16 Ekim 2012 Salı

Innovatıon Norway Workshop- Eyüp Şef

İzmir'de de güzel etkinlikler kendini gösterdi. Uzun süredir EKS Mutfak Akademiyi takip etmekteyim. Eyüp Şef hepimizin takdirini kazanmış bir isim. Ekranlarda görebileceğimiz kibar ve konuştuğu anlaşılan nadir kişilerden birisi! Son zamanlardaki şeflik popülizminden uzak, seçkin kişi.
Günün en özel kareleri için sevgili Figen / Yemek ve Biz çok teşekkür ederiz:)
NORGE bizlerin yeni yeni duyduğu, alanında tescilli saygın bir firma. EKS -Eyüp Şef ve Norge isimleri bir araya gelince bizleri bir heyecan sardı. Etkinlik haberi İzmir'de duyulunca merak arttı. Etkinliğin üniversite öğrencileri ile sınırlı kalınacağı bilgisi ise heves kursakta bıraktı. Derken EKS Mutfak Akademisinde çalışan yakın arkadaşımdan bir telefon aldım. Etkinliğe 10 kişilik kontenjan ayrıldığı ve alanda ilgili blogcuları davet edebileceğimi söyledi. Gün içinde geri dönmem gerekliydi. Düşündüm hem bu işe gönlünü vermiş hem de geleceğim dedi mi gelen kişiler olmalıydı. Tabi fazla vaktim olmadığından aradığım an gelecek kişileri seçmeliydim. Yanılmadım da aradım onay aldım ve muhteşem günde büyük bir sevinçle yerlerimizi aldık. Farkında olmadan seçkin bir etkinlikte önemli bir rol oynamıştım. Bu güzelliği yaşattıkları için Norge ve EKS Akademiye teşekkür ederim.
Peki neler yaşadık?
Norveç Deniz Ürünleri Semineri:
Mövenpick Hotel'de erken saatlerde yerimizi aldık. Bizleri hoş geldin kahvesi eşliğinde biribirinden hoş lezzetlerle karşıladılar. Öğrencilerin de aramıza katılımı ile sunumlar başladı. Kuzey Avrupa balıkçılık serüvenini izledik. Somon'un değeri ve önemini kavradık. Birbirinden ilginç balıklar hakkında bilgile edindik. Eyüp Şef bizler için koca bir somonun her parçasını işledi. Kılçığından derisine her kısımdan nasıl yararlanabileceğimizi anlattı. Balık etinden farklı şekiller vereceğimiz teknikler gösterdi. Hatta ben bu kelebek tekniğini sığır eti üzerinde de denedim. Somon fileto tekniğini beynime kazıdım. 24 büyük kılçık cımbız teknikleri aklımda:)
Günün sürprizi blogcularla öğrencilerin eşleştiği takımlar kurulmasıydı. Mövenpick Hotel bize mutfağını ve erzaklarını açtı. Birbirinden harika zengin balık stoğu ile ne istersek onu yapabileceğimiz söylendi. Her ne kadar hazırlıksız yakalansak da keyfi ayrıydı.
Cengiz Ustayı nasıl unuturum SON 15 DAKİKAAAAAAAA :)) Dakikalarla bizleri terletti. Her ne kadar korksak da tava ve ocak kullanımında bizlere yardımcı oldu. Balık seçimlerimizi dinledi. Yağımızdan tuzumuza hatırlattı :))
Gördüğünüz gibi değirmenler elden düşmedi. 
Ne zaman dk hatırlatılsa elime değrmen alıp karabiber öğütüm durdum:))
Biberleri bir öğrenciden, portakalları ayrı takımdan aşırdım:)
Gün sonunda portakallı salata ve karidesli çeşnili makarna sunduk. Yakın arkadaşım da bir etkinlikte olmak istedi ve ben de ona bir torpil geçtim:)) Unutulmazlar arasına girdi arkadaşımla unutulmaz bir gün yaşadık:)
Gün sonu katılım sertifikalarımızı aldık, hatıra fotoğrafları çekildik:)
Gün sonu dedim de gün bitmedi ki, yemek ve sunu sonrası bir baktık ki Mövenpick bizlere yorgunluk kahvesi ve birbirinden leziz ikramlar çıkarmış. Geldik ayrı gidiyoruz ayrı çok ince düşüncelilerdi doğrusu.
Bu harika günde beni evidem alıp etkinliğe yetiştiren blogdaşım Esma'ya ayrıca teşekkür ederim. 
Her günümüz bir öncekinden de güzel olsun, sevgiler.
Tarih84

3 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Eyüp şef cidden bir beyefendi. Resimlerden de belli ki kontrolü ele almışsınız :)Ellerine sağlık maharetli arkadaşım benim :)

tarih84 dedi ki...

Joey Potter: sağolasın canım, güzel bir etkinlikti. Eyüp Şefin yeri bizler için ayrı doğrusu. Seni de unutmamalı sayende harika bir gün yaşadık:)

KAMİKAZE dedi ki...

Harikaa bir etkinlik olmuş:)ellerine sağlık canım benimm.