12 Mart 2013 Salı

Tess Stımson: Benden Çok Sevemezsin / Ucuz Pazarlama Taktiği İle Harcanmış Bir Kitap

Pazarlama-satış mantığı ile harcanmış bir kitap daha. 2012 - Nisan İzmir Kitap Fuarında stanlarda görüp merak etmiştim. Fiyatı da uygundu. Kitap kapağındaki kadın figürü benim yıllar sonra (40lı yaşlarda) olmayı hayal ettiğim dingin görüntünün yansıması gibi gelmişti. Haa bu ne mi evli- mutlu -çocuklu ve HUZURLU! Ahhh neyse bu konu derin. Sonra kitabın arka kapağına bakınca, erotik- kışkırtıcı, bakıcının zengin kocayı ayartıcı bir kitaba davet gibi algıladım. Açıkçası bu hikayelerden çok okudum-izledim paramı bunlara harcayamam dedim. Birkaç ay önce devamlı bahsettiğim kitapçımın sepetinde cüzzi bir meblaya kitabı bulunca hadi bir şans vereyim kitap kitaptır dedim. O sıralar ne bulsam okuyan moddaydım. Neyse kitabı okudum ve çok şaşırdım. Uucuzlaştırılmış yanlış tanıtımlı kitap göründüğünden derin ve ÇOK GERÇEKÇİYDİ! Uzun zamandır bu kadar gerçek bir kitap okumamıştım. Kitaba geçmeden klasik tanıtımında bizlere ne demişler bakalım.
Kitap Tanıtım Özeti:
Clare Elias, Marc gibi genç, yakışıklı, zengin bir adamla evli olmanın tehlikelerinin farkındadır. Ama iki harika bebeği olduğunda, çocuk yetiştirmenin o kadar kolay olmadığını görür. Marc çocuklarla daha iyi anlaşmaktadır. Çalıştırdığı şık çiçekçi mağazasına dönebilmek için yanlış bir ilişkiden kaçmaya çalışan, inatçı, güvenilir bir bakıcı olan Jenna’yı tutar. Ama çok geçmeden ölümcül bir rekabet baş gösterir. Olaylar çığırından çıkmadan Clare, aşk, sevgi, dürüstlük ve annelik konusunda belli kararlar almalıdır.

Benim Yorumum: Kitap kısım kısım ilerliyor. Bir olay zinciri var, iyi bir kurgu var. Bir an şöyle düşünüyorsunuz hani bir cinayet romanında katil bahçivandır ve siz ilk sayfada tahmin edersiniz ya işte onun gibi ilk 40 sayfada belli saptamalarda bulunuyorsunuz. Sonra karakterleri tanıdıkça hata etmişim deseniz de aklınızın bir köşesinde acabalar kalıyor. Merak etmeyin kitabın sonunda ne bilmek isterseniz mantıklı düzgün bir sonuca eriyor. Kitabın gerçekçi yönü çok hoşuma gitti. Bu kitapta peri masalı yok, peri masalı gibi görünen de sert zemine tosluyor. Mesela zengin zarif bayan karakterimiz genç kocasının gençliği ve doğu kökenli ırki gelenekçi yapısını er geç görüyor. Ondan evinde oturup çok çocuk doğurup hizmet beklemesinin dünyanın en normal şeyi olarak görüyor. Kadın çalışmazsa bu lüks çark nasıl dönerin hesabını düşünen yok. Dadı kızımız ise kendi dünyasına bakarak kadını kıyaslıyor. Ben burada saç süpürge modunda aza kanaat ederim ama hatun isyanda çocuk emzir kusmuk temizle çok mu zor diye yargılıyor. Kadın ben bu dadıya arkadaş modunda yanaştım ama o sınıf atlamayı mı düşünüyor diye düşünürken ... 
İşte karşılıklı bir olaya bakış süreci var. Aylar oldu okuyalı ama bahsetmeden geçmek istemediğim bir kitaptı. Siz de indirimde yakalarsanız alın okuyun derim.
Bu Kitaptan Ne Öğrendim: 
Her kitabın bizlere diyeceği en az bir önemli cümle olduğuna inanırım. Bu kitap da bana bir iki öğüt verdi. 
-Her ne olursa olsun bugüne değil geleceğe odaklı olmalı. 
-O yorgan iyi ölçülüp biçilip ayak ona göre uzatılmalı.
-Seçtiğin eşin kökeni ve büyüyüş tarzını asla es geçmemeli. Şık giyimi, iyi- çağdaş yaşamı, seçtiği cümlelere aldanmamalı. Yoğrulan mayası elbet bir gün kabarabilir. İşte o gün sen bu gerçeği kaldırabilir misin? Düşünmeli.
-Peri masalları, gerçek aşkın ulaşılabilirliğine inanç. Buna inanıp da hareket etmemeli varsa seni bulur. Bu düşlerle değirmen dönmüyor kalp taşa dönüp parçalanabiliyor.
İyi Okumalar.
Tarih84

2 yorum:

Benherneysemo dedi ki...

Ben de internetten kitap alışverişi yaparken indirimde yakalayıp almıştım bu kitabı... Benim de beklentim güzel bir aşk romanı olacağı yönündeydi ama çok kötü yorumlar okudum kitapla ilgili. Okunacaklar listemin çok çok aşağılarında...
Hayal kırıklığına uğratmış sanırım çoğu kişiyi... Arka kapak bazen satış amaçlı şişiriliyor malesef ki..
Umarım beğenirim diyorum, ne diyeyim :)

tarih84 dedi ki...

Benherneysemo: valla ben sonunda beğendim ve kendimce birşeyler idrak ettim diye düşünüyorum hayata yakın bir kitaptı ama ucuzlukta kıstırmasaydım almazdım yanlış tanıtım doğrusu.