29 Mayıs 2013 Çarşamba

Melissa Senate: Aşk Tanrıçası'nın Yemek Okulu

Güzel, huzurlu bir hikayeydi. Melissa Senate'nin ismini ilk duyduğum kitap olma özelliği taşıyor. Aşk Tanrıçası'nın Yemek Okulu ve Kırık Kalpler Tamircisi aynı kasabada anlatılan hikayeler. İlk Kırık Kalpler Tamircisi kitabını okudum sonra bu kitabı okuyunca taşlar yerine oturdu. Kitaplar bağımsız okunur ama kasaba açısından çıkış sırasına göre okunursa çok daha güzel oluyor. Yazının ilerleyen kısmında ortak noktaları da yazacağım. Kırık Kalpler Tamircisi'ne göre bu kitapta daha az marka ismi geçiyor daha bir ailevi hava var.Bu kitapta beni en çok güldüren zaman zaman hayrete düşüren 12 yaşındaki Mia karakteri oldu:)
Kitabın orijinal kapağı da çok dikkat çekici doğrusu. Martı Yayınlarının kapaklarını beğensem de hangi kapak daha iyi deseler seçim yapamaz haldeyim. Melissa Senate hakkında daha fazla bilgi edinmek, kitapları hakkında yazılarını okumak için sitesini ziyaret edebilirsiniz TIKTIK
Kitap Tanıtım Kapağı:
Kitap Yorum:
Holly bu hayatta tam olarak ne yapmak istediğini bilemeyen genç bir bayan. Önünde iki örnek var. Ya annesi gibi kokoş şehirli zengin bir eş olacak ya da İtalyan asıllı büyükannesi gibi çılgın, hayatı damıta damıta yaşayan mutfağında aşk tüten bir kadın. Annesinin izinden gitmek kalıplara girmek istemiyor, küçük yaşlarda bir mutfak faciası sonucu öz güvenini kaybedince büyünannesinin de izinden gitmemeye karar veriyor. Aşkla ordan oraya savruluyor. John ve 4 yaşlarındaki kızına tapıyor. John'dan kazık yiyip garsonluktan da çıkarılınca soluğu büyünannesinin yanında alıyor. İlerleyen günlerde o da ölüyor ve elinde nasıl işleteceğini bilemediği bir yemek okulu bir de sarı boyalı ev kalıyor. Ahhh İtalyan kaprisli maço kediAntonio'yu da unutmayalım. Mekanı işletme çabaları, büyükannesinin günlüğünde anlatılanlarla hem annesi hem de büyükannesinin yaşadıklarını öğreniyor. Tarifler deniyor var olan 4 öğrencisi ile yeniden doğuş yaşıyor. Öğrencilerle iletişim yaşanılanlar hikayeler harikaydı. 12 yaşındaki Mia beni öldürdü. Kızın babası ve yemek okulundan beklentileri o kadar net ve mücadeleye değerdi ki koptummm:) Hele aşık olduğu ergen genç hakkındaki diyaloglar, 30 yaş üstü diğer öğrenciler akranıymış gibi sorduğu sorular sırf bu diyaloglar için okunur cinsten bir kitaptı. Sevdim doğrusu.
İki Kitabın Kesişen Noktaları:
Melissa Senate'nin okuduğum iki kitabında da bir yıkım yeniden doğuş arkadaş desteği geçmişin bağları teması var. İlk kitapta günlük ikinci kitapta mektuplarla geçmiş gelecek ağı örülüyor. İlk kitapta kızın yaşadığı kayısı rengi boyalı ev bir tabloya resmediliyor ve ikinci kitapta kasabanın başka bir restoranında duvarda asılı duruyor. İlk kitapta entrika var ikinci kitapta dedikodu. Bir kasabanın farklı farklı halleri. İki kitabı da sevdim doğrusu. İlk kitapta yemek kursu ikinci kitapta gezilerde katılımcıların diyalogları ve birbirine olan destekleri okunmaya değer dedirtti.
Alıntılar:
- Kimi seveceğine, kimin seni baştan çıkaracağına karar veremiyorsun. İnsan yüreği böylesine tuhaf ve karışık.
-Nereye gidersen git, kimsen  osun.
-Aşkla ilgili bildiğim tek şey; başına geldiyse, anlıyorsun.
- İşe yaramayacaksa o kadar dilek ve hatıranın ne önemi var ki?
... asıl büyü sonuç değil, çünkü bir şey dilediğin zaman deniyorsun. Denemek gerçekten de herkesin yapabileceği bir şey, değil mi?
- Kırık bir kalp büyük bir aşkı etkisiz kılmaz. Aşkı küçültmez.
Tarih84

Hiç yorum yok: