29 Haziran 2013 Cumartesi

Klasik Cips Sosu Tarifim ve Lay's Kaşık Cips

Klasik Cips Sosu: Her çeşit cipse yakışan bir tarif. İki farklı uygulaması var.
1) Yoğurt, nane, kekik, isot, tuz, dilerseniz sarımsak tozu ve biraz da mayonez. Karıştırıp birkaç dakika dolapta soğutup kullanabilirsiniz.
2) Kese yoğurdunu mayonezle yumuşatıp içine nane, kekik, isot, tuz dilerseniz sarımsak tozu ekleyerek servis edebilirsiniz.
NOT: Tuz miktarını cipsinizi tattıktan sonra belirleyip ekleyin. Bazen cipsler çok tuzlu olabiliyor.
Bir takipçim daha önce de kullandığım asma filizini sormuş. Her zaman nane ya da benzeri yeşillik yaptakları ile sunumumuzu yapabiliriz. Ben asma taze filiz verirken bunu kullanmayı istedim kendimce yakıştığını düşünmekteyim.
Bu aralar almış başını gitmiş bir reklam var. Lay's kaşık cips. Aslında cipsi kış aylarının başından beri biliyorum. Birkaç ay önce denemiştim, pek favorim değil. Paketin içinden baharat karışımı çıkıyor, yoğurda ekleyerek sos yapıyor tüketiyorsunuz. Yoğurt miktarını dikkat edin cipsten erken biterse sosunuz cips inanın bir şeye benzemiyor, yavan kalıyor. Sos ile dengesi güzel.
Lay's ürünlerinden gidersek benim bu yılki favorim fırında çeşitleri. Fırında serisinin yoğurtlusuna bayılıyorummmm. Yağ oranı diğer cipslere göre daha az ama dikkat bağımlılık yapar!
Bir tarif denemesinde daha görüşmek üzere efendim =)
Tarih84

Hiç yorum yok: