23 Temmuz 2012 Pazartesi

Danielle Steel: Malikane

Malikane kitabı geçen yaz başı annemin hediye ettiği kitaplar arasındaydı. Odaklanma sorunu yaşamış birçok şeyi ertelediğim gibi kitaplarımı da bir köşede bırakmıştım. Kışın bir ara yeniden kpss mola dedim ve en azından 3-4 gün sadece kendim için kitap okumak istedim, ders dışı bir bilgi istedim. Bu kitapla ilgili çok sorun yaşadım dizgi hatası ve en kritik noktada saçma sapan kelime yanlışlıkları ve bıraktım. İlk defa bir kitabı bıraktım elimden. Nefret bile etsem mutlaka bir satır da olsa öğrenilecek bir ders var der okudur halbuki. Kitap evi ile yaşanan iletişim mi iletişimsizlik mi şu yazımda TIKTIK  anlattım sizlere.  Sonunda yeniden aldım elime , inat ettim, sıradan bir kitap değildi bu Danielle Steel idolüm olan kadının dünyasından çıkıp gelmişti. Vee kitabı sevdim hem de çok. Önce tanıtım yazısına bakalım sonra da benim yorumuma.

Kitap Tanıtımı: 
Yüzyılın başı... Amerika da altına hücum çağının öncüleri artık olgunluk çağına gelmişler, San Francisco yeni dünyanın bir heyecan ve güç merkezi. Jeremiah Thurston, bu yöredeki cıva madenlerinin en büyüğünün sahibi, Napa Vadisi nde cıva madenleriyle uğraşıp büyük servet kazanmak da yeterli değildir bu genç ve hırslı erkek için... Jeremiah Thurston, Atlanta dan gelin getirir. Ona büyük bir malikane armağan eder. Camille Thurston, California sosyetinin kraliçesi olmaktan çok çabuk bıkar. Daha büyük mutluluklar, daha büyük emeller uğruna kocasını ve minik kızını terkedip gider. Annesin güzelliğini ve babasının zekasını, bilgisini miras olan Sabrina, Thurston ailesinin geleneğini sürdürecektir. Thurston Malikanesi, kuşaktan kuşağa bir anıt olarak kalacaktır. Jeremiah, Camille, Sabrina, John, Jonathan, Antoine, Andre... Onların kaderlerini Thurston Malikanesi saptadı... Yaşamlarının en büyük sevinçlerini ve acılarını orada yaşadılar. 
Benim Yorumum: Başta da belirttiğim gibi kitabı sevdim hatta kitabın sayfaları ilerledikçe kitaba daha bir bağlandım. Kitap 2 kısımdan oluşuyor, malikane isminin kökleri, var olan zenginlik ve köken sonrasında kuşaktan kuşağa geçen ve geçmişin mi desem cinsimizin mi hadi kibar olalım kalıtım / DNA nın dönemden döneme izini izledik. İlk kısım baş kahraman ikinci kısım kızı ve diğer kuşaklar anlatılmakta. Kısımlara ayrılma nedeni de malikaneyi ayakta tutma savaşı verenlerin vurgusu. İlk başta malikane diye madenlerdeki evi sandığıma sonrasındaki ilerleyen betimlemelerin büyüsü ile ne güldüm:)) Son kısma kadar da kitap tanıtım yazısında bahsedilen kişiler ne ara dahil olacak nasıl gidecek diye merak da etmedim değil. Zevk aldığım kitaplarda ketum kalmak için savaşırım bu kitap da bunu hak ediyor. Dizgi hatalarına ve kelime yanlışlıklarına sabrım olur derseniz okunmaya değer. Bu hatalı basım 4. baskıya kadar sürmüş dilerim diğer baskılarda bir elden geçirilir. İnkılap kitabevine duyrulur.

NOT: Bu kitapta da gördüm ki ah, illa ah ettim ya da isyan ettim de buldu gibi olmuyor, bir şekilde bir döngü var ve kaçılmıyor. Beni en etkileyen karakter Sabrina oldu onun güçlü duruşuna hayran kaldım lakin o da onca yaşanmışlık sonrası bir yerde pes etti yıkıldı ve kayıplar maddi de olsa başladı. Üzücü:(

Daha da ayrıntıya girmeden burada noktalamalı:)

Tarih84

Hiç yorum yok: