6 Nisan 2013 Cumartesi

Masallar Gökten Üç Elma Düştü, Tarifler Üç Yumurta Kır Diye Başlar

Bu sabah sevgili anneciğime bu aralar dikkat ediyorum kilo almayayım hafif şeyler yiyelim dedim. Bir baktım öğlen mutfaktan pişi kokuları yükseliyor.  Neyse demledim çayımı başladım sofra kurmaya. Pişileri masaya taşırken bir tane, masa kurulunca bir tane, masaya oturup beklerken bir tane ve yemek boyunca birkaç tane amanınnnnn yeterrrrrr Böyle tatlar yılda 1-2 kereden fazla evde pişmemeli, çok tehlikeli!
Dün akşam okuduğum bir kitapta bir aile anısı anlatılıyordu. Evin kızı vejeteryen olmaya karar verir. Anne evladına dayanamaz tamam der bundan sonra yemekleri senin yiyebileceğin şekilde pişireceğim. Vejeteryan ot-sebze yediğine göre etli yemeklerin içine ne kadar sebze çeşidi varsa doldurur. İşte der vejeteryan usulü güveç :)) Sicilyalı anaç bir anneden sebze açılımı:)
Bizimkisi de o hesap anne pişi miiiiii diye isyan eden kıza anneden cevap sade yersin bir şey olmaz:)) Tabiki de annem çok şey olacağının farkında Dukan döneminde bir çok yemeğimi o yaptı, bir çok tarif uydurdu. Ama canı kızına pişi yedirmek istediyse kimse onu durduramıyor işte.
Tarife gelince, genelde karbonatlı pişi severim. Yuğurulup beklemeden pişen türden. Bu ise kabartma tozu ile yapıldı. Ölçüleri sorarken klasik başlangıç 3 yumurta oldu:))
 Masallarda gökten 3 elma düşüyorsa tarifler de 3 yumurta ile başlıyor.
3 yumurta ,1 paket kabartma tozu, 1 su bardağı yoğurt, alabildiği kadar un. Yuğurulup kızgın yağda pişirilir. Klasik pişi işte. Afiyet olsun:)
İyi bir hafta dilerim sizlere.
Tarih84

Hiç yorum yok: