7 Temmuz 2013 Pazar

Konuk YORUMCU Annem :) Gündüz Erkek Gece Kadın

 Bloğuma ilk defa konuk yorum alıyorum:
Dün kpss sınavı vardı. Neydi ne değildi başka bir yazıya saklı kalsın, alan sınavını da göreyim yorumlarım.
KPSS süreci beklerken okumak için bu sefer annem Arunas'tan Gündüz Erkek Gece Kadın'ı seçti. Sınav sürecinde de bitirdi. 
NOT: Bizim aile hızlı okur, hemen bitti diyerek basit bir kitap zannetmeyiniz!
 Daha önce hem kitap hem de yazar hakkında sizlere bahsetmiştim TIKTIK
Aaaa durun bir dakika bu yazı annemin, ben daha fazla konuşmayayım da yoruma geçeyim:)
 İlk sınav bitti çıktım ve annemi düşünceli buldum. Konuştuk,  içimize dokunan satırlardan bahsettik. Anne ben 2. sınava gidince ne düşünüyorsan yaz, bloğumda paylaşayım herkes bizim gibi satırlara hoş görülü değil dedim. Bu kitaba katkımız olsun istedim.
Gündüz ERKEK Gece KADIN - YORUM:
En son babalar duyar, ilk onlar hisseder kendilerine benzemeyen oğullarını. 
Bu güne kadar kitaplarda, filmlerde şöyle bir değinilip çabucak geçiştirilen insanlık tarihinde hep olan ama dile de çok getirilimeyen, bedeni ne kadar erkek olursa olsun ruhu duyguları vücudunun her zerresinde kendi cinsine karşı istek ve arzu içinde bulunmak daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkıyor. 
Bu anı romanda yazar hatırladıkça yaşadıklarını duygularını korkularını yalın bir dille kaleme almış. 
Üzüldüm, şaşırdım sonra da cesaretine hayran kaldım. Kendisi verilen her işte çalışmış kiminde başarısız olmuş kiminde ise kendince başarmak istememiş ta ki bir gün şiir okuyan kişiyle karşılaşana kadar.  Ufkunu genişletmiş şiirler, hikayeler ... okullarda seminerlerde öğretilenler ... gündüz yaptıkları - işi geçimini sağladığı halde GECE onun ruhunu özgürlüğe kavuşturduğu Travestiliğe hazırlanışı (süslenişi - temizlenişi) en ince ayrıntıya kadar bütün açıklığıyla anlatılışı hem hayret ediyorsunuz hem de cesaretini takdir ediyorsunuz.
Dürüst cesaret isteyen bir kitap, soluksuz okudum. Ön yargısız okunmasını tavsiye ederim.
***
Teşekkürler anne :) 
Ön yargısız bakışını seviyorum.
Tarih84

5 yorum:

Syhn dedi ki...

güzel bir yorum olmuş. dahası ortak kitaplar okuyup yorumlaşmanız çok güzel.
hatta anneni konuk yorumcu yapman harika!
;)

tarih84 dedi ki...

Syhn: aynı kitapları okumak ve özgürce yorumlaşmak bizim aile ayrıcalığımız sanırım:)

Gizemcs dedi ki...

Öncelikle kitabın adını okumakla başlıyor her şey.. Okumak ve anlamak ve benimsemek.. Bu sadece bir isim ya da bir etiket değil, bir başlık değil, bu aslında gelecek birkaç sayfada (kitabın tamamında) gözlerinizle gezinirken nerelerden geçeceğinizin, nelere tanık olacağınızın da habercisi. Size yol gösteren sadece onlarca sayfanın arasındaki kelimeler değil, kitabın kapağındaki renkler, resimler.. Yazarın elinden çıkan sadece sayfaları dolduran duygu seli.. Bunu okuyucuya sunansa kitap haline getiren, her kelimeyi içercesine edite eden, tanıtımına katkıda bulunan ve özellikle de orjinal dilinden Türkçeye çeviren.. Bana kalırsa kitabın çevirisini okurken eğer orjinalindeki duyguyu alabiliyorsak, bu çevirmenin dikkati, özeni ve işine duyduğu sonsuz aşkla başarılmış demektir.. Ben yazarın yanı sıra çevirmeni tebrik etmek istiyorum.. Ellerine, gözlerine ve verdiği yoğun emeğine sağlık.. Ben çevirmenin daha da güzel başarıların altında adının yazacağına gönülden inanıyorum..

Kaan Arer dedi ki...

Annenin ellerinden öpüyorum ;) gerçekten kolay okunulacak bir kitap değil, ve ön yargısız tavrından ötürü kendisine hayran oldum..
sevgilerimle
kaan

tarih84 dedi ki...

Gizemcs: haklısınız buna bir de kapak tasarımcılarını ekleyelim. Kapağı her inceleyişimde eyfelin yazarca tanımından zehirli mantarlara kadar tek tek anlam yüklü.

Kaan Arer: Teşekkürler Kaan, annemin felsefesi: her şey insanlar için'dir.