2 Mayıs 2013 Perşembe

İzmir Kitap Fuarı: Yayınevleri, Alışveriş ve Değerlendirme

İzmir Kitap Fuarı : 20 - 28 Nisan 2013
Beş yıldır ilk defa kpss seti almadan, sadece kendim için alışveriş yaparak bir fuar gezdim. Bir çoğunuzun bildiği üzre fuar başladığında ben İstanbul'daydım. Doğum günümde annemin fuara gidip favori stantlarımda(Koridor-ephesus-martı) telefon açıp kitap isimlerini okuyarak alışveriş yapması aldığım en güzel hediyeydi:)
Bu yıl fuar gerçekten de çok kalabalıktı(mış). Ben 27 nisanda gidebildim. Annem bizim adımıza 3 kez alışveriş etmişti. Bir de topluca gidelim son kontrolleri yapalım dedik. Bilindiği gibi arkadaş düğünleri arasında gittim. Onca koşturmaca arasında gitme sebebim de Fatih Murat Arsal'ın imza günü için gelecek olmasıydı.
İçeriye girmek için yoğun kuyrukta bekledik.
 Fuar alanındaki ilk durak Arkadya oldu. Kitap kapakları hemen dikkat çekiyordu. Ve klasikleşen soru bu kitaplar seri mi? :))) Kapaklar o kadar cici ve birbirini andırıyor ki seri zannediliyordu.
 Ben de zaten 4 adet kitapları var. Yağmurdan Sonra kitabını beğenirsem Mart Menekşeleri adlı kitaplarını almayı düşünüyorum.
 Nemesis'e kızgındım, kitap kapak seçimi ve kalitesi konusunda. Neyse ki yetkililerle görüşüp sorunu bildirdim. Onlar da ilk defa bu konuda uyarıldıklarını söyleyince konu kapandı. Bahsettiğim kitap bir seri ve devamını da okumayı düşünüyorum. 2 ay içinde diğer kitapları çıkar ve aynı sorunu yaşarsam vay hallerine!
 İndirimlerini pek sevdim, uzun zamandır merak ettiğim Buz Hokeyi serisinden 5 kitabı aldım. Ailemin de kendince seçimleriyle biraz alışveriş yaptık.
 Martı gittikçe piyasada büyüyen, ismi sıkça dillendirilen bir yayınevi. Keşke büyürken bazı şeyleri koruyabilse. İletişimi iletişimsizlik olarak algılamaya devam ediyor. Geçen ay attığım maillere cevap bile gelmedi. Fuarda almış olduğum kitaplarla sorun yaşadım daha dönülmedi. Hangisini saysam ki? Bir hafta içinde geri dönmezlerse uzun uzunnnn yazacağım sizlere. Hala içimde bir umut belki durum tatlıya bağlanır diyorum.
 Bu kadar neden kızdın diyenlere: ailecek yılda kendilerinden en az 20 kitap satın alırsanız eee kızmaya bir parça hakkınız olur. Sırf çocuk grubundan aldıklarımız yeter. Tüm minik kuzenlere ve komşu çocuklarına annemin aldığı kitaplar bile söz hakkı tanır insana.
İşteeeee geldik Favorilerime:)
Martı-Koridor-Ephesus favorilerimdir. 
Martı'dan bahsetmiştim devam edersem tat kaçar, neyse!

Koridor stantından fotoğraf paylaşamıyorum:( 
Güzel sohbet, ayraçlar, yeni çıkan kitaplar derken fotoğraf aklımdan çıkmış:)
Monica McCarty yeni kitabını stantta görmek hem de 10TL den beni uçurdu:) İndirim sebebiyle baya kitap topladık doğrusu:) Şimdi Koridor için bazı sıkıcı durumlar da yaşandı. Fuar alanında farklı stantlarda Koridor kitaplarının birçoğu orijinal stanttan daha ucuza satıldı. örneğin ben Savaşçı adlı kitabı stantta gördüm, ama annem 2 gün önce 7TL den başka bir stanttan almış. Kütüphaneme bakıp olmadığını görünce 2. gidişinde alayım demiş. Biz toplamda fuarı 4 kez gezince eee alışveriş de biraz fazla oluyor:) Neyse bir yayınevi kitabını stanta koyarsa çevrede ne oluyor bakmalı. Ben bu kadar sevmesem kızardım, senden mi alacağım yoksa gidip başka stanttan mı kimi kandırıyor bu yayın evi derdim. Ama ben biliyorum ki yayınevi seri sırasına, kapaklara, çeviriye, yayın süre aralığına dikkat ediyor. Böyle bir devirde bu kadar incelik zor. O sebeple görmemezliğe geleceğim!
Ephesus'ta şu an için isteyip de almadığım kitap kalmadı çok şükür. O kadar güzel kitapları var ki. Fiyat uygun, kapaklar güzel, çeviri düzgün. Sosyal medyada insanlara bir adım daha yakın. Seviyorum, seviyoruz. 
En özel kitap: Rüzgarla Gelen.
En özel yazarı: Fatih Murat Arsal.
Günün en önemli anı F.M.Arsal ile tanışmam ve kitaplarımı imzalatmamdı.Yol yorgunuydum, vakit kısıtlıyı, dünyasına hayran olduğum yazarla tanışma heyecanı derken ne fazla fotoğraf çekebildim ne de aklımdakileri tam paylaşabildim. Olsun, tanışma - sohbet edebilme ayrıcalığı çok güzeldi:) Her seferinde yeniden şaşırtan, ailecek takdirimizi kazanan yazarımız. Eeee bu kadar bahsi geçtiğine göre artık kitapları hakkında yazma vakti geldi dimi:)
Biz sohbet ederken bende daha önceden baskısı olan ama okumak isteyen arkadaşların yana yakıla ardığı kitap kolileri açıldı. Ephesus, Seni Sevmek İstemedim kitabını bizlere ulaştırdı yuppiiiiii Ben de Nefretten Sonra kitabını bekliyorum ve daha nicelerini:)
Kitaplar yerini alırken bir heyecan sardı bizleri de:)

