18 Mayıs 2013 Cumartesi

Sherryl Woods: Chesapeake Kıyıları Serisi (Aşka Şans Ver - Aşk Kokan Çiçekler)

Aile, dostluk, arkadaşlık, komşuluk, hayat, iş dünyası, akraba ilişkileri, hırs ve AŞKa dair bir seri.
Toplamda 9 kitaptan oluşan serinin ilk iki kitabı bizlerle Ephesus aracılığı ile buluştu. Her satır ayrı keyifti çok çok sevdim. Dingin, özenilesi, bizlerden birilerinin hikayeleri.
Sherryl Woods 1944 Virginia - ABD doğumlu. Gazetecilik bölümü mezunu. 1982 yılında takma adla ilk iki kitabını yayınlattıktan sonra 1986 yılında gazeteciliği bırakarak tam zamanlı yazarlığa adım atmış. Yetmiş beşten fazla aşk romanı on üçten fazla gerilim romanı olan bir isim. Ayrıca Harlequin'in özel yazarlarından.  Ephesus Yayınları'nın Chesapeake Kıyıları serisini yayınlaması ile tanıdığım bir isim.
Yazar ve eserleri hakkında daha geniş bilgi için TIKTIK
Yazar  hakkında birebir iletişim için facebook adresi TIKTIK
Ephesus Yayınları'nın yeni çalışmalarını takip edebilmek için TIKTIK
Beyaz Dizi kitaplarını da merak ettim bir bakayım mı dediniz TIKTIK
Her zaman söylerim bir seriyi okumak ayrıcalıktır. Mantığına bakmak gerekir hikaye-kurgu ilginizi çekerse başlamak en doğrusudur.
Önce serimiz hakkında bilgi verelim sonra da mantığını aktaralım.
Chesapeake Kıyıları Serisi:
1. The Inn At Eagle Point - Aşka Şans Ver 
2. Flowers on Main - Aşk Kokan Çiçekler
3. Harbor Lights 
4. A Chesapeake Shores Christmas 
5. Driftwood Cottage 
6. Moonlight Cove 
7. Beach Lane 
8. An O'Brien Family Christmas 
9. The Summer Garden 

Chesapeake Kıyıları Serisi Hakkında Genel Bir Bilgi:
Bu güzel, bakir sahil beldesindeki bir aile, bu ailenin hikayesinin yanında kasaba halkı, kasabalıların da önde gelen bireylerinin hikayeleri anlatılmakta.
Öyle sıcak bir hikaye ki uzun bir dizi tadında.
Yıllar önce İrlanda'dan göç etmiş O'Brien ailesi, bu ailenin keskin karaktere sahip üç erkek üyesi. Bu erkeklerin el birliği ile kasabayı baştan sona imar edişleri ve bu yoğun iş temposunda aile-aşk-hayata dair yaşananların günümüzdeki izleri.
Mick O'Brien uluslararası üne sahip bir mimar. Yorulmak bilmez bir adam. Kasaba imarı sırasında kardeşleri ile fikir ayrılığına düşmüş aile bağlarını bile yok sayarak küslük güden bir inatçı keçi. Güzeller güzeli eşi yalnızlıktan canı tak edip beş çocuğunu daha sonra yanına almayı düşünerek terk edince aile bağları temelden sarsılmış. Hikayemizin özü de burada. Beş çocuk büyük annelerinin kanatları altında. Baba uzakta, anneye terk ettiği için hayatlarından silerek içten içe acı çekerek büyümüş gençler. Bir şekilde hayat ve ailede yaşananların bilinç altına yansıma ile kasabayı terk etmişler. Yaşadıkları sorunlarla tek tek geri dönüp arkada bıraktıkları ile yüzleşmekteler. Tabi bu kolay bir durum değil. Döndüm, gördüm her şey tamam da değil.
Hikayenin en sevdiğim yanı her kitapta bir önceki hikaye devam edip şekillenirken bir sonrası için zemin hazırlanması.
Aşkı buldum, sorunları çözdüm hooop mutlu son yok. Bizler hayatın nasıl her evresinden geçiyorsak onlar da öyle yola devam ediyor. Aile bağlarına ve büyük anne Nell'e bayıldım. Abby gibi bir ablam olsun çok çoook isterdim.
Kasabanın diğer bir özelliği ise sadakat duygusu. Kasabanın olmazsa olmaz mekanları da var tabi. Sally'nin Yeri, hem cafe hem retoran. Aile üyeleri ve tüm kasabalının bu mekanda mutlaka bir yaşanmışlığı var. Bizim aile fertlerinin de her birinin favori bir yiyeceği ya da tatlısı var. 
Şimdiden duyuruyorum bir sonraki yazım ilk iki kitabın ana bayan karakterlerinin favori seçeneklerinin tarifleri olacak. Takipte kalın =)
Aşka Şans Ver: Ephesus Yayınlarının favorilerimden olduğunu duymayan kaldı mı? Ama işte her güzelin de bazen şaşırdığı oluyor. Ephesus kitap kapak kalitesi ile ünlüdür, bu kapağın hiç bir albenisi yok! Kaç kez gördüm alıp okumak istemedim. Aşk Kokan Çiçekler o kadar dikkat çekiciydi ki hemen ilgimi çekti. İncelediğimde seri olduğunu öğrendim. Bağımsız okunabilir denilse de ilk kitap öyle bir giriş yapıyor ki ikincisini okurken karakterler şahlanıyor. Kitapların fiyatları bu kadar cüziken ikisini de alıp okuyun derim. 
Bu kitabın ana karakteri Abby beni çok mutlu etti. keşke dedim ahhh keşke böyle bir ablam olsaydı. Onun aileyi toparlayışı, sabrı, zekası, iyimserliği harikaydı.
Aşk Kokan Çiçekler: Kitap kapağı beni davet etti, merak ettim ve okumak istedim. Gerçekten de çok keyifliydi. Bir önceki karakterlerle buluştuk hikaye gün geçtikçe daha bir şekillendi. Jake'in yakın arkadaşlarını çok sevdim. Sonraki kitaplarda onların da hikayelerini okuyacağız. Özellikle Will hakkındaki tahminim seriyi araştırırken doğrulandı ahhh AŞKLA bekliyorum devamını =))
Ephesus'a buradan sesleniyorum seri kitap arası fazla açılmadan tamamlayalım. Diğer kitapları bir an evvel okumayı istiyorum.
Bir sonraki yazım iki kitabın ana karakterlerinin favori yemek-tatlıları olacak. Sally'nin yerinden tariflerle buluşmak üzere AŞKLA KALIN =)
Tarih84

3 yorum:

KitapAyracı dedi ki...

Bu post çok iyi geldi! Alsam mı almasam mı durumlarındaydım da. Teşekkürler :)

Syhn dedi ki...

o zaman ben pazartesi ilk iş olarak kadıköye gidip "aşka şans ver"i alayım. aşk kokan çiçekler zaten baş ucumda onu daha fazla bekletmek olmaz ;)
bu ara ne okuyacağıma sen yön veriyorsun şekerim ;)

tarih84 dedi ki...

Kitap Ayracı: ben al derim güzel bir seri.

Syhn:al canım al harika bir dostluk- aile hikayesi. ahh bu nasıl büyük bir mutluluk senin kitap seçimlerini etkilemek çok sevindim doğrusu.