31 Mayıs 2013 Cuma

Muhteşem Gatsby : Yeni bir uyarlama, izlemeye değer bir yapım

Yıllar sonra yeniden beyaz perdede. İhtişam, para, yakışıklı erkekler, güzel kadınlar, aldatmaca.
Ahhh Gatsby ahh diyorum bir kız uğruna önce Kral oldun sonra sefil peki kız ne yaptı iki şarap yuvarladı üç kalça salladı ve hooop başka bir zenginle yola devam. Ne çektin be yavrum :)
İlk kez Robert Redford'dan izlemiştim. Hatta bayan karaktere gıcık olmuştum kendisini Sophie'nin bebeği filminden biliyoruz. Leonardo Dicaprio'da yeni versiyona yakışmış doğrusu. Kanlı Elmas filmi sonrasında adam taş olduğunu kanıtladı artık Leonardo'da büyüdü =) Bir de sevgilileri 25 yaşını doldurunca şutlama huyundan vazgeçse süper olacak.Film bir kitap uyarlaması 20ler yani çaçaçaaaa dönemi Amerikan rüyası anlatılmakta.
Kitabın kısa tarihçesi: F. Scott Fitzgerald 1920'lerde ABD'de kaleme aldı. I.Dünya Savaşı sonrası, iyileşmekte olan ABD ekonomisi, sessizce büyüyen marketler ve "çılgın yirmiler" olarak da bilinen on yıllık dönem anlatılmıştır. Bu dönemde büyük bir toplumsal yükseliş olmuştur. 1920 Kasımında; kadınlara oy kullanma hakkı verildi, bir yasa değişikliği ile alkol yasaklandı, bir Afroamerikan tarzı müzik olan caz bu dönemin ana akımlarındandı. Fitzgerald bu dönemi "Caz Devri" olarak adlandırır.
İlk filmi çok çok beğenmiştim gidip izlenilmesi gerekenlerden. Bu yaz doğru düzgün pek yapım göremeyeceğim şimdiden iyi bir seçenek oldu doğrusu.

Film Tanıtım Özeti:
Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway'nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır...


Tarih84

3 yorum:

Syhn dedi ki...

muhteşem leo!
kim derki bu adam 39 yaşında!

tarih84 dedi ki...

Syhn: valla sorma bizim çocuk büyüdü:) Kanlı Elmas filminden beri beğenirim kendisini.

Merve Sevim dedi ki...

ben de severek izledim :)
kitabının kapağı ne güzelmiş , görmemiştim..
ben de filmin yorumunu yazmıştım , dünya klasiği yazmamak olmaz :)