15 Mayıs 2013 Çarşamba

Okuyan Kızlar Kulübü 3. Blog Turu: Yağmur Sonrası (Karakter Analizleri)

 Okuyan Kızlar Kulübü blog tur konuğu ''Yağmur Sonrası'' kitabı ile Sarah JIO. Gün içinde arkadaşlarımla bloglarımızda kitap hakkında çeşitli paylaşımlarda bulunmaktayız. Hem kitap hakkında fikir edinmek için hem de tur programımızda neler var, hangi blogda hangi gün hangi paylaşım var öğrenebilmek için bir önceki yazımıza bekliyoruz sizleri TIKTIK
Duygu yüklü satırların sahibesi yazarımız Sarah Jıo tanımak isterseniz TIKTIK
 Yağmur Sonrası -  Karakter Analizleri
Anne Coloway: Kitabın ana karakteri. Olay örgüsünün günümüz-geçmiş bağlantılı bizlere aktaran kişi. Hayatı toz pembe kurallarla çevrelenmiş, kendini bildiği günden beri evleneceği belli olan kişi ile gün sayarken hayatı sorgulayan kızımız. Peçete katlama stillerini öğrenmektense hemşire olmayı seçmiş, hayatı kendini sorgulamak bir taraftan da en yakın arkadaşı Kitty'e destek olmak için Vatandaşlık ruhu ile kendini savaşın ortasına atmasıyla hikayemiz başlıyor. Sevdiği tanıdığı erkek mi tutku&aşk uyandıran bir asker mi? Hayatı, dostluğu, acıları, aşkı buram buram yaşayarak sil baştan dünyası değişiyor.
Kitty Morgan: Özünde bencil, tutkuları ile hareket eden, en yakın arkadaşının bile en özel gününü kendi duygu karmaşası için harcatan birisi. Lise öğretmenine duyduğu aşk, yasak bir ilişki kıskacında. Anne evlilik ihtimali ile yalnızlık korkusu karmaşasında kendilerini Bora Bora sahillerinde savaşa sürükleyecek kadar deli bir ruha sahip. Ben bu kıza izninizle ''Karaktersiz Karakter'' demek istiyorum. İşin acı tarafı da hayatta böyle kişiler ne kadar da çok. Kız yaşamının son anına kadar kendi mutluluğu, tutkusu için güldü eğlendi gezdi tozdu yıkımlara yol açtı. Yapanın yanına kalan cins işte bu!
JamesGelfman: Bir lisede Edebiyat öğretmeni. 40lı yaşlarda evli ama bekar gibi flört ve sadakatsizlik çemberinde parlayan bir yıldız. Birkaç öğrencisi ile adı çıkmış, hatta bir öğrencisini hamile bıraktığı iddaları bile var. Güzeller güzeli Kitty ise son gözdesi. Her ne kadar ahlak yoksunu olsa da savaş ve vatan görevi ağır basıyor. Fransa'da bir birliğe yardım için katılıyor.
Gerard Godfrey: Kitabın önemli erkek karakterlerinde birisi. Çocukluğundan beri birlikte büyüdüğü Anne ile nişanlı. Gerçek duygularını kitabın sonlarına kadar tam bilemiyoruz. O tam bir centilmen. Evlenilesi, bana göre bir ömür yaşanılası adam. Başta ailesinin oyunları ile vatan görevinden muaf tutulsa da adam gibi adam karakterimiz de bu uğurda görevini üstlenerek bir kez daha takdir topluyor.
Maxine: Coloway ailesinin Fransız hizmetçileri. Zarafeti ve aileye yıllardır süren bağlılığı ile sevilen bir isim. Özel hayatı tam bir sır ki her sır bir gün ifşa edilir. Bu da kitap içinde işlenen ayrı bir konu.
Norah: Savaşın içinde bir hemşire. Anne ve Kitty'nin okul arkadaşları. Kitty kıskançlıkları sebebiyle uzak düştükleri bir isim.
Terry ve Larry: Anne çocukluk arkadaşları savaşta ilk ölen isimler. Şehre yasın düşmesine ve savaş gerçeğinin kavranmasına sebep olanlar.
Başhemşire Hildebrand: Katı, kuralcı, sorumluluk sahibi birisi. Önemli anlarda bir sığınak. Her yerde gözü kulağı olan yeri geldiğinde yorum yapan bir hayat kurtarıcı. Onun da kendine has acıları ve bir geçmişi var.
Albay Donahue: Birliğin başı, çapkın, ahlaki değeri sıfır ve şiddet yanlısı. Dıştan adam sandıklarımızdan her ararsak onda.
Stella ve Lizz : İki yakın arkadaş. Lizz genelde ikinci planda, Stella'nın ani çıkışlarını yumuşatıp orta yolu bulan birisi. Stella başta sert mizaçlı olsa da iyi bir gözlemci ve dobra birisi.
Mary: İlk ve büyük aşkı  Edward feci şekilde kalbini kırıp en yakını ile aldatıp kaçınca kendini savaşın ortasına atmış bir kız. Adada salgın hastalığa yakalanıp ölümden dönmüş, Will ile tanışması ile yaşama sevincini yakalamış. Bazen bazı insanların kaderi acı çekmekmiş dedirtecek bir öyküsü var. Her adımımızda başka bir adımın seyrini değiştiririz Marry'in attığı ya da atmadığı bir adım bir çiftin yolunu belirliyor. En üzüldüğüm karakterlerdendi.
Lance: Adanın çapkın askeri, çapkın ama kadınlara karşı son derece kibar. Kitty'nin Albay'dan sonra gözdesi.
Atea: Adalı yerli kız. Geçimini kaçak sigara satarak sağlıyor.Genç , güzel talihsiz bir kişi. Kitabın kilit isimlerinden.
Westr Green: Kitabın ana karakterlerinden birisi. Savaş bitiminde resim dersi alıp ressam olmak isteyen hayallerinin peşinde, okuyan, kibar yakışıklı bir asker. Anne ilk görüşte vurulan ve her türlü sınırı zorlayan koruyucu bir erkek. Savaş onların da peşini bırakmıyor. ahhh keşke keşke denilecek ne kadar çok şey var. Adam gibi adam:(
Jennifer Gelfman: Anne'nin torunu, bitirme tezi derdinde kanı deli olan bir kız. Büyük annesinin baş destekçisi ve günümüzde geçen hikayenin yol gösterenlerinden.
Genevieve Thorpe: Adada doğmuş bir misyoner ailenin kızı. Adada işlenen cinayetin peşine düşmüş 70 yıl sonra da olsa gerçeğin peşini bırakmayan bir isim. Sürprizlerle dolu bir kişi. Beni de şaşırtan bir karakter, her nerede diye merak etmiştim:)
 Kitapta bir karakter bile yazı ürünü gelmedi. Kurgudan öte yaşanmışlık uyandıran duygularla kaleme alınmış başarılı bir yapıt. Her birini yaşamış olarak adlediyor ve ruhlarına saygı diliyorum.
 Bu güzel kitabı bizlerle buluşturan Arkadya Yayınlarına teşekkür ederiz.
Tarih84

