22 Kasım 2012 Perşembe

Murat Özkan: Kimyager / Film Olsa İzlenir

Sizlere daha önce de bu kitaptan bahsetmiştim. TIKTIK
Kitap yazarı tarafından hediye gönderilmişti. Bir kere daha teşekkür ederim. Bir ilk eser. 
Gerilim-korku-aşk-hayat-iş piyasası döngüsünde ilerliyor. Erkeklere ve gerilim türünü sevenlere hitap ediyor. Kitap inşallah hak ettiği tiraja ulaşmıştır. Birçok Amerikan yapımından eksiği yok, hatta duygusu ile fazlası da var. 
Şimdi hediye diye alkışşş tavsiye ah şöyle böyle diyen yalakalardan olamayacağım. İyisi kötüsü kitabı ele almaya başlamalı. Kitabı tavsiye der miyim? Evet, ederim gayet iyiydi. Hatta film bile olabilir, neden olmasın?
Hikaye: İstanbul- Yunanistan ve Anadolu'nun farklı kesimlerinden esintiler taşıyor. Kırsal bir kesimde doğan bir adamın yükseliş hikayesi. Çektiği sıkıntılar, asosyal bir hayat, işe adanmış bir yaşam. Bir noktada yeter diyor YETER. Ben nereye ilerliyorum, ne oluyor, ben yaşamıyorum diyor. İstifayı basıyor. İstifayı basıyor da öyle kolay değil. Çünkü içinde olduğu işin görünenlerinin arkasında daha büyük planlar var. Uluslararası ciddi para ve sinsi planlar. İşte tam bu noktada güzel, sade, zeki bir kadın çıkıyor karşısına. İşin rengi tehlike, kaçma kovalama döngüsünde değişiyor.
Kitap akıcıydı, sevdim, heyecanlandım.
Kitabın eksik ya da nasıl desem sıkıcı yanları: Kitabın daha ilk sayfalarında karakter eve gelir ve dolaptan zeytin yağlı fasulye çıkarır. Anadolu'da yetişmiş taze fasulye ile alakası olmamış kendi kendine yaşayan bir adam nasıl oldu da bunu pişirdi? Ya da neden bir yardımcı iması yok. Yani müstakil ev, bilemiyorum ben bu fasulye işine çok takıldım. Yalnızsın, tek tabanca ilerliyorsun ama yardımcı ya da hazır alınma gibi bir ima yok. İkinci sıkıcı yan ise giriş kısmı. Birçok kişiye teşekkür ve yazarın kitap oluşma sürecine değinmesi. Açıkçası aile desteğine gıpta ettim.  İyi güzel de sayfa sayfa ayrı ayrı teşekkür biraz fazla kalabalıktı. Tek sayfada paragraf parafgraf olsa. Bir türlü kitabın ana sayfasına ulaşamıyormuş gibi hissettim.
Biliyorum bu saydıklarım belki saçma ama benden böyle bir izlenim bıraktı işte.
Kimyager / Twitter:  https://twitter.com/Kimyager_Roman
Kimyager/ site: http://www.murat-ozkan.com.tr/
Bir sonraki çalışmanızı merakla bekleyeceğim, Yolunuz açık olsun.
Teşekkürler Murat Özkan
Tarih84

3 yorum:

loverK dedi ki...

Kimyager-Simyacı çok benziyorlar değil mi? Simyacıyı çok beğenmiştim bir de Kimyager'i okuyayım:)

tarih84 dedi ki...

loverK: belki bakış açısı yönünden benzer ama konu daha polisiye burada. Okunası, indirimler başlamışken alınır okunur.

Murat Özkan dedi ki...

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Okurların düşüncelerini ve yorumlarını önemseyen biri olarak her türlü yorum bana ikinci kitabım için ışık tutuyor. Eğer yetiştirebilirsem Mart ayında ikinci romanım sizlerle buluşacak. İlginize bir kez daha teşekkür ederim.