19 Haziran 2013 Çarşamba

Geleneksel Çilek Reçeli Tarifi: Kokulu Çilek Çıkmışken Tam Mevsimi

Bu hafta pazarda çilek kokusu duydum. Göze hitap eden çilek her mevsim bulunur, yaz mevsiminde tadı da olur ama kokusu işte kokulu gerçek çilek zor bulunur. Küçük tatlı kokulu çilek bulduk mu kaçırmamalı. Bu yıl hem hediyelik hem de kendime denemelik reçel yapma kararı aldım. İlk tarif çilekle geldi. Küçük bir kızken annemi izleyerek, annanemi izleyerek öğrendiğim tarifi akılda kaldığıyla uyguladım. Adı üstünde geleneksel:)
Malzemler: 1 kilo çilek, 1 kilo toz şeker, bir iki damla limon.
Yapılış: Çilekler birkaç su yıkandıktan sonra suda yaklaşık 1 saat bekletilip yeniden yıkanır. Ayıklanır. Bir tencereye konur üzerine 1 kilogram toz şeker dökülerek çilekler iyice su salıncaya kadar bekletilir. Çilekler sulanınca kısık ateşte pişmeye konulur. Kaynamaya başlayınca ara ara karıştırılır. Yoğunlaşmaya başladığında dolapta bekletilen bir tabak çıkarılır üzerine biraz çilek suyu dökülür. Eğer su yavaş akıyorsa olmuş demektir. Bir iki damla limon sıkılıp altı kapatılır.
Saklanış: Önceden sıcak su ile yıkayıp kuruttuğunuz kavanozlara reçel sıcakken dökülür kapak kapatılıp ters çevirerek soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra karanlık bir yerde saklanır.
Afiyet olsun =)
Tarih84

2 yorum:

Merve Özcan dedi ki...

Bu ara hep reçellerden gidiyorsun, canım çekiyor vallahi. :D

tarih84 dedi ki...

Merve Özcan: kıyamam:( şimdi reçelin tam zamanı o nedenle taze taze yayınlıyorum:)