baltaya sap olamamış ama bilgisayarın başına geçince kendini guru sanan herşeye söyleyecek bir sözü olan o kadar çiğ insan var ki!
ben hiç muhatap alamam sizde almayın :)
dünyada yapılmadık bir şey kalmadı ki ayrıca!
her iş benzerlikler gösterebilir.
önemli olan yorum farkı bunu da okuyanlar hakkını verir.başka kimse değil

La Fea dedi ki...

Canım ailecek seviyoruz seni. İsteklerini elimizden geldiğince yerine getirmek zevk. Bu yazı dizisi yazarı ve kitapları bilmeyenleri bile özendirdi. Ben en kısa sürede okuyacağım mesela. Ciddi ciddi merak ettim sayende. Emeğine sağlık. Tabii Hülya'nın da ellerine sağlık. Çok özenli bir iş çıkardınız ortaya. Tebrikler.