14 Mart 2013 Perşembe

Sophie Kinsella: chick lit / Çıtır Edebiyatı Kraliçesi

Sophie Kinsella Kimdir?
Gerçek adı Madeleine Wickham dır. Edebiyat dünyasında Sophie Kinsella diye tanınmaktadır. Eski bir ekonomi muhabiri olarak yazın dünyasında bir parça gizlilik istemesi doğal :)
 Dünyada ses getiren kitapları Alışverişkolik serisi olmuş ardından kitapları filme uyarlanmıştır. Yakaladığı üne rağmen doğal halinden ödün vermeden İngiltere'de kendi köşesinde ailesi ile dingin bir yaşam sürmektedir. 
Görsel Kaynak TIKTIK
Alışverişkolik serisi dışında birbirinden farklı konular yakaladığı bağımsız kitapları da vardır. Ölçülü maddi harcamaları ve domestik özellikleri ile kitaplarına baş ilham olmuştur:) Pasaklı Tanrıça ve Alışverişkolik ilhamının nereden geldiği belli:)
Domestik nedir diyenlere: evcimen, hanım ev kızı modunda kimsedir. Yemek-temizlik-alışveriş gibi rutinleri yerine getirip de aile üyelerinin burnundan getirmeyen kişidir.
Sophie Kinsella hakkında daha ayrıntılı bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz TIKTIK
Chick lit / Çıtır Edebiyatı Nedir?
Çıtır edebiyatı, piliç edebiyatı diye geçen 21. yy kadının feminist-özgür ruhunu yansıtan yormadan okutan bir tür. Ülkemizde kitap olarak alışveriş kolik serisi ile Sophie Kinsella öncülüğünü yaparken dünyada Sex and the city kitaplarının dizi versiyonları ile bilgi dağarcığımızda yer etmiş bir tür. Türk yazarları yeni yeni benimsemeye başladı. Bana göre bu alanda en başarılı isim Vefa Enver dir. Hatta bana göre çok çok daha başarılıdır. Hatta şu sıralar ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen yazım atölyesi seminerleri ile genç yazar adaylarına yol göstermektedir. Vefa Enver'in 5 kitabını okudum biri bile yanıltmadı yakında hakkında ayrıca yazacağım.
Chick lit- çıtır edebiyatı tanımlaması: 21. yy kadının ayakta duruşu, özgürlükçü yaklaşımı yalın dil güncel kelimeler ve görsellik ağırlıklı neşeli anlatımla edebiyata sunulan eser türüdür. Genelde bu kitaplar 600 sy az olmaz. Bazı cümleler ya da olaylar tekrardan anlatılabilir. Olay örgüsü son sayfalara kadar muammadır ve son 100 sayfa dolu dizgin okunur. İtiraflar, intikam, aşkın yükselişi gibi gibi  ... 
Bana göre chick lit: Bir kitabı okuyunca bir film izlemiş hissi uyandıran kitap demektir. 600-750 sayfa sayısı okuyana bakkkkk gördünüz müüü ben ne kadar da kalın kitaplar okuyabiliyorum hissi uyandırarak üstünlük sağlatır. Kitap kapak görselleri çok neşeli ve dikkat çekicidir bu da elde evde sokakta taşıma gurur verir. Seri-hızlı okunur bu da size ne kadar da şahaneyim hemen de okurum kitap okumayanlar utansın dedirterek hava attırtır:)
Chick lit okumak ayrı bir zevktir:)
Sophie Kinsella'dan seçip okuduğum kitaplar:
Pasaklı Tanrıça
Yirmiler Kızı
Numaran Bende Var
Sır Tutabilir Misin?
-Alışverişkolik serisine başlamadım, malum o kadar çok okumak istediğim kitap varki bütçe yapmalıyım seriye başladığınızda diğerlerinden vazgeçmek zorunda kalıyorsunuz. İleride okuyacağım. 
-Beni Hatırladın mı? adlı kitabı listeme de ekledim yazın alıp okuyacaklarım arasında. Yukarıda listelediklerimi de bu hafta sizlere tanıtacağım. Her biri ayrı bir keyifti çok severek okudum:)
İyi okumalar blogdaşlarım:)
Tarih84

3 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Bu türün Kraliçesidir Sophie Kinsella herhalde E.L James den daha çok kazanıyordur değil mi? Onun kitapları da filme çekilmeli bence. Alışverişkolik çekilmişti ama benim ilgimi çekmiyor o seri. 20'ler kızı hem çok güzel hem de acıklıydı görünce yine hatırladım. Eline sağlık canım. Türü gayet iyi anlatmışsın.

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: bilemem ki belki de daha çok kazanmıştır kadının daha fazla kitabı var sonuçta. teşekkür ederim efendim araştırmacı blogger dostum benim bişr yazımı takdir etmişse vardır bildiği diyorum:)

Adsız dedi ki...

Alışverişkolik serisini tam sıra şeklinde yazar mısınız rica etsem ?