17 Mart 2013 Pazar

Sarhoştum Hatırlayamıyorum - Jennifer Echols

Bu kitabı Doug hatırına sizlere tanıtıyorum. Doug kim mi? kitabımızın yan karakter görünümlü ana erkeği :)
Kitabı genç nesle öneririm, lise döneminde bir macera olduğu için çok çok zevk alarak okuyacaklarını düşünüyorum. Ben okuduğum için mutluyum okumasaydım da pek üzülmezdim doğrusu. Ortalama bir kitap.
Temsili karakter Doug !!!
Kitap Tanıtım Özeti:
Unutulanları tercih etme şansınız yoktur, 
sonradan hatırlananları da...
Zoey'in unutmak üzere hazırladığı liste oldukça kabarıktır: babasının kızı yaşındaki sevgilileri, annesinin tam bir umutsuz vaka oluşu ve okulda inatla peşini bırakmayan yakışıklı belalısı Doug... Hayatının git gide kaosa sürüklendiğini hisseden Zoey, bu duruma bir son vermek ister. Bunun için iyi aile kızı rolüne bürünecek, çalışkan bir öğrenci olacak ve ultra popüler futbolcu sevgilisi Brandonla herkesi kıskandıran ilişkisine devam edecektir.

Fakat talihsizlikler Zoey'in peşini bırakmaz. Geçirdiği trafik kazasının ardından hayal meyal hatırladığı tek şey, Doug'un onu hurda arabadan çıkarışıdır. Peki kaza anında yanında neden Brandon değil de Doug vardı? Neden Doug beklenmedik bir şekilde aralarında bir şeyler geçmiş gibi davranıyordur? Daha da garibi, Brandon neden ona karşı eskisi gibi değildir? Ve kahrolası hafızası neden ona hiç yardımcı olmuyordur? Zoey, bir anda kendiyle ilgili tüm önemli detayları unutmuştur. Acaba bu durum Zoey için yeni bir hayatın başlangıcı mı olacaktır?

Sarhoştum Hatırlamıyorum
Kitap boyunca neden bu ismi vermişler pek anlam veremedim. Hafıza kaybı çevresinde olay örüldüğü için belki de. Neyse yazının başında konu mevcut, buna ek bir iki şey de ben ekleyeyim.
Kız gözünü hastanede açar ve neden niçin hangi ara burada olduğuna dair hiç bir şey anımsamaz. En son aklına gelen babasının annesini son aldattığı 20lik hamiledir. Annesi intihara kalkışıp kliniğe şutlanmıştır. Tabi tüm olanlar sır olarak kalmalıdır. İyi çalışkan sorumluluk sahibi kız olarak devam ederse rutini devam edecektir. 
Temsili karakter Brandon
Yakın arkadaşı, her becerdiği kızı anlatan kankası (terbiyemi bozdum ama karaktersiz karakter deyip durdum bu pisliğe) ile sevgilidir. Sözde onu sevmekte ve sevilmektedir. Brandon ahh ne harika isim demi, Doug ne kadar hırpani. Şimdi uyandım ve ben bu asi-sorunlu Doug ile neden beraber geldim? Aynı ortamda bulunmadığım Doug mu beni kurtardı ama nedeeeeennn? Ahh bir hatırlasa kızımız sorun çözülecek.
Babasından tırstığı için hafıza kaybından bahsedemez. Ergen arkadaşları da kızın kaza öncesi olayları kafaya takmadığı için (öyle zannediyorlar aslında hafıza resret) bahsetmezler. Kız ne yapacağını bilemez hayata devam etmek için çırpınır.
Annesinin yaşadıkları, kendi içindeki yaşam mücadelesi, okul-iş-dersler- kayıp hafıza derken kız çıkmaza düşer. Çok üzülmüştüm doğrusu insan asıl böyle zamanlarda ailesine ihtiyaç duyar ve onlar burada değiller.
Doug ile kızımızın kaza öncesi yaşadıklarını konuşmaları, kaza sonrası gerçek Doug'u tanımaya başlayan kızımızın yaşadıkları, hastaneye kapatılma korkusu, gelecek kaygısı ... içim burkularak okuduğum kitabın en vurucu satırlarıydı.
Doug'un dünyası içindeki mücadelesi çok sağlamdı. Özellikle okuduğu kitapları not edip okunacaklar listeme ekledim. Aferim be çocuk sana, sen iyi bir gelecek hak ediyorsun!
görsel kaynak TIKTIK
Yazar gençlere yönelik birçok kitap yazmış. 2013 itibariyle yetişkin edebiyatına yeni eserler vereceğinin müjdesini vermiş. Akıcı, yalın bir anlatıma sahip okumak keyif doğrusu.
Tarih84

2 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

:) az önce facede bir resim paylaştım onu görünce aklıma gelen iki kişiden biri sendin tatlım:) sevgiler.
aa dur faceden senin hesabına mesajla yollıyayım:)

tarih84 dedi ki...

Örgü Çantam: gördüm ve bayıldımmm tam benlik