30 Kasım 2012 Cuma

Carte D'or / Dr. Oetker : Sütlaç Denemeleri

Resimde gördüğünüz çubuk tarçınlı tabak Carte D'or, diğer tabak Dr. Oetker sütlaç denemesidir.
Tarif denemelerine ara verdim. Havaların soğuması beni tatlı seçeneklerine yöneltti. Pek hoşlaşmadığım bir durum:( Her an kilo alma riski var, korkutucu. Sütlü tatlılar kalori masumiyeti açısından tercihim. Sabırsız, üşengeç ya da beceriksizseniz pratik seçenekler sizlerle. Eskisi gibi de değil. Piyasada ciddi rekabet var. Bu rekabet içinde birbiriden güzel ürün de bizlerle oluyor.
Sevdiğim ve güvendiğim 2 markanın ürünlerini denedim. Haydi sizlerle değerlendirelim.
Carte D'or :  Paketi açtığımdaki koku çok güzeldi. İnceleğimde pirinç tanelerinin kısa sürede pişebilmesi için kırıldığını fark ettim. Pişme işlemi bittikten sonra servis kasesine aldım. Rengi güzel, koku misss. Tadı hafif, pirinçler pişmiş. Hazır sütlaç tercih edeceklere tavsiyemdir:)
Dr. Oetker: Paketi açtım, bembeyaz miss gibi. Tarife göre pişme işlemi sonrası ayrıca 5 dakika mikserle çırpmak gerekli. İşte o 5 dakika benim için zor. Niye mi çünkü ben tembelim de ondan :)) Yok siz ben 5 dakika çırparım lafı olmaz derseniz önerimdir. Çırpma işlemi sonrası kaselere döktüğünüzde sütlaçta hava kabarcıkları oluyor, aslında bu işlem de sütlacın yoğunluğunu arttırıyor. Pirinçler bu süre zarfında pişmiş oluyor. Hazır ürünlerde bulgur ya da pirinç olunca genel tedirginlik olur. Diri mi kalacak diye. İki ürün de bu konuda başarılı. 5 dakika ek süre çırparım diyenlere tavsiyemdir efendim:))
Geleneksel Tariflerden Yanayım Diyenlere:
Annelerimizin sütlacı ayrı ben onu isterim yok mu tarif dediniz sanki? 
İşte Oktay Usta'dan bizlere sütlaç tarifi.
Tarif için TIKTIK
NOT: Bu tarifi de  3 gün önce denedim. Evde açılmış paket sütüm vardı. Fazla açık kalırsa bakteri ürer korkusu ile hemen tarifte kullandım. Oktay Usta'nın tarifinden tek farkı ben pirinç unu yerine mısır nişastası kullandım. Alın size bir deneme daha.
Dr. Oetker Mısır Nişastası Denemesi:
Mısır nişastası, pirinç unu, karbonat ve benzeri ürünler mutfakta vakit geçirenler ve anne eli değmiş kurulu sofraların evlerinde olan ürünlerdir. 
Mutfakta klasik yemekler dışında bir şeylerle uğraşan benim. Tarifte varsa aklıma gelen nişasta ve karbonat pek de bildiğim şeyler değil. Annanemin mutfağından aşina olduğum ürünler. Evin bir köşesinde küçük bir kavanozda vakti gelince kullanılanlardan. İşte o vakit geldi mi yeni evli ve yeni yeni tarif deneyen arkadaşlara sesleniyorum bu ürünler nerede diye kıvranıyoruz. 
Dr. Oetker ve Carte D'or son zamanlarda mutfağın her alanına el attı. Pratik tariflerin yanında pratik ambalajlarla da bizlerle. Kilitli torbası ile nişasta da sizinle. Al, koy bir köşeye. İlla bir tarif için o vakit gelir. Vakti zamanı gelmiş nerede ne var diye kıvrandığım anda açtım paketi. 2 kaşık kullandım. Öncesinde muhallebi yaparken kullanırdım. Kaç yıl olmuş muhallebi işleri ile uğraşmayalı. ( not: evli / çocuklu değilim ama çok çocuk baktım. Kuzenlerime çok muhallebi yaptım!) Neyse paketin üzerinde vaddettiği gibi nişasta gerçektende çok uysal çıktı. Ne topaklanma ne de dibe çökme yaşadım. Tarife eklediğimde de sıvı katılaşıp pütürleştirmedi. Gerçekten de gelişen teknoloji ile akıllı ürünlerle tarif uygulamak daha kolay. Evinizin olmazsa olmazı bir ürün sizlere tavsiyemdir.
Afiyet bal şeker tadında bir gün dilerim.
Tarih84

2 yorum:

mydestiny dedi ki...

Senin bu hazır ürünleri alıp denemene bayılıyorum. Annem mutfağa girmeme izin vermediği için alıp deneyemiyorum ama hep aklım kalıyor acaba sonucu nasıl oluyor diye, sayen de az çok merakım gideriliyor :D

Ellerine sağlık :')

tarih84 dedi ki...

mydestiny: birgün kendi evinde denersin canım, bizde durum faklı anne çalışınca iş başa düşüyor. Denemeler sonrası bulaşıklarını yıkadığım etrafı batırmadığım sürece ne yapsam sorun olmuyor.