17 Mayıs 2013 Cuma

Taze Asma Yaprağı Çıktı Salamura Olmadan Bir BANDIRMA Yapalım İstedik

 Bergama'da yaşayan aile dostlarımız sağ olsun bizleri hiç unutmazlar. Bahçelerinde yetişen her şeyden tatmamızı isterler. Bu hafta bizler için tazecik asma yapraklarını getirdiler. Bu ekşimtırak lezzeti taze taze tüketelim istedik. Bandırma yapmaya karar verdik. 
Bandırma yöreye göre değişen bir iç malzemesine sahip. Biz sanırım sade lezzeti seviyoruz.
BANDIRMA TARİFİ
Yapılış: Kısırlık bulgurunuzu pirinç gibi düşünün. Elinizdeki yapraktan sarma sarmak isteseydiniz ne kadar pirinç eklerdim mantığı ile bulgurunuzu derin bir kaba ekleyin. Biraz tuz, kekik ekleyerek sıcak suyu kısırlık bulguru iki parmak geçecek şekilde ekleyin. Ağzını sıkıca kapatıp demlenmeye bırakın. Tavaya zeytin yağı ekleyin küçük küçük doğranmış iri boy soğanı kavururken  bir iki parça limon tuzu koyun, biber salçasını ekleyin. Bulgur demlenince salçalı soğan karışımını ekleyerek Harmanlayın. Sıcak suda haşladığınız yaprakları soğuk suyun içine alıp şoklatın. Yapraklarınızı geniş bir tabağa alın. Bir yanda karışım harç bir yanda yaprak taze demlenmiş çay ister turşu ister zeytin keyfin tadını çıkarın=) Gaziantep'e özgü bu lezzeti biz çok seviyoruz.
Çay demişken: Geçen blog etkinliğinde sponsor firmamızdan birisi de Lipton'du. Siyah İnci çay paketi gel beni demle tavşan kanı bunlar der gibi bir demleme isteği uyandırdı:) Evimizde normalde Lipton demlik poşetlerini kullanırız. Ya aniden biterse diyerek de Lipton Yellow Label bulunuyordu. Bu iki çay poşetini eşit oranda karıştırdık. İlk kez Bandırma yaptığımız akşam demledik. Valla biz sevdik. Siz de klasik sistemde çay demliyorsanız bir deneyin derim.
Tadınız hep yerinde olsun efendim, sevgiyle kalın.
Tarih84

2 yorum:

pembe kekik dedi ki...

Ben de kısırı taze yaprakla yemeyi çok severim. Bunun malzemesi biraz daha sade. Ellerine sağlık. Sevgiler.

tarih84 dedi ki...

pembe kekik: teşekkür ederim ekşi tatları seviyorum:)