28 Mart 2013 Perşembe

Kurt ve Kumru - Kathleen E. Woodiwiss / İlmek İlmek Örülmüş Bir Hikaye


Çok etkileyici bir kitapla sizlerleyim. Kurt ve Kumru. 
Öyle bir kurgu ki ilmek ilmek örülmüş. Bu kitabı en az 3 kez okumak isteyeceksiniz!
Facebook ve vikitap üzerinde okuduğum yorumlar üzerine aldım. İlk sayfalarda yaşanan trajedi bir bayan olarak beni sarstı, uzun süre kitap bir köşede kaldı. Olay derindi ve ben başka kitaba da geçemedim. Çarşı pazar gittiğim her yere taşıdım. Korktum Aislinn'in yeni bir mücadele ile savaşmasını kaldıramam dedim. Karakteri kanlı canlı bir kız olarak hissettim. Sanki bir köşede oturup bana hikayesini anlatıyormuş gibi.
Bir hafta boyunca her yerde yanımda gezdi.
Çarşı gezerken
 Yemek sonrası dinlenirken
 Kahve molası verdiğimde.
 İlk 100 sayfayı geçince bir gece aldım elime bir baktım 300 sayfa ilerlemişim ve kitabı okurken tebessüm ediyorum. Yine bir korku dalgası sardı beni Kitabın yarısında mutlu olmak ne kadar doğru? Trajedi ağı olan bir kitapta! Veee yine olaylar başladı ahhh ahhh.
Kitap bittiğinde özellikle son sayfalarda ne neeeeee diye bağırarak okudum. Ve kitap boyunca her sahne tek teeeek gözümde canlandı. İyi bir uyku sonrası bu sefer kitabı yeniden okumaya başladım. Öyle bir kurgu ki ilmek ilmek örülmüş. Bu kitabı en az 3 kez okumak isteyeceksiniz! Şaşırtıcı, gerçekçi, hayatın en derininden bir hikaye. Tarihi savaşlar içinde bir kadın 2 adam. Delirmenin eşinde bir anne, zehir dilli lanet bir kardeş, ihtiraslı bir metres adayı... Karakterler kanlı canlı sizlere eşlik edecek bir roman!
The Wolf and Dove - Kurt ve Kumru
KURT 
Asil Aislinn, çok sevdiği Darkenwald, Demir Kurt ve askerleri tarafından ele geçirildiğinde büyük bir ıstırap duyar. Gaddar ve yakışıklı Norman tarafından esir alındığındaysa kinle dolar Ve muzaffer lordun öpücüğüyle azap yaşarken aynı zamanda kendinden geçer. 
KUMRU 
Kudretli Wulfgar ilk defa alt edilir, hem de cesur ve güzel bir Sakson prensesi tarafından. Onun mahvoluşu için yemin etmiş bu büyüleyici kadının masumiyetini elinden almalıdır. Dahası savaş ve nefret ateşinin körüklendiği bu zamanda, ele geçirdiği toprakların geleceği için hayatını riske atmalıdır. 
****
Yayın evlerinin editörleri son kontrolleri kimlere yaptırıyor diye merak ediyorum. Kurt -Kumru tanıtım başlıklarının yanlış yerleştirildiğini düşünmekteyim. İlk tanım Kumru ama açıklamada Kurt anlatılıyor. 
Ofiste Aşk kitabının da yazarının soy adı yanlış basılmıştı. 
Aldığım Her Nefeste adlı kitabının kapağı ise fiyasko 2000li yıllarda anlatılan romana 1700lü kapak :))
Daha nicesi ... güçlü yayıncıların komik hataları!
***
Kurt ve Kumru - Yorum:
Aislinn biricik babası öldürülür, halkı katledilir, yaşadığı şato esir alınır. Boynuna bağlanıp köpek misali bir köşeye bağlanan kızın annesi tekme tokat dövülüp sarhoşlara kendi şatosunda hizmet eder. Körpe 15 yaşındaki hizmetçisi tecavüze uğrar ve her an başına da gelecek andan deli gibi korkar. Nişanlısı da kurtulabilmiş midir? Bu geceden sonra neler olacaktır? Hırpalanma-şiddet ve taciz sonrası babasının odasında aşağılık lord tarafından tecavüze uğrar. Nişanslısı köle olmuş topraklarının asıl sahibi Kurt lakaplı acımasızı bekler durumdadır. Bir tanesinden kurtulamadan şimdi de bu Kurtun mu kucağına düşecektir? Bu kadar acıya nasıl katlanılır? Merhamet bu topraklardan ayrılmak için bu kadar mı acele etmek zorundadır?
Asi-korkusuz-zeki- asil AİSLİNN şimdi ne yapacak?
İlkmek ilkmek örülmüş bir hikaye. Aislin'in mücadelesini okumaya değer. Zor bir mücadele. 
Aslında yorum yazarken daha ayrıntılı anlatırdım ama büyü bozulmamalı. 
İddaaa ediyorum kitap bittiğinde yeniden okumak isteyeceksiniz.
Kathleen E. Woodiwiss
Dünya çapında başarılar kazanmış dünyaca tanınıp ödüllere doymayan 11 baş yapıtın sahibi. 
Ülkemizde çıkan diğer kitapları:
- İhtiras Çiçeği
- İki Yabancı
- Rüzgarda Savrulan Küller
Tarihi Aşk Romanlarının aranılan ismi 2007 yılında hayata veda etmiş. Allah Rahmet Eylesin. Kitaplarındaki kurgu inanılmaz. Okunulası bir yazar.
Tarih84

6 yorum:

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Gerçekten etkileyici bir kitaptı! İlk başlarını ben de sevmemiş hatta hırla kızgın bir yazı yazmıştım ama sonra çok beğendim bende. Paylaşım için teşekkürler :)

tarih84 dedi ki...

The Reading Lady: ben de vikitap yorumları sonrası soğudum daha fazlasını kaldıramam diye kitap elimde dolaştı sonra bir kararla oturdum başına o kadar acı çekmeme değdi harika bir kitaptı.

Syhn dedi ki...

oy oy oy! çok iddialı!
yayınevi hatalarını çatur çutur söylemene bayılıyorum ve çok haklısın!

tarih84 dedi ki...

Syhn: valla yayınevlerine hiç acımam. Seri çıkarıyorlar seriden yılda birer tane çeviriyorlar. Kitabın içeriği ile kapak kel alaka kitaplar pahalı say say bitmez. Yani daha özenli olmalılar diyorum. Bizler de objektif olmazsak kim olacak di mi?

mydestiny dedi ki...

Yazarın "Rüzgarda Savrulan Küller" kitabını okumuş -hatta sana da önermiştim- çok beğenmiştim. Şaşırdıkça şaşırmıştım. Bu kitapla ilgili ağır spoiler yediğim için okumayı şimdilik düşünmüyorum, önce unutmam lazım =) Yazarın tarzı güzel ama sevdim.

tarih84 dedi ki...

mydestiny: sen önerdiysen hemen okunacaklar listeme ekliyorum. Spoiler konusuna gelirsek inan bu yazıda zerre kadar yok:)) O kadar spoiler içeren yorum okudum ki ben bari yapmayayım dedim. Bu anlattığım ilk 10 sayfayı bile geçmez. Aklında olsun oku derim:)