8 Temmuz 2012 Pazar

#KPSS 2012: Meslek aşkımın bedeli çok ağır ödetildi

Dün sabah 7de uyandığımda her şey toz pembeydi, koca sene çalışmış aylarca dirsek çürütmüştüm. Evet o dirsek gerçekten de çürüdü, nasır bağladı. Tamam diyordum nasılsa 10bin ilahiyatçı formasyonu bile olmadan Din ve AHLAK(!) bilgisi dersine atanacak. 5 bini de özel kanunla molla sufi yetiştirsin diye atanacak etti 15 bin. Hastanelere de din psikoloğu adında binlercesi atanacak şu rahiplerin okunmuş su atması gibi işler yapacak. Eee artık karınlar doymuştur zaten kopyaya da gerek yok bu sefer biz de emeğimizin karşılığını alırız demiştim. Halt etmişim:( İlk sınavda nefes almakta zorlandım daha ne kadar zorlanabilirdi acaba? Hadi dedim ikinci sınav bu sefer yıllarca çalışmam yaradı süper ötesi geçti eee sonuç koca bir hiç. Eve geldim, neti açtım ve sınav kitapçığımın birebirini gördüm. 57 tane Genel kültür genel yetenek sorusu, ve daha eğitimi nicesi yazık değil mi?
Günah değil mi?
KUL HAKKI VEBAL DEĞİL Mİ?
Benim günahım ne?
Mesleğimi sevmek, doğruluğa inanmak mı?
Doymadı o karınlar doymadı.
Ben taciz edilircesine aranırken türbanlıya el kol sallayarak geçenlere ne demeli onlara tel tokan var mı diye soru sorulur mu? Var mı yok mu aç elle bak.
Kürtler bile daha akıllı artık devir cemaat ve kürt derneklerinin devri. Olay bu kadar basit.
İçim acıdı, gözümden akan yaşı söylemeye gerek yok.
Meslek aşkımın bedeli bu kadar ağır olmamalıydı. Belki şu dediğime inanmayacaksınız ama ilk defa içimden birşeyler koptu gitti öğretmenlik sevdamın bedeli bu ise artık istemiyorum demekki bir kul olarak düz yolda bana geçit yok. Canım acıyor, yüreğim soğumadan bir süre daha nete dönmeyeceğim.
Tarih84

8 yorum:

HobiCoffee dedi ki...

Hepimize geçmiş olsun. Eğitim Bilimlerine girmedim ama Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavında soruları anlamaya çalışmaktan adapte olamadım. Sıkıldım, patladım.. Senin de söylediğin gibi ancak bu kadar zorlayabilirlerdi, aşmışlar kendilerini.. Sonra eve gel, aç neti sorular BK tarafından karşında.. Yaptıkları açıklama da çok şaşırtıcı. Saf, salak, enayi yerine konuluyoruz.. Çok yazık!

Nesrin dedi ki...

:(
Ben de aynı şeyleri düşündüm dün.
Sen kpss ile uğraşıyorsun ben de araştırma görevlisi olmaya çalışıyorum, ama ilayahattan başka kadro açılmıyor...

Belki eskiden de yapılıyordu benzer şeyler, ama gizli saklıydı, artık kimsenin utanması yok, bak kopya da çektiririz, dağıttırırız da eyip sınav iptaline kadar götürüyorlar işi.
Yazıklar olsun ne diyeyim, gözleri doymadıı...

MakinoSev dedi ki...

Hayat bizi her türlü test ediyor, tarih! yolsuzluk ve haksızlık her dönemde yaşanmış ve yaşanmaya devam ediyor, her şeye rağmen sağlam durmaya çalışmak zorundayız...
nafile bir çaba bile olsa, tek bir kişi kalana kadar bile inancımızı kaybetmemeliyiz.

cecilia dedi ki...

ne diyeceğimi bilemiyorum, çok sinirleniyorum, bide dinden imandan bahsederler, herkes kendi çıkarının derdinde, başörtüsüyle oluyorsa bu işler yanmışız gerçekten biz hiç yaşamayalım, inşallah atanırsın cnm umudunu kaybetme..

mavi61 dedi ki...

KPSS olmayacak diye aylardır yüksek lisans peşinde koşturuyorum. İnternetten kadroları takip etmekten gözlerim oynadı. Ama denildiği gibi tarih,edebiyat gibi bölümlerin alt alanlarına ilahiyat kadroları açılırken ben eğitim fakültesi mezunu olduğum için değerlendirmeye bile alınamıyorum. Ha olayı buraya bağlamayayım bağlamayayım diyorum ama şu yeni düzenlemelerle binlerce boş gezen mezunlarına durduk yere kadro yarattılar ama senin benim gibi alan öğretmenlerini atamıyorlar. Kapalı hatun sallana salla giriyor benim tırnaklasan kırılacak tel tokam gözlerine batıyor. Tel toka amk toka bile değil tel bir şey.
Valla güzelim ne olur sonumuz bilmiyorum ama ben hiçbir zaman senin kadar umutlu olmadım bu yolda. İlk KPSS idi benim için. Hali görüyoruz. Eğitimden de eğitimcilikten de nefret ettiriliyoruz,ayrıştırılıyoruz,hayattan bıktırılıyoruz. E beceriyorlar da ne yalan söyleyeyim.

