29 Kasım 2012 Perşembe

TAT: Köz Patlıcan Salatası / Kışlıklar Tüketilmeye Başladı :)

Evin büyükleri koca yaz boş durmaz. Patlıcanı, biberi közler. Buz dolaplarının dondurucuları istiflenir. Hatta közlenmişlikler temizlenirken evin üyeleri de iş başı yapar, söylenir. Bu kadar şeyi kim yiyecek, neden ellerim karadı offff Havalar soğur kahvaltılıklar çeşitlenir. Sofralara köz biber çıkarılıp kızarmış ekmekler şenlenir.
İşte bu hazırlıkları yapmayan ya da yapıp da erkenden tüketenler ne olacak. Bekarlar, büyük şehrin hormonlu sebzelerine talimleri? İşte bu noktada güvenilir markalar imdada yetişir. 
Geçen yıl sıkça söz ettiğim evin demirbaş markası, güvenilir lezzet TAT bizim mutfakta.
Sevgili Nefertiti arkadaşımızın annesi şuan hastanede, kritik bir süreçte. Allah'ın bizlere biçtiği ömrü yine Allah bilir. Ben umutluyum sizlerden ricam hayır duanızı esirgememeniz.
Sevgili Miss Nefertiti arkadaşımın önerisi ile aldığım sabah akşam soframızı şenlendiren Patlıcan Salatasını sizlere tavsiye ederim. Kavanozu açıp o KÖZ KOKUSUNU buram buram içimize çekmek harika bir duygu.
Geçen seneden bir nostalji, tat ürünlerim. Dukan tariflerimde sıkça kullanmıştım. Yeri gelmişken hazır kış hazırlığı dedik. Domates konservesi hazırlamamış kışın taze domates bulamıyorsanız. Soyulmuş bütün domatesi de tavsiye ederim. 2 adeti  4 kişilik bir yemek için uygundur.
Arkadaşım aklımdayken onun annesi ile kahvaltı sohbeti aklımdayken sizlere bu güzel ürünleri tavsiye etmek istedim.
Güzel, huzurlu, sağlıklı, şanslı bir gün dilerim.
Tarih84

1 yorum:

Gülcan dedi ki...

közlenmiş patlıcan salatasını çok severim. tavsiyeler için teşekkürler.