10 Mayıs 2013 Cuma

Gündüz Erkek Gece Kadın: Arunas Yayınlarından Cesaret Yüklü Bir Kitap

Cesaret Yüklü öyküleri severim. Yaşayan kadar kurgulayan için de zordur.
İlk anda dikkatimi çekmiş hazır fırsat varken sizlerle de paylaşmak istedim. Bu kitabı kazanmak isterseniz Arunas Yayıncılık'ın facebook sayfasında hediye çekilişi devam ediyor.Sık sık da yenileniyor.
Arunas facebook sayfası için TIKTIK
Biraz da kitap tanıtımına göz atalım:

Gündüz Erkek Gece Kadın


Ben Bu Kitabı Bir Elbise Diker Gibi Diktim. Bu Öyle Bir Elbise ki, Rengi Güneşin Parça Parça Vurduğu Bir Gölge Misali.


Benim için insan ırkında iki çeşit insan var. Zenginler ve fakirler değil, Beyazlar ve siyahlar da değil, biz bu ayrımı yaparken yanılıyoruz. Benim iki çeşidimin biri ilgi ve sevgiyle dolup taşanlar, diğeri de sırf hayatta oldukları için ilgilenilenler. Bir kere bu beş para etmezler den ayrıldınız mı, daha sonra istediğiniz kişi için özgür olursunuz. 
* * * 
Babamın şiddetini, anneme ettiği küfürleri, hayvanlarımıza attığı tekmeleri ve alet edevatını sert bir şekilde kullanışını asla unutamadım. Bu benim için bir yük. Her seferinde bir nehir kenarında durup bunlardan kurtulabilmeyi denedim ama hep ellerimin arasında kaldılar. Yükü sırtımda hissettim, sırtımı duvara yaslayıp sürttüm, ayaklarımın altına alıp ezmeyi denedim; ama babam beni bir gülle gibi izlemeye devam etti. Yıpranıyorum. Üstüme dikenden bir yelek geçirip, yavaşça, gelinciklerle bürünmüş çiftlik evine giden yola giriyorum. Bu çiftlik yalnızca domuz ve mısır üretmedi, aynı zamanda şehre, gündüzleri erkek ve geceleri kadın olan bir kişilik de gönderdi.
----
Benim ilgimi çeken, işte okumalıyım dedirten yorum:

''Grégoire Leménager, Le Nouvel Observateur dergisi, 14/06/2012 
Tabiri caizse; İşte! Yazar çıplak! Kitap, ilgi çekmek için yazılmamış. İçerisinde şaşılacak derecede itirafları barındırıyor. Aslında burada anlatılan hayat sizin içinizden birininki  gibi.''
Kitabı okuduktan sonra tekrar sizinle yorumlaşırız, keyifli okumalar dilerim:)
Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

hımmm bahsettiğin kitap bu! kapağı da hoş, konu da ilgi çekici.

tarih84 dedi ki...

Syhn: benim de ilgimi çekti bakalım elime geçince hemen okuyacağım merakla beklemeketeyim