30 Mayıs 2013 Perşembe

Travesti Le Dilettante - Gündüz Erkek Gece Kadın: İki Yüzlü Erkek Müşteriler ve Kabul Edilmeyen Gerçekler

David Dumortier, cesaretine hayranım. Bu kitap yazarın gerçek yaşamından kesitlerle ikili hatta üçlü bir yaşamın döngüsünü anlatıyor. Anı-roman kategorisinde. Gündüz şair gece travestilik yapan bir adam.
 Kitabın orijinal adı: Travesti.
Fransa'nın güneyinde bir kasabada domuz çiftliği işleten bir ailenin domuzdan faksız babasının dehşeti ile büyümüş. Kimliği oturtamamış liseyi bırakıp şehre kaçarak hayatın öteki yüzünü dibine kadar görmüş. Şiirle tanışması, travesti kimliği ve iki meslek bir de yaşam arasına kısır döngüde bir cevher korumaya adanmış bir yaşam. Travestilikle çocuk şiirleri üreten sanatla hayat arasında bıçak sırtı bir yaşam.
 Yazarın gerçek hikayesi olduğundan kitap içindeki anlatımların izinden geçerek, alıntılar paylaşarak ilerleyeceğim. Kitaptan çokça etkilendiğim için yazımı yazmakta da zorlanıyorum.
Kitap hakkında bilgi edinmek isterseniz kitap tanıtım yazımı okuyabilirsiniz TIKTIK
Travesti Le Dilettante - Gündüz Erkek Gece Kadın
Köyden kente kaçmış bir genç, şehirde beş parasız. Küçük silik günlük işlerde sokaklarda. Farklılığı dikkat çekiyor. Farklı olmak suç mu bilemiyor, korku hissediyor. Şiirle tanışıyor, seviyor. İçinde dindiremediği fırtınalar, düşler var. O bir ağacı insana dalları kollara yaprakları ellere benzetiyor. Şair ruhu çocukların penceresinde anlam bulan satırlara dönüşüyor. Bir travesti ile tanışıyor, duygularının tanımını buluyor. Usta çırak ilişkisinde bu yola adım atıyor, artık dönüş yok.
Bir adımda çocukların takdiri, çocuklar arasında kafiye yolculuğu yaparken ...
 diğer adımda entel dantel kesimle, hayatı sözde acılarını bilenlerle söyleşilere katılıyor.
Yeri geliyor Alışveriş merkezlerinde temalı şiirler yazıyor. Mesela 14 şubat sıraya girip belli bir miktar karşılığı sevdiğinize istediğiniz kelimelerle kişiye özel şiir gibi. Üniversiteleri geziyor şiirin inceliklerinden bahsediyor.
Bu fotoğraf onu ve müşteri seçimini öyle güzel aktarıyor ki. İyi derecede Arapça biliyor. Ülkenin birçok önemli kişisi ile bir şekilde ilişkisi var.
Fahişeler ikinci sınıf insansa Travestiler üçüncü sınıf muamelesi görüyor. Adam bir çeşit psikolog gibi.
Kitapta en sevdiğim cümle, işin gerçeği:
'' Sizler Travesti mi Müşteri mi diye sorulduğunda hep müşteriyi seçer, korursunuz. Her ne kadar travestiye tıpış tıpış gelen O olsa da. ''
Ne kadar doğru bir söz. Ülkede travestileri anlamak için psikologlara milyonlar harcanıp sapkın-hasta teşhisi konulacağına bunları tercih eden adamlar için araştırılma yapılsa daha iyi sonuçlar çıkacaktır.
 Kitap aslında 213 sayfa keşke imkanım olsa daha fazla satır paylaşabilsem sizlerle, en iyisi alıp okuyun derim.
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim insan her yerde insan dedirtiyor. Bora'nın Kitabı'nı okurken bahsedilen birkaç olay burada da yazarın başına gelmiş.
Kardelen çiçeğinin adı değişse de o nerede yetişirse yetişsin kara nasıl baş kaldırıyorsa, erkek doğup erkekliğin yaptırım kalıplarını taşıyamayan yürekler bir ömür karla mücadelelerine devam ediyorlar. Yazar bu kitabı yazıp kendini fişledi düşünüyorum güneşi görüp yok olmak mı istedi diye? Son satırları sanki bir ölümü çağırış gibiydi.
Alıntılar:
- Benim için insan ırkında iki çeşit insan var. Zenginler ve fakirler değil, Beyazlar ve siyahlar da değil, biz bu ayrımı yaparken yanılıyoruz. Benim iki çeşidimin biri ilgi ve sevgiyle dolup taşanlar, diğeri de sırf hayatta oldukları için ilgilenilenler.
-Verilmeyen şey kaybolur.
-Sizler Travesti mi Müşteri mi diye sorulduğunda hep müşteriyi seçer, korursunuz. Her ne kadar travestiye tıpış tıpış gelen O olsa da
-Tıp her zaman travestilik fenomenine ilgi duymuştur; asla onlara gelen müşterileri incelemek istememiştir. Oysa müşteri sayısı travesti sayısından çok.
*Müslüman bir müşteri musallat olunca peygamberiniz nasıl putları yıktıysa sen de bana olan bağını yık özüne dön ... adamın bilgisi ve kendi dünyasını anlatışı bile çok iyiydi. Ön yargıları yıkmak için okunmalı.
Yazarın diğer eserlerini de okumak isterdim. Mehdi kitabını merak etmekteyim. Yazar ve kitapları hakkında bilgi için TIKTIK
Son olarak yazarın çocuk şiir kitap kapağı sizlerle:
Fransa'da şu günlerde eşcinsel evlilik karşıtları cinayeti bile göze almış durumda. Umarım yazarımız kendi kimliğini açıklayarak daha zor günlere adım atmış olmaz:( 
Kitabın son satırlarındaki ölüm izleri beni üzdü bu son olmasın diyorum.
Bu kitabı bizlere kazandırdığı için Arunas Yayıncılığa koca bir alkış.
Tarih84