6 yorum:

Syhn dedi ki...

thorpe u tahmin etmiştim öyle çıkınca da çok sevindim ^^ hatta babasını duyunca ne kdr üzülmüştür diye düşünüp üzüldüm.

kitty ise.. böyle insanlar var evet. karaktersiz diyemiyorum bunlara öyle olsa bile iyi. karakterleri bu bunların. herkes okumalı bence..

Benherneysemo dedi ki...

Oyy Pudram ne yaptn seeen! Çok kapsamlı güzel bir analiz :) Ahh o Kitty'i bana verecekler yolum yolum edicem hatunu... Anne'in Westry'la tanışmasının farkında olmadan kilit ismi olsa da en büyük acıların kaynağı, hem de kendi kişisel bencilliği için... Ve okurken ben de bir kurgu değil de o döneme ait bir günlük okuyor gibi oldum, çok etkiledi beni çoook...

tarih84 dedi ki...

Syhn: Sanırım kştabı okuyan herkeste bir Kitty siniri var.

Benherneysemo: Kitty bu gidişle elimizde kalacak kesin:)

TUĞBA(düşlerimin koresi) dedi ki...

Kitty tam bir insanlik disi varlik. Hersey onun yuzunden :( maalesef dedigin gibi bunlardan cok var

tarih84 dedi ki...

Tuğba: işin en acı tarafı da bu zaten malesef böyle tipler çok:(

Adsız dedi ki...

Acaba Anne 'EN' diye mi okunuyor?