25 Temmuz 2013 Perşembe

Mart Menekşeleri: Hasret Rüzgarı Estiren Yazar

Tek kelimeyle kitap: HARİKA!
Sarah Jıo, ilk kitabıyla muhteşem bir açılış yapmış. Yağmur Sonrası kitabını okuduğum, satırlarının büyüsünde uzun süre takılı kaldığım bir yazar. Yıllardır hiç bu kadar ağlamamıştım. Yağmur Sonra'sını okuyunca Mart Menekşeleri'ni de okumalıyım dedim. İlk cümlede bağlandım. Her an yanımda taşıdım, metroda ineceğim durağı kaçırdım, yeri geldi çalan telefonu görmezden geldim. Sarah Jıo'nun mektuplarla, günlükler ilişkisi muhteşem. Kitap bitti günlük kısmını sil baştan okudum. Kitap sayesinde ''Kaybolan Yıllar'' adlı eseri deli gibi merak ettim. Onu da okuyacağım.
Arkadya'nın kitap kapağına, iç sayfa düzenine hayranım. Çok çok kaliteli ilerliyor doğrusu. Kitap fiyatları da ulaşılır tebrikler.
Kitabın anlatıcısı bir yazar, aldatılmış, karmakarışık bir halde. Yazma isteğini yitirmiş. Yıllardır ihmal ettiği yengesinden aldığı bir mektupla çocukluğunu geçirdiği adada buluyor kendini. Bir günlük, adım adım ilerlediği dejavu misali tasvirler her anı daha bir heyecanlı kılıyor. Yüreğiniz buruluyor, gözler doluyor. İnanılmaz bir hikaye doğrusu.
Anladım ki Sarah Jıo bize şunu diyor: her ne yaşarsan yaşa, kalbindeki acı her nefes alışında dilim dilim kesse de dur, soluklan, gururunu görmezden gel, siyanını sustur sevdiğine şans tanı. Dur bakalım, gördüğüne, duyduğuna değil yüreğindekinin sözcüklerine şans tanı.
Mart Menekşeleri: Yüzüğü fırlatmadan sevdiğin ne açıklayacaktı bir dinleseydin,
Yağmur Sonrası: Hastaneye kadar gittin, yanına gidip gözükseydin,
BÖYLE Mİ OLACAKTI?
 ''Kaybolan Yıllar'' 
Kesinlikle okuyacağım!
***
Sarah Jıo: Satırlarını KADER bağlar, gurur aşkı yakıp yıkar, yüreği dağlar. Hasret rüzgarı estiren yazar. Sen yaz ben yine okurum yine okurum.
***

Mart Menekşeleri:

Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir...

Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez.
Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adası'nda geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.
Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikayesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir...
Tarih84

6 yorum:

Syhn dedi ki...

Heyecan heyecan heyecannn!!

nabrut dedi ki...

sende mart menekşelerini daha çok mu sevdin merak ediyorum ama:)

tarih84 dedi ki...

Shyn: inşallah en kısa sürede başlarsın:)

nabrut: ımm zor soru, yağmur sonrası beni hırpaladı çok ağladım hemde 2 gün boyunca aklıma geldikçe 290 dan sonrası iptaldim. Mart menekşeleri ise daha iyiydi evet daha bir detaylı etkilendim düşündüm devamını kendim kafamdan yazdım kızla anneyi buluşturdum falan. Ben sanırım yazarı çok sevdim diğer kitapları merakla bekliyorum.

Joey Potter dedi ki...

Bende severek okudum. O adaya gitmek istedim. Gerçekten çok iyi tasvir edilmişti. Yağmur Sonrasını da edineceğim en kısa sürede.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: yağmur sonrası da çok iyidir.

Adsız dedi ki...

okadar mükemmel bir eserki okumak için sabırsızlandım yolda evde işte metroda heryerde hatta cafede arkadaşlarımla otururken bile tepkilere aldırış etmeden kitabı okudum ve kitabı 1 gunde bitirdim ve keşke bütün okuduğum romanlardan bukadar etkilebilsem unutamıycağım ve şiddetle tavsiye edicegim bir kitap içinde geçen kaybolan yıllar adlı kitabı arıyorum heryerde çok merak ediyorum o kitapta büyük sırlar ve kocaman bir aşk hikayesi var bulan lütfen haber versin :D:D