çiğdem dedi ki...

yazını ilk okuduğunda bir şeyler yazayım dedim. haksızlığa uğramış biri her şeyi söyler dedim vazgeçtim.
bugun kumanda panelinde yina sana rastgeldim ve yorumları okuyunca yazayım dedim.

bu konuyla ilgili sıkıntını paylaşıyorum
bu haksızlığa üzülüyorum

sonuçta bir insanın adaleti yoksa hiç bir şeyi yoktur

ben devlette çalışmayı düşünmüyorum
ama benim ailemde ve çevremde bu durumdan muzdarip pek çok kişi var
pek çok kişinin hakkı gaspedildi

bu ülke öyle, kim başa geçiyorsa kendi gibi düşüneni kayırıyor.
hiç bir zaman insanlara hakkettiğini vermedi
verecek mi? hiç umudum yok

bu hükümet de böyle yapıyor. bu zülümdür bunu yapmak da zalimliktir. bunu yapan kapalılar ve ya "dindar"lar da Allah'ın affetmeyeceği söylediği kul hakkını yapmış oluyorlar zaten. Çünkü O kullarını şirk koşmadıkları sürece affedebileceğini söyler yalnız der bana kul hakkıyla gelmeyin bu sizin aranızda. onların affetmesi lazım.

buraya kadar tamamız, aynıyız.

fakat bir noktada ayrılıyoruz
ben de başörtülüyüm
ve senin burada kızgınlığı atfettiğin suçları yapmadım
burada söylenenleri ne ben, ne benim gibiler ama en önemlisi başörtüm haketmiyor

sandığın gibi her başörtülü ne akp'li ne fathullahçı

ve başörtüsü hiçbir cemaatin hiç bir partinin tekeli değildir.
ve inan bana bir başörtülünün yapmış olduğu yanlış bir şey senden çok bizi kızdırır senden çok bizim canımızı yakar
çünkü bu suç bize de mal ediliyor

bu tıpkı bazı "dindarlar"ın sizin deyişinizle bağnazların her açık kıza kafir demeleri gibi bir şey.

başörtüsü taktığınızda her şeyin değiştiğini sanıyorsanız bunu deneyin bi işe yarayacak mı? tüm kapılar açılacak mı?

sizin tepkiniz haksızlığa mı?
yoksa bu haksızlığın kayırdığı kesime mi?
yoksa bu haksızlığı yapana mı?

ne yani kayırılan kesim siz olsaydınız susacak mıydınız?
başörtüsüyle okunmasına izin verilmediğinde sustunuz mu?

tarih84 dedi ki...

çiğdem: öncelikle acımızı anlamış olmanıza çok teşekkür ederim birçok kişi bunu anlamaya çalışmaktan çok uzak.sinir ve hayal kırıklığı ile yanlış anlaşılacak sözler etmişim demekki bir yerlerde. Benim başım açık kapanmayı bir kere bile düşünmedim hakkını veremeyeceğimi nefsimin isteklerine ne kadar dur diyeceğimi bilemedim. Baş örtüsünü değil benim kıstasım ya da dini yönünü iç ve dışa yansıtanlara da değil. Aslında cemaatlere de değil.FBI ın bile listesinde açıkça yardım yaptığını belirttiği cemaat ve insafsızlığına haykırışım. Ahhh keşke baş örtüsü ile tespit edilebilecek kadar kolay olsa cehalet her yerde okumuşunda okumamışında. Benim anladığım müslümanlık benden dar giyinip caf cafla benden namuslu gibi tavır sergileyene ben taciz edilircesine aranırken baş örtülüleri aramak yerine sadece soru sorulmasında. Bu nasıl bir ayrım, kaldı ki Allah çalış demiş doğru kal ama bu kadar rabbin adını anıp bu kadar haksızlık da görmedim. Fazla da yazmak istemiyorum hala çok üzgün olduğum için yine yanlış anlaşılır incitirim bilmeden diye çekiniyorum. Benim çevremde canımm diye sevdiğim o kadar baş örtülü arkadaşım var ki inanan ve bir simge değil maneviyatla kapanana sözüm olamaz ama sahtelik diz boyu. Sırf yalakalık için 18 yaşlarındaki beynin düşüncenin en verimli çağındaki bir kız çıkıp tv de aa çok doğru söylüyorlar kürtaja karşıyım doğurup evlatlık veririm ya da kürtaj yaptıran ölsün derse ben de derim ne oluyor yuh bu kadar mı beyinsizsin. Seni Allah adına sevdik sitelerini hiç değinmeyeyeim ben Allahı birileri aracılığıyla sevmem. Neyse yine dağıttım konuyu ben sizin ne demek istediğinizi anladım. Siz de bilin ki bir insan sırf kapalı diye cahil kısmına sokacak kadar sığ ve at gözlüklü değilim. Ben insanda tavra tutarlılığa bakarım kimsenin ne cehalet ölçicisi ne de ahlak bekçisi değilim haddim değil.

çiğdem dedi ki...

evet ben de anlaşılmışım
teşekkür ederim

bence biz insanlar bazen bile bile anlamıyoruz birbirimizi

"Benim anladığım müslümanlık benden dar giyinip caf cafla benden namuslu gibi tavır sergileyene ben taciz edilircesine aranırken baş örtülüleri aramak yerine....."
demişsin ya
bu da onun karikatürü
http://img11.imageshack.us/img11/5082/14285693.jpg