5 Mart 2013 Salı

Çağla Badem Çıkmış Yuppiiiii

Şu dünyada tek bir meyve seçeneğin var, birini seç ve bir ömür ye deseler gözüm kapalı çağla badem derdim. Neredeyse ağaçlaşana kadar yerim. 150gr la sezonu açarım 250gr derken kg terfi ederim eeee Antalya tarafından sezonu ultra fiyatlarla açtık. Yakında Ege taraflarında çiçekler bademe döner de kilo kilo yeriz. Tek kusuru mideyi bozması eee her güzelin bir kusuru var işte.
Bak şu yeşillerin güzelliğine :))
Bugün sabahın köründe düştük yola. Annem için tahliller gerekliydi. İstediğimiz doktor CBÜ de hoca olunca yolumuz Manisa oldu. 5 yıl orada okumuş biri olarak ne zaman şehre insem sanki sil baştan tanıyor gibiyim. Yollar yine değişmiş, genişlemiş ki bu çok iyi bir şey. Şehir gittikçe betonarmeleşiyor mecburi. İzmir'e doğru genişledik çe yerleşim sorunu artıyor. Neyse 5 yıl geçirdim dediysem sebebi var. Muhteşem yüzyıl dizisine kadar mesir macunu şenlikleri dışında şehirde tık yoktu. Bir iki Han restore edildi de hareket geldi. Derken bugün baktım ki birçok isim değişmiş. Hafsa Sultan, Sultanlar Şehri ... bıdı bıdı birçok ibare.
Hasa Sultan kim mi? Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi, Valide Sultan. Daha ayrıntılı bilgi için TIKTIK
Muhteşem Yüzyıla kadar Manisa'da tarihe bu kadar ilgi yoktu. Sadece türbe ve camiler korunuyordu. Bir Niobe vardı (ağlayan kaya) onu da tinerciler sarmıştı. O kadar ilgiliydiler. Hatta hiç unutmam şehrin otopark sorunu vardı, katlı otopark için kazı çalışması sırasında antik kent ya da eski saray bulundu denildi Üniversite hocaları delirdi yazışmalar tartışmalar sonuç otopark önemli görüldü bu da sus pus kaldı. Gerçekte ne idi hala meçhul. Şimdi dönelim Hafsa Sultan'a her yerde bu isim eklenmiş. Bakın yeni bir şey inşaa edilir ismi verirsin anlarım da var olan şeylerin başına eklenmesi komik değil mi? Celal Bayar Üniversite Hastanesi olmuş Hafsa Sultan C.BÜ.Hastanesi yani olmuyor yahu olmuyor. 2003-2008 orada bizzat ömür tüketmiş biri olarak şehre her gittiğimde yapılan yenilik(adı öyle tabi) beni biraz güldürüyor.
Yok mu şehirde güzellik derseniz ımmm yeni AVM ler açılmış, gerekli tabi şehir büyüyor. Immm yollar baya genişletilmiş hala devam ediyor bu da süper çünkü sabah iş ve servis trafiğinin yanı sıra şehirler arası yolcu taşıma ve tırlar için yol ciddi sorundu.
Bugün İzmir - Manisa soğuğunu iyi yedik çok çoook üşüdük. Mart kapıdan baktırdı doğrusu Ülkemizde kar yağışları artmış. Allah karda kışta milletimize sabır versin. Bizim hastane günlerimiz devam edecek. Annem minik bir operasyon geçirdi ön tahlil diyelim. Narkoz almak istemedi ve sıktı dişini dirayetli kadın ama çok can çekişti. Eve döndüğümüzde her birimiz ayrı yere savrulduk. Yattığımız yeri bugün baya bir beğeneceğiz belli. Mart ayı koşturmaca Nisan ayı doğum günüm dışında ders çalışma ile geçecek ama blogdan artık uzaklaşmak yok. Sizler bana ilaç gibisiniz. Anne- kız bu kadar yorucu gün sonunda dinlenmek için soluğu kitapçıda aldık:)) Kısa günün karı iki tarihi aşk romanım kitaplığıma eklendi. Yeni kitaplığım ve yeni kitaplarım hakkımfaki yazıma saklı kalsınlar. Güzel bir hafta bizlerle olsun. Sevgiyle kalın ...
Tarih84

2 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

ama gecenin bir vakti görmüşüm şu güzelliği oldu mu yaa:)) afiyetler olsun.
canım her ikinize de şifalar canım inş sonuçlarıda güzel gelir.

tarih84 dedi ki...

Örgü Çantam: aminnn sağ olun :)