21 Mart 2013 Perşembe

Artemis / Epsilon Yayın Evlerinin Ticari Hatası : Aklımız Karıştı!

Facebook üzerinden yayın evlerinin sayfalarını takip ediyorum. Birçok kitap aşığı gibi ben de her çıkan kitabın tanıtım yazını okur, neden bahsediliyor diye fikir sahibi olmaya çalışırım. Yaklaşık 1 ay önce Kütüphaneci diye bir kitabın tanıtımlarını gördüm. Birinin tanıtım yazısını diğerinin de kapağını. Nereden bileyim aynı ay içinde iki farklı yayıncı aynı isimle benzer kitaplar çıkardığını! 
Kütüphaneci adlı kitap bu iki yayın evi tanıtımının aklımda kalan tanıtımları ile karman çorman beynimde şekillendi. Aaa dedim bu kitap Almanya'da geçiyor, erotik romans tarzında belki de sado-mazo bir ilişki. İki farklı kapak seçeneği ile sunuluyor sandım. Seri mi değil mi net bir bilgim olmadığı için de satın almadım. Ta ki geçen gün kitapçıları gezene kadar! O da ne aynı isimde yeni çıkmış rafında iki farklı yayın evi iki farklı kitap. Durdum düşündüm yahu ben hangi kütüphaneciyi beğenmiştim diye. Aklım karıştı. Ticari bir hata doğrusu. Madem yayın evleri böyle bir hamle yaptı farkı gözümüze sokacak ek tanıtımlar da yapılmalıydı. Biz takipçiler bunun ayrımına varıyorsak işin içinde olanların da dikkat etmesi gerekmez mi?
Çok üşeniyorlarsa gönderin kitapları ben 3 günde okur tanıtır ayrımına vardırırım:)
Şimdi bu iki kitabı beğenenler nedir, ne hakkındadır merak edebilirler. O nedenle tanıtım linklerini de ekleyeyim ki fikriniz olsun.
Judith Kuckart- Kütüphaneci TIKTIK
Logan Belle- Kütüphaneci TIKTIK
Artemis Yayınevi Olmadı HİİİÇ OLMADI! Bir kitabı katlettiniz! Bu kapak ne?
Çok severek okuduğum romantik gayet edepli bir kitap olan Numaran Bende Var daha önce bahsettim TIKTIK Muhteşem kitapla birebir örtüşen cici bir kapağa sahipti. Hatta kapak için bile alınır denilecek türden pırıl pırıl keyf-i sefa tadında. Hata o günlerde bu 2. kapak hakkında da olmamış demiştim. Şimdi anlıyorum ki bu kapak da bilinçli seçilmiş. Kitapçıları gezince kitabın erotik-çok satan popüler yayınların yanında görünce jeton düştü. Ticari hata! Böyle bir kapakla fantazi sunmak yerine iyi bir tanıtımla kitaba yeni bir hit kazandırılabilinirdi! Yazık çok yazık hayal kırıklığı doğrusu.
Bunlar da Ne Böyle?
Kürk Mantolu Madonna'yı okumayanı dövecekler sanki. Nereye baksam bu kitap karşıma çıkıyor söz veriyorum yazın okuyacağım. Kitapçılarda özel basım fuşya rengi katalog gibi bir basımını gördüm doğrusu çok şık olmuş.
Meleklerle Yaşamak. şimdi bunu da duyuyorum ama alıp okursam etkilenirim diye korkuyorum. 3 ihlas 1 fatiha okuyarak yatıyoruz bir de melekleri mi rahatsız edeceğiz? Bunun yerine yıllardır ezberleyemediğim ayetel kürsi çalışsam daha makbul sanki. Töbe töbeeee bir de ajandası çıkmış gün gün Meleklere selam:)  Ben pek ilahi yaratılmışlarla uğraşma taraftarı değilim doğrusu. Beni aşar.Yatırlara kurdele bağlamak ayrı Meleklerle kanka olup istek listesi yapmak ayrı!
Avalon Üçlemesi ülkemizde pek duyulmayan kendi çapında ilerleyen bir Sado-mazo seri. Altın Kitaplar da 50 ton etkisiyle bir seri de bizim olsun demiş:) Tanıtımda da kalıplaşmış cümle Grinin Elli Tonunu seven bunu da sever yok yaaa neyse ayrıca ele alırız bu konuları yeri değil. Avalon üçlemesinin de 2. kitabı çıkmış ilgilenenlere duyrulur.
Avalon!a yaklaşmama sebeplerimden biri de kapak sorunu. Meşhur vampir efsanesinin Tututlma kitabının kapağı çakmalanmış. Hoş yıllar önce de Aşk-ı Memnu dizisinin ilk sezon fragmanı da yine aynı serinin Alacakaranlık kapağını çakmalamıştı. Ahhh biz Türkler biraz daha yaratıcı olmalıyız.
Çok kızmıştım azıcık söylendim rahatladım:))) Valla bu tip durumlara acayip kızıyorum!
Keyifli bir gün dilerim.
Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

kitap okumadıgın zamanlarda da kitalarımı inceliyorsun sne böyle.
yky yi seviyorum. zorlama değil sade ama insanın içine sinen kapapkları oluyor.
kürk mantoolu madonna da okunması gereken edebiyat harikalarımızdan ama ben sabahhatin ali nin kuyucaklu yusufunu daha çok severim ne yalan söyliyeyim :)

bu grinin elli tonu serisyle anladık ki biz açmışız böyle bir erotik seriilere baktı yayın evleri bu seriler tutuyo, habire yenilerini çıkıyor piyasaya.

tarih84 dedi ki...

syhn: kürk mantolu madonna yı listeme ekledim bu yaz okuyacağım baya merak ettim doğrusu.

50 ton milat oldu doğrusu:))
kitleyi gören yayıncı basıyor işte:)