17 Haziran 2013 Pazartesi

Zülfü Livaneli: Kardeşimin Hikayesi - Farklı Bir Kitaptı

İlk defa bir kitabı okurken kendi kendimle kavga ettim. Kitapla kavga ettim yazarla kavga ettim. Serenat sonrası çıkacak kitap öyle iyi olmalı ki beklemek yerine kısa sürede yayınlanmalı dedim. Okurken düşünceden düşünceye gittim. Bu kitabı okurken edebi alanda bilgili ya da bilgilere açık olmalısınız. Klasik eserler ve hayata dair felsefi eleştirilerden bir haberseniz ya da bunları duyup irdelemeye pek meraklı değilseniz kitabın dünyasına giremezsiniz. Giremeyince de bu kardeşlerin dünyasını anlayamaz bu adam ne anlatıyor off aşk yok mu nerede kavga hadi biraz aksiyon der saçma sapan kalırsınız. Ben ara ara isyan ettim dedim ya türlü türlü senaryo ürettim en sonunda iç sesimi susturdum kitabı okudum sarsıldım üzüldüm sonrada kitabı bir bütün olarak değerlendirdim. Güzeldi dedirtti. Ama bilseydim bu kadar hasta, zor bir zamanımda yormazdım kendimi okumayı da ertelerdim hani.
Önce kitabın tanıtımına bakalım sonrada alıntılarla yorumları harmanlayalım.
Kitap Tanıtım Özeti:
Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir. 
Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız. 
Kitabın ilk bölümünü okumak için TIKTIK
Kitap ve yazar hakkında ayrıntılı bilgi için TIKTIK

Kitap Yorum ve Alıntılar:
''İnsanların duyguları olmasaydı her şey ne kadar kolaylaşırdı.''
Kitap beni bildiğim bütün klişeleri sorgulamaya itti. Kitabı okurken ben ne okuyorum olay nerede gibi isyan ettirici şüphelere düşürdü. Sonra kitabı sorgulamayı bırakıp cümlelere daldım. Çokça hak verdim. Kitabın anlatıcısı ikiz kardeşlerden Ahmet, kitabın içindeki hikaye ikizi Mehmet. Bu hikayeyi dinleyen genç güzel gazeteci bir kız. Kendi halinde bir kasaba, ortada meçhul bir cinayet akılda tonla soru. İnzivaya çekilmiş acayip bir adamın acayip hikayesi. İnsanlarla iletişim sıfır, dokunulmaya tahammülü yok duygu bağı kuramıyor. Kitabın çıkışı da buradan geliyormuş: ''İnsanların duyguları olmasaydı her şey ne kadar kolaylaşırdı.'' zaten kitabın asıl vurucu kısmı da bir masum öpücükle tonla acının hatıralarının yükünü taşımak istemeyerek sevgilin kollarına teslim oluş. İçim acıdı:(
D&R sitesi üzerinden online sipariş vererek aldım kitabı incelemek için baktığımda sürprizle karşılaştım çok sevindim doğrusu:)
-Hepimiz öleceğimizi biliriz de öldürüleceğimiz aklımıza gelmezz.
- Eskiden duyguları öğrenmek için edebiyata ek olarak müzik dinlerdim. Erico kahramanlık, adagio acı. Anladım ki müzik edebiyat gibi duyguları anlatmak amacını gütmüyor direk yaşatıyor.
(Doğru adagioyu ne zaman dinlesem içim parçalanır parçayı dinlemek için TIKTIK)
-Kurgunun hayattan daha gerçek olduğunu, daha doğrusu gerçeği anlatmanın tek yolu olduğunu bilmiyor musunuz?
-Aşkın, gözü kapalı uçurum kıyısında yürümek olduğunu bilen biri aşık olur mu hiç?
***
Kitabı okurken hastalığım sebebiyle günlere yaydım. 3 günde bitti bu esnada yine karakterle bütünleştim. Ben de sabahları badem kurabiyesi yedim, Kavalalı tavsiye derim. Ara ara meyve ve tatlı molası verdim:) Her kitap bir alışkanlık kadar olmasa da okuma süreci boyunca sizi bir şeylere sürükler bu sefer sürükleniş tatlıdan yana oldu:)
***
Madem müzik duyguları anlatmaz bizzat yaşatıyor o halde bu kitap bittiğinde benim de duygumu anlatan bir eserle kapanış yapalım. İyi okumalar efendim =)
Tarih84

3 yorum:

ilknur AKPINAR dedi ki...

Livanelinin kitaplarını da şarkılarını da severim,ben çok beğendim, Serenad bir baş yapıt bence

tarih84 dedi ki...

ilknur AKPINAR: sevdalım hayat da çok etkileyiciydi inşallah daha çok yazar daha çok eser bırakır, Livaneli okumak bilgi arttırıcı.

özlem karapınar dedi ki...

Yazarın diğer kitaplarıyla karşılaştırarak bu kitaba haksızlık etmek istemedim ben severek okudum ve yorumladım.işte kitap hakkındaki sohbetim http://www.kitapsohbetcisi.com/2013/12/livanelinin-matruskas-kardesimin.html