10 Mayıs 2013 Cuma

İstanbul - Çengelköy: Köşe Bucak Sevdim Seni

Bir Çengelköy hikayesi izledik ''Bana Bir Masal Anlat Baba'' diyerek büyüdük. Çengelköy aklımda hep bir ada gibi canlanmıştı. Bu yıl iki kez gittim. Geçenlerde İstanbul'da olduğumdan bahsetmiştim işte küçüklüğümün mekanında 2 hafta geçirdim. Vapur dışında ulaşımın olduğu sahil kıyısı. Fikret'in vapur seferleri için koşuşu gözlerimde canlandı, Kan kardeşinin kahvesine uğradım. Çınaraltı Çay Bahçesine. Her köşesini ayrı sevdiğim semt beni büyüledi. Kadıköy'den sonra yaşamak isteyeceğim ikinci semt Çengelköy oldu.
Çengelköy'den Kareler:
Meşhurrrr çengelköy böreği. Ben sevmedim ama almak için sıraya giren de çoktu şaşırdım. Tadı bir nevi baklava gibiydi. Fıstık yerine lor eklenmiş şerbet yerine de tereyağı dökülmüş gibi. Benlik değildi doğrusu.
Çınaraltı çay bahçesinde topladık kahvaltılıklarımızı manzaraya karşı kahvaltı etmeye gittik.
Çengelköy'de kahvaltı malzemesi satan çok dükkan var. 2 kişilik kahvaltılık dedik bize peynir & zeytin hazırladılar. Fırından simit de aldık tabi. Peynir blog etkinliğinde tattığım ama o zaman pek anlayamadığım burgu peynirdi. Murat bey burgu peynirin tadını İstanbul'da keşfettim, sevdim. Tazecik süt tadında.
Çengelköy kokoreççisine uğramamak olmaz! Bayıldımmm.
İzmir'de kokoreç sade yenir. Kızarmış ekmek süt kuzu kokoreç ve kimyon. Burada kekikli domatesli bir harmanla servis ediliyor çok sevdim. Akşamları arkadaşımla tok olsak bile kokoreç kaçamağı yapıyorduk:)
Ahhh bu tatlılar, çok kilo aldım çok İzmir'e dönünce son 20 günde aldığım kilolarla şoka uğradım.
Erbab pastanesinin önünden geçmek işte böyle tehlikeli.
Bunlara karşı koyabilmek imkansızdı:(
Çikolata & Kahve birçok kez size anlatmayı istediğim bir mekandı. Bu gidişimde bir iki durum sonrası bir daha adım atacağımı sanmıyorum. 9 ayda çok şey değişebiliyor demek ki. Ne çikolata ne de kahve sorun. Ben o eski atmosferi ve hissettirdiği mütevaziliği bu gidişimde hissedemedim.
Bir kere denemek isterseniz tavsiye edilen mekanlardan olduğunu söyleyebilirim.
Küçücük bir dükkan büyük bir kitle işte manzaralar:

En beğendiğim çikolatası: çikolata kaplı portakal kabuğudur.
Meşhur Türk kahveli sıcak çikolata.
Çengelköy bir ömür huzurla yaşanacak yer, sevdimmm çok sevdimm.
Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

ay hevesle okuyordum çok mu kalabalıktı ilgilenmediler mi, biraz sımarmış mı gördün sahibini?

yalnız belkide istanbulun en güzel kokoreççisinde yediğinin altını çizmek isterim. ben de çok seveirm bi dahakine beraber yiyeyim ^_^

tarih84 dedi ki...

Syhn: canım bunu ben sana telefonda aktarayım, sonuçta lezzet ve hijyende sorun olmadığı için burada yazacağım bir şey ters algılansın istemem.