18 Mart 2013 Pazartesi

Kalbimin Tek Sahibi - Virginia Henley / Tarihe Açılmış Bir Pencere

Tarihi karakterlere iç içe bir kitap sizlerle. Bu kitaba romantizm için başlamıştım. Okurken tarih sahnesindeki efsanevi isimlerin kökeni öğrendim, mitolojik kahramanların esintileriyle dolu serüveni zevkle okudum. Kimler yok ki: Tek boynuzluk at ve peri kızı, Robin Hood ve aşkı  Mary Anne, Sapkın, aç gözlü Kral Richard, yolsuzluk ve dönemin çakma hukuk düzeniyle örülü düzeni. Tarihle romantizmin harmanlanışı bu sefer bizleri bilgilerle donatıp mest ediyor.
Robin Hood'u nasıl biliriz?  Zenginden çalıp fakire dağıtan bir asi! Yanlış o bir asilzadenin oğlu, aile intikamı için ormanın kuytusuna çekilmiş bir yakışıklı :)
Marry Anne nasıl biliriz? Robin'le tesadüfen karşılaşıp etkilenmiş bir masum! Yanlış Robin ile ezelden birbirine aşık, aşkı için yedi ceddini silebilecek cesur ruh.
Görsel Kaynak TIKTIK
Kral Richard'ı nasıl biliriz? Rüşvete göz yuman, topraklarını genişletmek için birçok asilzadeyi haksız yere öldüren bir cani! Keşke bu kadar olsa birçok faili meçhul sübyanın sorumlusu olabilir mi? Sapkın cinsel isteklerini acımasızca dayatan? Tarihi dedikodular bu kitapta işlenmiş ne kadar doğru bilinemez tabi. Ölümü üzerindeki farklı iddaalar da güzel bir kurgu ile dile getirilmiş.
Tek Boynuzlu At ve Peri Kızı: mitolojilerle destekli bir falcılık oyunu:)
Görsel Kaynak TIKTIK
Kitabımızın ana karakteri kızımız su gibi berrak, dünya güzeli ve bir şatoda hapsedilmiş bakir prenses masallarını aratmayan bir hikayesi var.
Kitap Tanıtım Özeti:
Jasmine beyaz kısrağı ve sarı saçlarıyla bir erkeği arzudan kıvrandıracak kadar güzeldir. Ancak Kral Richard'ın üvey kardeşinin menekşe gözlü aşk çocuğu, hiçbir erkeğin onun kalbine girmesine izin vermeyeceğine dair ant içmiştir. Ta ki Jasmine bir gün kristal küresinde onun yüzünü görünceye dek: Esmer bir şövalye kollarını açmış, onu beklemektedir. Jasmine, Falcon'un hipnotize edici bakışları ve yakıcı öpücüklerinden kendini korumak için şehvete susamış bir hükümdar ve sefahat düşkünü maiyetini bile karşısına almaktan çekinmeyecektir.
Kan ve kılıçla yaşayan, tehlikeli derecede yakışıklı Falcon de Burgh bir kadınla evlenebileceğine asla ihtimal vermemektedir - ne var ki zarafeti dillere destan Jasminele bir kez bakışması yeterli olur. Şimdi onun söz dinlemez kalbini fethetmenin zorluğuna rağmen ona bir erkeğin bir kadına aşık olmasının harikulade yollarını öğretme hevesi içindedir. Ve şiddetli arzuları tek tek saklandığı yerden çıkmaya başlar...
Kalbimin Tek Sahibi
Kızımız Jasmine doğaüstü güçlere yatkın büyük annesi ile bir malikanede yaşamaktadır. Annesi doğumu sırasında ölmüş kendisi de narin bir kızdır. Gayrimeşru oluşu ve kırılganlığı sebebi ile köşe bucak dünyevi kötülüklerden saklanır. Çatlak büyük annesi- aslında biz ona şifacı diyelim- kızı peri kızı mitlerle donatıp kasabalının fal büyü işlerinde kullanıp para kazanmaktadır. Kızımız dışarı çıkarken bembeyaz atının alnına bir boynuz takılır, kendisi de peri kızı gibi olunca gören kutsal yaratık diye neredeyse secdeye yatar. Ülkenin önde gelen şovalyelerinden Falcon kendine eş seçmek için kızın ailesini ziyaret ederken ormanda bu eşsiz yaratığı görür, peri zanneder sonrada o benim olacak der. Kızla evlenir, işler umduğu gibi değildir. Kız tam bir erkek düşmanı olarak yetiştirilmişti. Evlilik öncesi saray hayatını da merak etmektedir. Sonuçta amcası Kraldır, nedime olmak onun hakkıdır. Saray içindeki pislik, amcası ve yalakalarının kız üzerindeki oyunları derken işler arap saçına döner. Nefret kustuğu nişanlısı tek kaçışı olur. Evlilikleri ve ilk birleşmelerinin dehşeti sonraki günlerde yaşananlar, kıskançlık tam bir cehennemdir. Falcon bir gün isyan eder ve kızla kendini 3 gün bir odaya kapatır ahhh bu kitabın en matrak olayıydı doğrusu:)  Bir de Kralın ölümünden ben sorumluyum diye birbirleri ile yarışmalar:) Ben bunu yedirdim sen bunu içirdin :))
Kitabı okurken aklıma Judıth McNaught'un Sonsuza Kadar adlı kitabındaki Viktoria karakteri geldi. Sanırım çokça esinlenilmiş.
Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

ahh sana yetişmek ne zor hem de bu bilgisyarsızlıkta :)
bu kitabı çok merak ettim ta ki son cümleni okuyunca kadar :)
çok okumanın da böyle eksileri oluyor tabi, kim nerden esinlenmiş kaçmıyor ;)bravo sana ;)

tarih84 dedi ki...

Syhn: bu türde ilk örnekleri veren birkaç yazar yüzlercesine türlü türlü versiyonlarla benziyor. Judith mcnaugth gibi kitapları milyon satan hikayeler versiyonlanıyor. Güzel tarihi bilgilerle dolu tutkulu bir kitaptı.