30 Haziran 2013 Pazar

Ejderin Aşkı: Vampir - Kurt Şimdi de EJDER / Ateşini Yolla Bana :)

 Isır beni Edward , tırmala beni Jacop efsanesinden sonra ateşini yolla Fearghus :)
İnsanlar dışında her varlık yazarların davetkar satırlarında tapılası lokuma dönmek zorunda mı?
Ejderha dediğin sihirli yumurta korur, yüzyıllarca uyur, göğe savrulur ateş topu savurur. Yok bu Ejderler baklava kaslı, Akdeniz erkeği kıvamlı, ağzından bal damlayan ayartıcı yaratıklar.
Fantastik ögeler okumayı pek sevmem, çok nadir zevk alırım. Bir hafta önce elime alıp araya başka kitaplar girince ilk 30 sayfada bıraktığım bir kitap. Dün gece başlayayım dedim bir bakmışım 4 saatte bitmiş. Bayıldımmm. Kitabı okumayı düşünenlere UYARI: Kitap iki hikayeden oluşuyor. Önce ikinci hikayeyi okuyun derim. Aile geçmişi ve kan-karakter geçiş dengesi iyi keyifli özetlenmiş. Sonra ilk hikayeye dönün derim.
 Kitap Tanıtım Özeti:

İnsana dönüşebilen ejderhaların tutkulu aşk oyunlarıyla alev alacaksınız.

Kalbi bir ejderhaya, şehvetiyse kibirli bir şövalyeye aitti. Bir gün bunların bir araya gelebileceğini kim hayal edebilirdi ki?
Despot ağabeyini öldürmenin peşindeki Kanlı Annwyl, kaderin onu sürüklediği olayların ortasında aşkı ve tutkuyu keşfediyor. Kanlı Annwyl gibi bir lakaba sahip olmak, kadın bir savaşçı için de olsa, hiç kolay değildir. Erkekler ya korkuyla titrer ya da saygıyla selam verir. Ama arada sırada bir erkekle, Yok edici Feraghusla konuşabildiği gibi konuşabilmeyi arzulamaktadır. Fakat ne yazık ki Fearghus bir ejderhadır. Büyük, pullu ve ölümcül. Fearghusun onu savaş için eğitmek üzere ayarladığı sert, küstah şövalyeye karşı uyanan duygularından çok farklı bir şekilde, Annwyl onunla kendini güvende hisseder. Günlerini onu vahşi, kuvvetli bir arzuyla dolduran adamla dövüşerek, gecelerini ise bir köyü sadece nefesiyle yıkabilecek sihirli bir varlıkla geçirerek harcayan Annwyl, hayatın daha da garipleşemeyeceğinden emindir.
Ama yanılıyordur...
***

Ejderin Aşkı - YORUM:
İlk defa bir kitap özetini yeterli buluyorum. Yorum yazmak yerine kitap iki kısım iki hikayeden oluştuğu için dikkat edilecek noktalardan bahsetmeyi uygun görüyorum.
Yukarıda da bahsettiğim gibi kitaba ikinci kısımdan başlanmalı.
2. kısım Ateşler ve Zincirler: Kitap serisini oluşturan kardeşlerin kökeni. Anne ve babalarının hikayesi.Seri boyunca hem kan bağı ile geçen soyluluk hem de uçkuru düşük dede mirası eğlenceli bir dille aktarılmakta. Ejderhalar ezberi bozmakta onlar istedikleri zaman büyülü sözcüklerle insana dönüşebilmekte. İnsanlar, ejderhalar ve diğer ırklarla ilişkiye girebilmekte. Sadece ateş püskürtmüyorlar, büyü yapıp değişik güçlere de sahipler. İkinci kısım okuması bitince edindiğimiz bilgiyle ilk kısma kitabın ana karakterlerine geçiyoruz.
1. kısım Ejderha Ailesi: Bu kısımda aslen Annwyl ve Fearghus'un aşkını okuyoruz. Fearghus bir ejder ve bir insana aşık oluyor. İmkansızı zorluyor türlü sorunlar çıkıyor ve devreye ailesi giriyor. Aile dayanışması ve bu iki türün ileriki yaşamlarında şekillenen yapısı anlatılıyor. Kardeşler hakkında fikir ediniyoruz, merakımız artıyor bu çılgınların aşık olacakları kişileri okumayı dört gözle bekliyoruz.
***
Özetlemem gerekirse fantastik türe pek meraklı olmayan beni, kısacık sürede kendine bağlayan bu kitap kesinlikle tavsiye. Yazılar yormuyor, çeviri akıcı, fantastik ögelere sahip olsa da fazla bilgi ve tasfirle boğmayıp keyif dozunu yüksek tutan bir girişle seriye açılış yapıyor.
Serinin ikinci kitabı Ejderin Arzusu da şu anda satışta. Üçüncü kitap ağustos ayında bizlerle. Seriye başlarken çıkış hızı bir okuyucu için önemlidir. Hem fiyat hem de çıkış hızı bir adım daha öne çıkartıyor doğrusu.
***
Ephesus Yayınları'ndan çıkan kapakta kızıl saçlı bir ejderha var. Düşündükçe bu dişi kim dedim. En sonunda iki hikayeyi de bağlayan kader düğümünü atan kötü kraliçe ilk kitabın öldürülesi yaratığı Addiena dır dedim. Ne kadar doğru bilemesem de orijinal kapaklara göre daha başarılı.
Orijinal kapak seven biri olarak bunu beğenmedim. Protein yığını, otobüste, kafede peçete kapatmadan rahat edemeyeceğimiz cinsten:) Her kaslı kapak +18 de değil tabi türü bilmeyen için genel algı sinsi yargılayıcı bakışlarla uğraşmak da zor.
Okuduğumuz her kitap türü bizi yansıtsaydı ya cadı olmuş kpss hilekarlarının kıçlarını yakıyordum ya da muhteşem Ceo kocamla yalımızda soğuk içeceklerimizi içip serinliyor olurdum.
Ev cini istiyorum, akla pakla büyüsü odamı temizlesin istiyorum ama nerdeeeee toz bezi bana bakar
ne çektim ben
Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

ephesus facebook sayfasında bazen alıntılar yapıyor gerçekten komik ve ayartıcı diyaloglar. sende ağzından bal damlıyor dedin ve tescillendi.
:)
orjinal kapak çok demode!!!
sanki yıllaaaar ööncesinin kitabı gibi :/

tarih84 dedi ki...

syhn: haklısın eskilerden kalma gibi kapak, artık bu da değişmeli.