13 Mart 2013 Çarşamba

Heidi Betts: Sihirli Çıkrık Serisi

Ülkemize Harlequen yayınlarından romansları ile giriş yapmış, Ephesus Yayınevi'nin çıkrık serisini yayınlaması ile tanınmış bir yazar. Hayranları ona tutkuyla bağlı, sosyal medya aracılığı ile sevenlerini yalnız bırakmayan bir isim. Eşi, çocukları, köpeği ve komşuları ile sıcak, dingin bir yaşamdan bizlere masallar sunuyor. Bu seriyi yazarken komşusundan örgü öğrenerek tek tek her kitap için ayrı bir parça ördüğünü öğrenmek de ayrı keyif. Dili akıcı, kelimeler güncel. Anlatım sade. Daha ne olsun der gibisiniz:) 
Heidi Betts kimdir, kitapları nelerdir, seriler hakkında geniş bilgi edinmek için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz TIKTIK
Sihirli Çıkrık Serisinin orijinal kapakları:
Bunlar da Ephesus Yayınevi'nin hazırladığı kapaklar:
Ephesus Yayınlarının neredeyse fanatiği oldum. Kitaba değer veriyor, çeviriye özen gösteriyor. Puntolar yormuyor ve o şahane kapaklar sizi cezbediyor. Ama bu sefer şaşırttı, evet kapaklar çekici ve eğlenceli. Kapak fotoğrafları ile karakterler pek benzemiyor:( Bu sefer olmamış. İlk kitapta kız beline kadar uzun saçlı ikincide kısa saçlı ve minyon tipte. Diğer açıdan kitapların ayrıntıları ile gönlümüzü aldı.
İşte şu şahane ayraçlara bakın, kitap içinde ayraç bulmak bir ayrıcalık. Günümüzde neredeyse kapaklar bile samandan yapılacak.
 Seri Kitap Okumadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Seri okumak risktir. Serinin ilk kitabı ile başlamalı ve ara kişilere de dikkat ederek ilerlemelidir. İlerde o kişi baş rolde olabilir. Bir seriye başlamadan seri hakkında olabildiğince yorum okunmalıdır. Ülkemizdeki basım yayın sorunu sevdiğimiz serilerin malesef kitaplarını bulamayıp yarıda kalmış hayal dünyamızla üzülmemize sebep oluyor. Bir de seriye başlarken yayınevi seçimi önemli. Büyük ve okuyucuyu pek takmayan yayınevleri (evet öyleleri de var dev yayınevleri) seri kitapları yılda lütfedip birer adet çıkınca olay kopuyor. Ephesus gibi hızlı ve art arda kitap çıkaran yayınlardan seçerseniz sıcağı sıcağına bu okuma aşkını taçlandırabilirsiniz. Tabi seçtiğiniz seri popüler olmuşsa zaten ticari şevkle o seri 2 ayda tamamlanacaktır örneğin 50 ton serisi!
DİKKAT: Okumaya karar verdiğiniz serinin mantığını kavrayın sonra okumaya başlayın. Şimdi size tek tek kitapları anlatmak yerine seri mantığını aktaracağım. Eğer beğenirseniz üç kitaptan da müthiş zevk alabilirsiniz:)
Sihirli Çıkrık Serisi Nedir?

Hikaye Cleveland'da geçmekte. Bir alışveriş mağazasının yumak örgü aklınıza gelecek kendin yap bölümünün bir köşesinde her çarşamba akşamı bir örgü grubu toplanmakta. Yaklaşık 12 kişi. Alışveriş merkezi sıcak içecek, sakin bir köşe, sandalye imkanı sunuyor ve bu örgücü hatunlar her hafta yeni ilmekler için buarda toplanıyor. Her biri kendi farklı dünyasından ortak bir zevk için geliyor, ÖRGÜ :) Bir birinden farklı meslekler birbirinden farklı kişiler. Ronnie, Jenna, Grace  üç sıkı arkadaş. Her çarşamba örgü kulübüne gelip bir şey örmek onlar için meditasyon, gece sonu gidilen bar eğlence. Jenna'nın çılgın teyzesi ile arada onlara dahil olan evli çocuklu tatlı arkadaşları ile müthiş bir sinerji yaratıyorlar.
Jenna'nın teyzesi Charlotte sayesinde bu bayanların dünyası ilmek ilmek değişiyor.
Charlotte: Yukarıda gördüğünüz Hot in Cleveland dizisinin vücut bulmuş hali. Tabi aşk kızılı saçlı, mor ugg botlu, kürklü yeşil asker montlu, pembe rujlu bekar 50li yaşlarda hayat dolu bir kadın. Grace karakterine göre sevimli bir Troy oyuncağı andırıyor. Bunu duyduğunda kıkır kıkır gülecek kadar alçak gönüllü. Evi modern küçük bir çiftlik. Bahçesinde alpaka besleyip onların yünü ile harika eşyalar örüp satarak geçiniyor. En büyük hobisi örgü kermeslerine katılmak:)
Bu üç harika kızın yalnız haline daha fazla dayanamıyor. Küçüklüğünden beri duyduğu bir hikaye onu harekete geçiriyor. Büyük büyük anneleri anlatırmış. Bir çıktık varmış. Bu çıkrığın bir de gücü varmış, sihir. Burada eğrilen yünden örülen bir eşya aşkı o kişiye getirirmiş.
Bu hikayeden yola çıkıp tavan arasına çıkıp çıkrığını  indiriyor, neden olmasın bir denemeli diyor.
Alpakalarının başına geçip onları besliyor:) Veee onlardan kırptığı yünleri eğirip renklendirip ilk kitap bayan karakter Ronnie'e hediye ediyor. Ondan kısa sürede kendisi için bir şey örmesini diliyor. İşte hikaye böyle başlıyor:)
Görsel Kaynaklar: google :)
Serimiz böyle başlıyor. Her kitap sonunda o kitap karakteri be örmüş ise onun örgü tarifi veriliyor. Hatta kitap bölümler arası 2 sıra düz 1 sıra ters gibi ayrımlar da var:)) Düz örgüde işler yolundayken ters kısımda illa bir olay var:) erkek karakterlerin bir şekilde örgüye dahil oluşları ve verdikleri tepki için bile bir kez daha okuyabilirim:) En beğendiğim kitap sanırım seviyor sevmiyor oldu. Bu kitapta Uuzun iri yapılı erkeklerin neden kısa minyon kadınlarla olduğunu sonunda anladım. Uzun boylu İskoç usulü yakışıklıların yanında kısa boylu hatun görmekten için için haset duyuyordum:) Napalım zıtlıklar birbirini tamamlar:)
Ben sevdim tavsiye de ederim.
Tarih84

4 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

:)) ne güzel bir post bu.
amanınn kıyamam pofuduk pofuduk hallerinden sonra traşlı halleri çok komik.

tarih84 dedi ki...

Örgü Çantam: çok sevimliler doğrusu:)

ateh dedi ki...

çok keyifli bir yazıydı, beni bu seriyi almaya ikna ettiniz, elinize sağlık :))

tarih84 dedi ki...

ateh: inşallah benim aldığım zevki alırsınız iyi okumalar:)