Şimdiiiii gelelim kitap fuarı ganimetlerime:
Yukarıda gördükleriniz benim için alınanlar. Benim kötü bir huyum var okuduğum kitap normal boy olarak illa kitaplığımda olmalı. Annem de sağ olsun harika kitaplar alır ve okursam benim olur nihahahaaaa:))) Annem okuyalım da ne okursak okuyalım mantığında o nedenle ses etmez:) Bunun bir bu kadarı da anne ve ablamda var. Anneminkilerde hala gözüm var, Pegasus ve Epsilon sağ olsun %20 gibi şaka bir indirimcik yaptıklarından pek alamadım. İnternette mahkum kaldım. Annemin aldıklarına da bakakaldım. Neyse annemin okuduğu kitap benim malım sayılır dimi:)
Ayraçsız olmaz. Şu ayraç olayı da ayrı hikaye. Ephesus'a sevgiler diyorum:) Ayraç davasına kendilerini taaaaa İstanbul'da ziyaret etmiştim:) İşte kanıt kapı gibi kapı zili fotoğrafı kanıtım var:)
Bu kadar fuar fuar dedim de bir de bunun çocuk ve ergenlere hitap eden stantları vardı. Valla yeniden yaşayasım doya doya okuyasım geldi. Bizler ya klasikleri okurduk ya da İpek Olgun isyannnn


Güzel bir gündü tabi bu kadarla kalmadı fuar sonrası yöresel yemekler fuarına da uğradık. Bir sonraki yazımı bekleyin derim:) İyi akşamlar.
Tarih84

5 yorum:

İki Şehir Bir Meryem dedi ki...

Bende bir çok kitap aldım bu sene kitap fuarından, gerçekten çok fazla indirim vardı. Ama yayınevlerinden duyduğum kadarıyla, fuar istedikleri kadar canlı geçmemiş, umduklarını bulamamışlar. Güle güle oku kitaplarını:)

tarih84 dedi ki...

İki Şehir Bir Meryem: valla %20 gibi indirimcik yaparlarsa tabi verimli geçmez. Nemesis, koridor, martı inanaılmaz satış yaptı ephesus ve arkadya da iyiydi.

Joey Potter dedi ki...

İstanbul fuarı kadar kalabalık ve hareketli geçen bir fuar da yokken, fiyatlar bunun tam tersi. Dünya yol gidip %2o indirim almak saçma. İnternet siteleri de yapıyor onu. Hatta küçük semtlerde ki kitapçılar da. Tek tesellim büyük yayınevlerinin politikasının her yerde aynı olması. Bakalım Ephesus bu yıl ki İstanbul fuarına katılacak mı ne yapacak bu yayınevleri.. Lütfen 2-3 ay kitap alma artık :) Hem elindekiler, hem yeni aldıkların, hem internetten takip ettiklerin senin bir süre oyalar :))

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: doğru asıl insan kalabalığı orada ama tercih meselesi demekki. Gerçi İstanbul'da indirimli satış yapan mekan çok sırf kadıköy yeter ki kim bilir daha nice yerler vardır. Ephesus'un fuara katılmaması büyük eksiklikmiş bence de bu yıl katılmalı.

ben bir sürecik almam ama canım duramamda. 3 günde 4 kitap okudum ve hala hızla devam ediyorum seri olduğu için toptan yazıcam:)

Syhn dedi ki...

gene neler yazmışsın ben yokken,
yprum hepsine bırakmıyım dedim ama dikkatli gözlerimlerin ve aldıkların karşısında içim geçmişken nasıl yorum yazmadan durabilirdim?!
ah izmerde olup kütüphanende boğulmak vardı ;)