10 Haziran 2013 Pazartesi

Oyuncak Aldık ,Ya Sonra?


Oyuncakları satın aldıktan sonra ailelerin üzerine düşen en büyük görev, o oyuncağın nasıl kullanılacağını çocuklarına doğru bir şekilde anlatmaktır. Bu da bir nevi öğüt vermekten çok, yeni alınan oyuncakla çocukla birlikte oynamaktır. Bu sayede, ebeveynlerinin davranışlarını taklit etme yoluyla kişilik kazanma eğiliminde olan çocuklar, söz konusu oyuncak ile nasıl oynayacağına ve onu nasıl muhafaza edeceğine dair bilgi edinir. Bunu bir nevi, yaşayarak öğrenir.
            Oyuncak ile nasıl oynanacağını oyun ile çocuklara örnek olduktan sonra bir önemli aşama da o oyuncağın nasıl toparlanıp kaldırılacağıdır. Bu, doğru bir şekilde çocuklara anlatıldığında ve tarif edildiğinde, söz konusu oyuncak hem evde bir dağınıklığa hem de beklenmeyen kazalara yol açmayacaktır.
            Çocuğa oyuncakları ile nasıl oynayacağını ve onları nasıl koruyacağını tarif ettikten sonra, ebeveynlerin üzerine oyuncakların kontrollerinin sık sık yapılması düşmektedir. Zira, satın aldığımız oyuncağın kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, kullanım şekline, saklama koşullarına göre göre dayanıklılık süresinin değişeceği akılda bulundurulmalıdır. Bu açıdan, oyuncakların kontrolleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Hatta bu kontrolleri çocuk ile birlikte yapmak, çocuğa da kendi eşyaları üzerinde sorumluluk bilinci yükleyecektir.
            Oyuncakları kontrol ederken şu noktalara dikkat edilebilir:
      Tahta oyuncakların çatlamış ya da kıymıklanmamış olması
       Outdoor oyuncaklarının (bisiklet, scooter, raket, kaykay, paten, kask... vb.) paslanmamış olması
        Pille çalışan oyuncakların pil yuvalarının temiz olması. Oyuncağın içindeki piller çok eskimemiş, akmamış ya da pil yuvasındaki metal noktaların paslanmamış olması

       Temiz olması. Birçok plastik oyuncak, bulaşık makinesinde yüksek ısı kullanmadan yıkanabilmektedir. Gene de bundan emin olmak için, oyuncağın kullanım kılavuzunu okumakta fayda vardır. Bu gibi oyuncaklar, bulaşık makinesinde yıkanamayacak gibiyse, deterjanlı suyla dolu büyükçe bir leğende bekletilebilir. Elbette ki çok iyi durulamak şartıyla. Oyuncakları nemli bezle sık sık silmek de oyuncak temizliğinde işe yarayabilecek bir diğer yöntemdir. Aynı durum, kumaş ve peluş oyuncaklar için de geçerlidir.

Hiç yorum yok: