22 Mayıs 2012 Salı

MUŞ: aşkın meyvesi

Cumartesi semt pazarında gördüm, nedir diye sordum. AŞKIN dediler, evet yanlış duymadınız adı aşkınmış:)) Çok şifalıymış, Muş'tan gelmiş ve kar altında yetişen bir meyveymiş.
Tarih84

15 yorum:

Rosa dedi ki...

Aynı zamanda uçkun deriz biz:)Doğuda çok tüketilir bu aylarda.Hemen her yerde satan birisi,yiyen birisi olur.Karın altında dağda yetişiyor.Sonra bu aylarda toplanıyor.Tadı acımsı olduğunda tuz döküyoruz üstüne,daha güzel oluyor.Hakikaten şifalıdır da:)

şizo-mizo dedi ki...

uçkun,uşkun ve hatta yayla muzu da denir:))) aslında Muş değil de Bitlis'in meyvesidir.. muz gibi soyup yersin ve tadı ekşi-acı arasıdır.. çok sert olanları yenmez mesela,odun gibidir:)) şöyle eline aldığında eğilip bükülebilenlerinin tadı güzel olur.. ve evet tuzla daha iyi gider:)) yemeğe de katılır.. ıspanak veya evelik otuyla yapılan "ekşili" yemeğine çok yakışır.. batıda daha çok salamurası satılıyor sanırım:)

evet galiba benden bu kadar:)) amma yazdım:))

winpohu dedi ki...

uçurumlarda olurmuş bize de gelir malatyadan kokusu beni mest eder ama tadı mayhoştur. şifalı mı bilmem ama taze iken yememek elde değil :)

aşgaane dedi ki...

ilk defa gördüm, adını da ilk defa senden duydum öğrendim:) şifasını da ilk yorumu yazan rosadan öğrendim:) valla bak:)

Tuba dedi ki...

Evet bende ilk duyduğumda şaşırmıştım arkadaşımın bir tanıdığı getirmişti yıllar önce soydu ve elimize tutuşturmuştu amça muşa özel heryerde bulamazsın demişti tam hatırlamsamda ekşimsi bir tadı var diye kalmış aklımda. bende 1 senedir izmirdeyim ve pazardaki amçalara bu ne ? bu ne diye diye otları tanımaya çalışıyorum ve çokta seviyorum:)

tarih84 dedi ki...

Açıkçası bu yazının bu kadar bilinçli yorumcusu olacağını bilemezdim:)) Her birini<den bir şey öğrendim bir daha karşılaşırsam mutlaka alıp deneyeceğim:))

zlha dedi ki...

Bizim orda da IŞGIN derler buna, dikenleri olur onu iyice temizleyip soyup içi yenir.Hatta bize her yıl bu mevsimlerde koliyle gelir ve çok şaşırdım pazarda satılmasına

tarih84 dedi ki...

zlha: maşallah ne çok ismi varmış :))

ksk60 dedi ki...

handancım üç sene muşta kaldım gercekten çok sifalıymış bize sipariş verirlerdi özellikle (basuru ) olanlara birebirmiş çocuklar okul önünde alırlar salatalık gibi soyup yerlerdi ama ben adını uçkun diye biliyorum.

tarih84 dedi ki...

ksk60: baya ismi varmış, ben sadece ilginç diye fotoğraflamıştım ama şimdi alıp denemediğim için pişmanım.

halaskar dedi ki...

biraz kandırmışlar seni :) aşkın meyvesi felan değil tadı mayhoş olan bir tür bitki dışı soyularak yenir,aslen muş'luyum ve benim köyümün oldugu yerde aşırı derecede var sadece ilk baharda çıkar yaza doğru sertleşi ve bazı insanlarda çok felaket derecede alerji yapar dikkat. (benim köyümde adı"so"dur )

tarih84 dedi ki...

halaskar: ne kadar çok adı var bu meyvenin her gelen yorumda şaşırıyorum:))

FERİDECO dedi ki...

Yanımda bir Erzurumlu ablam var ve senin bloğunu izlerken uzaktan görüp koşa koşa geldi ve galiba anıları tazelendi ki onu görünce çok mutlu oldu ,onlar bu meyveye "IŞKIN" derlermiş,karlıyerlerde ve tepelik taşlık yerlerde olduğunu söyledi kabukları soyulup kütür kütür yiyilir dedi:)) tadı ekşiymiş ve ben yazarken o eskilerle sürekli ah ladı durdu ,sana teşekkür ederiz çok duygulandı galiba memleketini özledi,sevgiler...

tarih84 dedi ki...

Ferideco: ne mutlu bana bilmeden de olsa anılara sürüklemişim:)

Ogün dedi ki...

tesadüfen rasladım siteye, çocukluğumun geçtiği güzeller güzeli muş(1970-71-72) eski resimlerini arıyorumdum muş'un, o günleri tekrar yaşamak hatırlamak istedim ama ne neredeydi tanıyıp bulmak zor bu resimlerde, gelip orada görmek istiyorum varsa kalan her şeyi,uçkun yemeyide muş'uda çok özledim :(((((((( yaşım 45 ismim ogün ocansu@hotmail.com bu yazdıklarımı tesadüfen bi gören olurda bana eski resimleri gönderirse çok minnetdar kalırım,gerekirse orayada gelirim