21 Mayıs 2013 Salı

Lavanta Kokulu Sabun: Tarihi Romanların Vazgeçilmez Banyo Ritüeli

Historical Romans sevenlerin ya da tarihi film ve kitaplarda geçen banyo ritüeli vazgeçilmezidir Lavanta.
Kurt ve Kumru kitabının birkaç diyaloğu geldi aklıma. Kurt ve Kumru ile başladım diğer favori historical romanlarımı karıştırdım. Aynı gün aktar alışverişi sırasında bir sabun imalat dükkanı ilgimi çekti. Lavanta -Gül-Sandal Ağacı-Çam Kokulu ... şaşırdım kaldım. Sanki biri beni 13yy - 18yy arasına ışınladı da hanımım ya da beyim için banyo alışverişi yapıyordum =)
Kurt ve Kumru, Serseri Aşıklar, Kalbimin Tek Sahibi, Sonsuza Kadar, İki Ateş Arasında ... daha birçok romans banyo sahnesinin vazgeçilmez kokusu lavanta ve sandal ağacı esanslı sabunlar. Okuyan arkadaşlar tebessümle anımsar =)
Günümüzde lavanta kokulu sabun-parfüm kullansak uzaylı olarak görülebiliriz. 13-18 yy arasında kullansak bir erkeğin sanki dünyada kokladığı kişiye özel ilk koku gibi anımsayıp yücelttiği cennetten bir esinti muamelesi görürüz.
Ben bu sabunu tende bıraktığı kokuyu sevdim. Yazın günde birden çok duş aldığımız yapış yapış sıcaklık evresinde kısa bir süreliğine farklı bir deneyim olabilir. Duş jellerine kısa bir mola tarihi kokulara merhaba:)
Tarih84

5 yorum:

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Oyyy ben de alacağım ilk fırsatta :) Tam tarihi romans kokusu olmuş bunlar :)

Syhn dedi ki...

aslında duş jellerine böyle güzel sabunlarla veda etmeliyiz çok haklısın. hem sabunu kullandıkça belki tarihi bir romansın içinde buluruz kendimizi bakarsın :))

Pinky dedi ki...

Lavantaaa oh mis gibi :) Sabun kullanmayı cok severim ben özellikle lavantaliysa tabi. Gecen sene bi fuardan lavantali defne sabunu almıştım, hala kokusu burnumda.

Miss_Nefertiti dedi ki...

Ben genelde hep lavanta leylak yada gül kokulu sabun kullanıyorum. Bayılıyorum kokularına. Merak ettiğim şu ayaklı küvetlerde nasıl yıkanıyorlarmış ya??? Hem saç hem vücut aynı suda?!? Merak ettim işte. Kitap okurken de öyle olurum hep.Pis karı derim temiz mi oldun şimdi sen phhhh falan derim :D

tarih84 dedi ki...

The Reading Lady : al al güzelim çok ferahlatıcı.

Syhn: ahhh öyle bir etkisi olsa beni İskoç Klan liderinin kalesine ışınlasınlar :)

Pinky: ben de görüyordum ama bu çok zarif geldi, kaliteli kokusu tende çok hoş oluyor.

Miss_Nefertiti: sorma ya ama o devirde o kadarı bile iyi olsa gerek.