7 yorum:

Benherneysemo dedi ki...

Merak ediyordum bu kitabı, yazını da okuyunca vay be dedim :) Merak uyandırıcı :D Ayrıca psikologlara verdiğin tavsiyeyi çok yerinde buldum, çift taraflı çalışma her zaman daha iyidir... Ve de kitabın orjinal kapağında kullanılan iskambil kağıdı çok hoş bir seçim olmuş, yeşil renk güzel değil ama :D Bizim kapağın da olayla alakası yok görüşündeyim

tarih84 dedi ki...

Benherneysemo: bizim kapak hikayeyi daha çok kişiye duyuracak cinsten toplumuzda ön yargı hakim sen de bilirsin ki elimizde beyaz dizi bir kitap olsa porno okuyoruz muamelesine uğrarız o nedenle iyi bir seçim.

Joey Potter dedi ki...

Entersanmış. Sayfa sayısı da çok az. Bir ara alıp okuyacağım.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: valla zor bir kitap bazen aynı şeyler aktarılıyor gibi olsa da orada derin izler var erkekleri anlatırken aslında tanıdığımızı düşündüğümüz tanıyamadıklarımızı aktarıyor.

Syhn dedi ki...

sadece okuyan biri değilsin araştırıyorsun da. sen olmasan belki farkında omlayacaktım bu ktiabın.
begenmene de sevindim. çünkü bazen beklentiler yuksek olunca karşılanmıyor biliyorsun.
ben mi ben çok merak ettim ;)

tarih84 dedi ki...

Syhn: ben kitabın anlatmak istediklerini beğendim doğrusu erkelere ve erkekliğe topluma bakışım değişti bana bir şeyler öğretti ve bilmediğim şeyler hakkında fikrim oldu o nedenle kitap benim için özel oldu.

travesti dedi ki...

:))

travesti