30 Kasım 2012 Cuma

Teknosa ile Mutfak Günleri / Ender Saraç - Başak Sanaç

17 Kasım 2012 - Teknosa Mutfak Günleri etkinliği için davet edildim. Teknoloji üzerine bir etkinlik haberinden sonra Ender Saraç ismini duymak beni çok mutlu etti. Şef Başak Sanaç'ın da tarifleri ile güzel bir gün geçecek dedim. Başak hanımı öncesinde tanımıyordum. Netten hakkında edindiğim bilgi ile saygın bir isim dedim. Etkinlik öncesi, etkinlik ve sonrasında takdirimi kazandı. İçten, yapıcı işe hakim ve hamarat bir bayan. Kardeşi de o gün bizlerleydi, Başak hanıma yardımları için kardeşine de bir teşekkür bizlerden:)
ENDER SARAÇ: Tam bir orkestra şefi. Gün boyunca kendi dalı olan yaşam ve sağlıkla ilgili bilgiler vermekle kalmadı, etkinliği baştan başa kontrol etti. Teknosa'nın asıl mesajını bizlere kendisi iletti. Bunca çalışanı olan bir firmanın eksiklerini kapatmak için var gücüyle mücadele etti. Bilgisini sunup köşede de bekleyebilirdi. İşin hakkını veren, insan gibi insan. Tebrik ediyorum kendisini.
Ender Bey doğru sandığımız yanlışlıklara dikkat çekti. Sonra gün içinde gözlemlediği birkaç yanlışı dile getirdi. Fastfood kültürü ve çocuklar, yok edilen kalp damar sağlığı. Uzayan yaşamı nasıl da bir fastfood tepsisi ile kısalttığımızı ... anlattıkça dehşete düştük. Tamam iyi hoş da Ender Bey'i dinlemek vicdan azabı gibi. Anlattıkça gerildim. Eve dönünce akşamı sebze çorbası ile geçiştirip, kızartmaya uzaktan bakmakla yetindim:(
Etkinlik sırasında Teknosa bizlere birer önlük hediye etti, bir de ek tanıtım broşürü olsa fena olmazdı hani. Ahh günün amacı neydi? Teknosa bilindiği üzere teknoloji sektöründe. Peki biz ne biliyorduk? Semtlerde küçük dükkanlar, flashbellek, telefon ya da fotoğraf makineleri için güvenilir bir firma. Bu kadar mıydı? Artık değil. İşte Teknosa bünyesindeki değişimi anlatmak için bizleri misafir etti. Eve - yaşama dair teknoloji bizlere ne sundu ise artık Teknosa'da da var dedi. Demek istedi de Ender Bey olmasa gün anlam ve önem havada kalacaktı. Etkinlikle ilgili aksaklıklar oldu o kadar elemanı olan bir müessesede bu işten gerçekten de anlaşılmadığını gördüm:( Kötü bir izlenim kaldı bizler adına. Dilerse Teknosa yetkilileri iletişim kurabilir ben de tek teeeeek anlatırım. Belki de bir sonraki etkinlikleri için onlara yönlendirici bilgiler de vermiş olurum.
NOT: Fotoğraflarda da görüldüğü gibi bu kadar blogger katıldı ama çok az kişi etkinliği paylaşacağını söyledi. Buradan da bizdeki izlenim hakkında bir fikir olmuş olsun sizlere.
Ender Bey ve Başak Hanım ile geçen gün sonrası aklımda kalan bir iki şeyi paylaşayım. Keçi boynuzu tozu ve hurma şurubu. Kakao kullanılacak tariflerde yarım ölçek keçi boynuzu tozu eklersek daha sağlıklı olur ve kakao tadını korurmuş. Hurma şurubu kullanarak tariflere şeker eklemeden daha sağlıklı lezzetler çıkarabiliriz. Hurma şurubunu örneğin 1 bardak toz şeker kullanacaksanız  şeker yerine yarım bardak hurma şurubu ekleyerek aynı tada ulaşabilinir gibi.
Günün görsel kareleri sevgili blogdaşım Cafe Gusto'dan. Blog yazısını okumak için ve daha fazla kareyi görebilmek için TIKTIK
Ayrıca etkinlik süresince tarifleri de fotoğraflayan, geniş anlatımla sizlere sunan Ege'den Tarifleri de unutmamalı blog yazısı için TIKTIK
Etkinlikte tarifler üzerinde uzunca sohbet ettiğim sevgili blogdaşım Örgü Çantam'ın da blog yazısı için TIKTIK
Ihlamurcum, seni nasıl unutabilirim:) Etkinlikte özel isteklerimi kırmayıp birbirinden güzel fotoğraf karesinde bana da yer verdiğin için teşekkür ederim. Ihlamurcum'u merak mı ettiniz, gelin sizi harika bir siteye davet edeyim. Site için TIKTIK
Güzel bir günden akılda kalanlar sizlerleydi. Bir sonraki etkinlik yazısında sizlerleyim:)
Tarih84

4 yorum:

pembe kekik dedi ki...

Çok güzel anlatmışsın ben de yazmıştım ama görmemişsin :)

ihlamurcum dedi ki...

Canımsın,Pudra Tozu.ne de güzel yazmışsın,okudukça tekrar keyif aldım.Gerçekten de ne keyifli bir gündü,ben böyle etkinlikleri seviyorum, yani faydalı paylaşımları.
Sevgilerle.

tarih84 dedi ki...

pembe kekik: yorumunuz sayesinde öğrendim, gözümden kaçmış belli ki:)

ihlamurcum: gerçekten de güzeldi, sizlerle olmak Ender bay farkı harikaydııı:)

Ege dedi ki...

Pudracım, güzel anlatmışsın günü kendi yorum ve bakış açını da katarak, tekrar görüşmek üzere :)