11 Mayıs 2013 Cumartesi

Söke Un: Alaşehir Ekmeği - Yok mu bir dilim daha?

Mayıs ayında gerçekleştirilen blog etkinliği sponsorlarımızdan birisi de Söke Un'du. Daha önce birçok kez ekmek karışımlarını görmüştüm. İlgimi de çekmişti ama bizzat denememiştim. Kısmet bu güneymiş. Çıtır çıtır, doyurucu misss Evde farklı farklı karışımlar var. Şimdi gözüm onlarda, diğerlerinin tadı nasıldır acaba?
Alaşehir Ekmek Karışımı
Ekmek karışım paketini derin bir kaba ekleyin. Karışım paketine ek olarak 4 su bardağı ılık su ekleyerek yoğurun. Tarifte yoğrulan hamur iki kat kabarana kadar bekle diyor bizim hamur 15 dakikada kabardı. Toplamda yarım saat bekletin. Kalıbı fırça yardımı ile yağlayıp hamurunuzu yayın. İlk kez yaptığım için bir şey fark ettim. Eğer yoğurup direk kaba koysam ve orada kabarmasını beklesem daha iyi olabilirdi. Yarım saatlik bekleme sonunda hamur üzerine birkaç kaşık süt sürdüm. Çatlama önlemek için aklıma gelen ilk yöntemdi. Üzeri çatlamaması için siz yoğurup kalıbınıza yerleştirip öyle bekletin. Ben klasik yapışmaz kek kalıbı kullandım. Düzgün bir şekilde çıktı. Siz isterseniz kelepçeli kap da kullanabilirsiniz.
Nefissss bir ekmek kokusu ile mutlu bir sabaha merhaba demek için siz de bir paket Alaşehir karışımı alıp deneyebilirsiniz. Mutlu - huzurlu - Sağlıklı Yarınlar Dilerim:)
Tarih84

2 yorum:

BOŞNAK KIZI dedi ki...

ne güzel yaa çok pratik olmuş böyle :) ellerine sağlık :)

tarih84 dedi ki...

Boşnak Kızı: valla çok nefisti tavsiye ederim.