21 Temmuz 2013 Pazar

Evde Ekmek Kokusu: Akdeniz ve Trabzon Ekmeği

- Akdeniz Ekmeği -
Bu aralar evde ekmek yapmaya ağırlık verdik. Bir paket karışım günlerce gidiyor. Ramazan ayı şerefine sofra daha bir özenli oluyor. Sözde nefsimizi kontrol ediyoruz, kontrol şerefine ziyafet sofraları kuruyoruz. Çelişkilerle dolu kişiye insan deniyor işte :)
Daha önce sizlere Söke Un karışımlarından Alaşehir ekmeğini tavsiye etmiştim. Hala tadı damağımdadır. Bu sefer de Akdeniz ve Trabzon ekmeklerimi denemeye karar verdim.
Yukarıda gördüğünüz şahane şey Akdeniz ekmeği. Ekmeğin içerisinde zeytin ve domates parçaları da var. Ekmek değil çörek misali çok fazla yediriyor. Çay sofralarınızda ve meze ağırlıklı sofralarda harika bir tat olur, yakışır. Tavsiyemdir çok çoook beğendik.
- Trabzon Ekmeği -
Bu ekmek de güzeldi, yoğun köy ekmeği tadındaydı, bir dilimi ciddi doygunluk hissi vermekteydi.
Sade ekmek yapmak isterseniz deneyebilirsiniz.
***
Ekmek karışımları iki pakettir, biz tek seferde yapmak için ikisini bir yoğururuz. Mayayı ılık suda eritip karışımı ekler yoğururuz. Yağladığımız kapa hamuru yayar, üzerini örter kabarmasını bekleriz. Kabaran hamuru önceden ısıtılmış fırına süreriz. Ekmek piştikten sonra üzeri kupkuru kalmasın diye hem fırına girmeden önce hem de fırından çıktıktan sonra birkaç kaşık süt süreriz. 
***
Afiyet olsun, hayırlı ramazanlar dilerim =)
Tarih84

3 yorum:

derya SEZGİN dedi ki...

Evde yapılan misler gibi ekmeğin yerini ne tutabilir ellerine sağlık sevgiler...

döndü dedi ki...

Bende Derya Hanım gibi düşünüyorum.Evde yapılan ekmeği yemeye doyum olur mu? Elinize sağlık
bana da bekliyorum:(

Syhn dedi ki...

yaktın beni!