5 Aralık 2012 Çarşamba

Meyhane Sisim: Adab - Rakı / Bir Kültür Mirası

Egenin Kıyısında Bir cevher, BURASI İZMİR! Sabahın ayazında demlenir çay, kırma zeytine eşilik eder gevrek. Gün oldu mu öğlen, nargileler tüter cumbalı evlerden. Kordon yolu boylanır, yükselen güneş şahlanır. Akşamı demlenirken güneş, içilir bizim buralarda kahveler. Paydos vakti gelmiş, çıkmış İzmirli meydana şimdi vaktidir batan güneşe kadeh kaldırmanın. 
Haydi Bree ANASON KOKARKEN SOFRALAR ...
Meyhane Sisim, bir tarihin izi. Önce pastane sonra eğlence şimdi de meyhane. AMA ne meyhane. Her taşı ayrı işçilik. Bir amacı var mekanın. Tarihi meyhane kültürüne, Adab - ı Rakı'ya hakkını vermek. Yeni Rakı, Meyhane Modeli Projesi'ne destek vermiş, Meyhane Sisim de Klasik Meyhane Konseptinin ilk örneği imiş. Nedir, ne değildir diye bakalım, görelim, değerlendirelim diye bizleri davet etmiş.
Giriş katının atmosferinden üst katın asaletine yolculuk. Fonda eski Türk Sanat Musikisinden seçmeler. Damardan, keyiften müzikler.
Tarihi Rakı şişeleri biz/siz meraklılar için sınırlı sayıda üretilmiş. Türk Filmi nostaljisi:)
Seyirlik, bilgilerle donatılmış bir sergi. Şişeler, içkilerin kökeni, alkol oranı ve tercihler.
Bir de bu işi bilim/tarih açıdan ele almışlar. Rakı Ansiklopedisi'ni de çıkarmışlar.
İçki grubunun diğer ürünleri. Benim tercihim Yeni Rakı, yeni seri. Anason kokusunu hissetmiyorsunuz. Hafif hafif ruha karışıyor keyfe diyecek yok. Bir kadeh bile kafi iken o gün bir hayli tükettim diyelim:)) İnce bir zevk. Bayanların eşlerine eşliğini kolaylaştırıcı ya da ben de erkekliğin şanını tadayım ama beni vurmasın diyen beyler için. Sebep çok tercih belli.
Rakı dediğin vuracak mı dediniz, alkol oranı yüksek bir tercih sizlerle. Bu yaz aile balık günlerinde çokça tüketildi. Bizimkiler sevdi ama benim için fazla ağır gelmişti.
Günün Önemi ve Tarihi Bilgiler:
Rakı, meyhane kültürü ve İzmir ana konuydu. Ürünler, şirket politikası anlatıldı. 
Aklımda kalan: Biz iyi ürünler üretiriz, reklamını da yaparız. Paramızı da kazanır, ödülümüzü de alırız. Ama biz tarihe de bakarız, aslımızı bilir, sizlere de aktarmak isteriz. Bir içki ki başlı başına kültür, her mezeye yakışan rakıya hakkını vermek isteriz. Öncesinde dönüşüm geçiren, aslına uygunlaştırılan günün koşullarına göre de şıklık katılan meyhanelerden bahsedildi. İzmir denince rakı&balık gelir akla. 
ATATÜRK bile ne demiş : '' (yıl 1923)
Sesleniyor Gazi, şefkatli...
"Vre Dimitri" diyor:
"Gel bakayım."
Çocuk "Buyur Pasam" diyor ş`lere dili dönmeyen, kırık dökük türkçesiyle. ..
"Sizin Kosti ..." diyor, işgal sırasında kasıla kasıla İzmir`e gelen Yunan Krali Konstantin`i kastederek, "geldi mi buraya?"
-Geldi Pasam
-Oturdu mu bu masaya? 
-Oturdu pasam
-Güneş batarken rakı içti mi?
-İçmedi Pasam.
-E o zaman sormadın mı be çocuk, Ne halt etmeye almış İzmir`i? ''

Etkinlik ilerliyor, meyhane mezelerini diziyor, çıtır ekmekler, kendilerine özgü dokunuşlarla çeşitlenmiş klasik mezeler. En beğendiğim meze normalde pek hoşlaşmadığım humus oldu. Tahini bol, pastırma eşliğinde sunuldu. Ciğer pek sevmem, hatta mümkünse yemem. Kağıt gibi kesilmiş, miss gibi pişmiş ( miss dedim dikkatinizi çekerim) nefis bir tat eklendi tabaklarımıza. Eklerde en beğendiklerimdi. Fiyatlar uygun, hizmet güzeldi. En beğendiğim yanı mekanın atmosferi oldu. Tavana baksam işlemeler, yaldızlar, duvara baksam eski İzmir'in panoromik görüntüleri. Fon müziği hissedilir ne kısık ne yüksek. Mekanın lavabolarındaki çini işlemelerini de bahsetmeden geçemeyeceğim. Resmen bittim:)
İzmirin göbeği, Konak / 1. Kordon şehrin kesişme noktası için böyle bir mekan soluk oldu bizlere. Açıkçası şaşırdığım nokta ise hala pek bilinmemesi, halbuki en bilindik köşede. Zamanla hak ettiği yeri alacaktır diye düşünmekteyim.
Tarihi bilgi demiştim dimi: Bizler her kadeh doldurduğumuzda tuttururuz bir şerefe, kadehler tokuşur içkiler buzlanır. İşte bilinen yanlışlara bir yenisi. 
Adab-ı Rakı: Sofra kurulur, üyeler oturur. Bardaklar rakı ile dolar soğuk su ile rengini bulur. Buz önerilmez, sulandırılacaksa soğuk su tercih edilir. En yaşlı kişi bardağını kaldırır ve şerefe der. Önce yaşı büyükler içer. Başlanan bardakla gece sonlanır. Masaya yeni katılan biri olursa servisi açıldığı rakı dolduğu an masanın en yaşlısı yeniden kaldırır kadehini ve bir kere daha söylenir o kelime(başlı başına cümle) ŞEREFE! Rakı küçük yudumlarla aheste aheste içilir. Dertlenmek için değil sohbet için ... İşte böyle devam eder tarihi bilgiler.
 Güzel bir geceydi. Bir mekanı daha yaşam rehberime eklemiş bulundum. Tavsiye listemde yerini aldı. Yeniden gitmek istediğim bir mekan. Bizi karşılayan, hoş sohbet bolca bilgiyi bıkmadan usanmadan yeri gelince tekrar tekrar aktaran herkese çok teşekkür ederim. Zarakol'dan ASLI Hanım çok zariftiniz, baş tacı ettiniz. Çok Teşekkür ederiz. Meyhane Sisim'e de bir teşekkür bizleri ağırladı, el üstünde tuttu:) cömertçe hizmetini esirgemedi. Birde arada sofralara eşlik eden bir canlı ses olsa ne de iyi olurdu. Mekanda daimi olmasa da özel günlerde bulunmalı derim.
Görsel Kaynaklar: 
http://www.karsiyakalife.com.tr/2012/11/izmirde-meyhane-kulturu-yeniden-doguyor/
https://www.facebook.com/MeyhaneSisim?fref=ts
Yazılı Kaynak: 
Atatürk anılar: http://www.frmtr.com/ataturk/3553788-atam-izmir-ve-raki.html
MEYHANE SİSİM:
Facebook: https://www.facebook.com/MeyhaneSisim?fref=ts
Twitter: https://twitter.com/MeyhaneSisim
Adres: http://meyhanesisim.com/
Yeni bir deneyimde, sizlerle sohbetleşmek üzere
 keyifli günler dilerim.
Tarih84

7 yorum:

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

post süper olmuş.
keyifli geçti anlaşılan:)
canım dekora bayıldımmm.

fatoşun mutfağı dedi ki...

Canım çok güzel bir yazıydı, soluksuz ve zevkle okudum. Hiç bilmiyordum güzel İzmir'imde böyle bir yer olduğunu. Senin gibi ben de çok "Yeni Rakı"nın yeni serisinden içeceğim herhalde bu mekanda:)) Hafif ve az kokulu :))
Bizleri böyle güzel bir mekanın varlığından böylesine güzel cümlelerle bahsettiğin, haberdar ettiğin için teşekkür ediyorum. Güzel bir atmosferi var gibi...
Eşimle kesin giderim artık:)))
Öpüyorum canım, sevgiler...

EsEr dedi ki...

Daha iyi anlatılamazdı diye düşünüyorum. Süper olmuş..
En kısa zamanda oraya gidip, bir tek içmek istedi canım anason kokan sofrada..

hepleziz.com dedi ki...

Handancım çok güzel anlatmışsın gitmiş kadar oldum , zevkle okudum yazını ,sevgiler canım ...

Ege dedi ki...

Bu keyifli akçamı çok güzel anlatmışsın Pudracım :)

현지 dedi ki...

Güzel bir ya<ı olmuş =)

tarih84 dedi ki...

Örgü Çantam: çok keyifliydi ve evet ben de dekora bayıldım:)

Fatoşun Mutfağı: dene derim yeni rakı yeni seri tavsiyem:)

Eser: dimi dimi insanda böyle bir his bırakıyor tekrar gidilesi yeniden içilesi:)

hep leziz: inşallah bir gün gider siz de deneersiniz çok keyifliydi:)

Ege: keyfe keyif katanlardan biriydin canım:)

현지: teşekkür ederim :)